Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı birinci katibi-konsul Batur Rəcəbov Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
10-10-2016
Görüşdə  Azərbaycan ilə Türkmənistan  arasında münasibətlərin möhkəm əsaslar,  qarşılıqlı dostluq və tərəfdaşlıq prinsipləri üzərində qurulduğundan danışılmış, milli kitabxanalar arasında da əlaqələrin genişləndirilməsinin zəruriliyi bildirilmişdir. Söhbət zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasında Türkmənistanın müstəqilliyinə həsr olunmuş kitabların sərgisinin açılması qərara alınmışdır.
Sonda qonağa nəfis tərtibatla çap olunmuş   “Qobustan minilliklərin kitabı” (Azərbaycan və rus dillərində),  “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində) kitabları və mədəniyyət obyektlərini özündə əks etdirən Xəritə (ingilis dilində) hədiyyə edilmişdir.
Cənab konsul  öz növbəsində türkmən xalçalarının gözəlliyinə həsr olunmuş, Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş “Canlı əfsanə” kitabını Milli Kitabxanaya hədiyyə etmişdir.

Национальную Библиотеку посетил первый секретарь-консул Туркменистана в Азербайджанской Республике Батур Раджабов. Гостя принял директор Национальной Библиотеки Керим Тахиров.
Во время встречи обсуждались вопросы туркменско-азербайджанского культурного сотрудничества, основанного на принципах дружбы и солидарности. Было подчеркнуто также, что необходимо укреплять тесные дружественные связи между национальными библиотеками обеих республик. В процессе разговора было принято решение организовать в Азербайджанской Национальной Библиотеке книжную выставку, посвященную независимости Туркменистана.
Затем гостю были преподнесены в дар книги: роскошное художественное издание «Книга тысячелетий Гобустана» (на азербайджанском и русском языках), «Азербайджанская Национальная Библиотека. Фотоальбом (на азербайджанском, английском и русском языках), а также Карта (на английском языке), отражающая в себе книги и культурные объекты.
Господин посол в свою очередь подарил Азербайджанской Национальной Библиотеке книгу «Живая легенда» (на азербайджанском языке), повествующую о красоте и немеркнущем очаровании туркменских ковров.