Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı birinci katibi-konsul Batur Rəcəbov Milli Kitabxanada olmuşdur. Qonağı kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qəbul etmişdir.
10-10-2016
Görüşdə  Azərbaycan ilə Türkmənistan  arasında münasibətlərin möhkəm əsaslar,  qarşılıqlı dostluq və tərəfdaşlıq prinsipləri üzərində qurulduğundan danışılmış, milli kitabxanalar arasında da əlaqələrin genişləndirilməsinin zəruriliyi bildirilmişdir. Söhbət zamanı Azərbaycan Milli Kitabxanasında Türkmənistanın müstəqilliyinə həsr olunmuş kitabların sərgisinin açılması qərara alınmışdır.
Sonda qonağa nəfis tərtibatla çap olunmuş   “Qobustan minilliklərin kitabı” (Azərbaycan və rus dillərində),  “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində) kitabları və mədəniyyət obyektlərini özündə əks etdirən Xəritə (ingilis dilində) hədiyyə edilmişdir.
Cənab konsul  öz növbəsində türkmən xalçalarının gözəlliyinə həsr olunmuş, Azərbaycan dilinə tərcümə olunmuş “Canlı əfsanə” kitabını Milli Kitabxanaya hədiyyə etmişdir.

Consul Batyr Rejepow – the first secretary of Turkmenistan in the Republic of Azerbaijan had been in the National Library. Director of the National Library professor Karim Tahirov received the guest.
10-10-2016
During the meeting, it was mentioned that relations between Azerbaijan and Turkmenistan had been based on the principles of mutual friendship and partnership. Also necessity of expanding relations between the national libraries was noted. During the conversation, it was decided to open book exhibition dedicated to the Independence of Turkmenistan at the National Library.
In the end, well-designed “Gobustan – a book of millennia” (in Azerbaijani and Russian languages), “Azerbaijan National Library – Photo Album” (in Azerbaijani, English and Russian languages) books and Map of the cultural objects (in English) were presented to the guest.
In his turn, Mr. Consul presented the book “Living legend” dedicated to the beauty of Turkmen carpets and translated into Azerbaijani to the National Library.