Milli Kitabxanada “Virtua proqramının inkişaf etdirilməsi” mövzusunda beynəlxalq treninq öz işinə başlamışdır
19-02-2016
Fevral ayının 19-da Milli Kitabxanada “Virtua proqramının inkişaf etdirilməsi” mövzusunda beynəlxalq treninq öz işinə başlamışdır. Treninqin açılış mərasimində Milli Kitabxananın direktoru  prof. Kərim Tahirov, Innovative Interfaces Global Ltd.-nin əməkdaşı Yana İlavska iştirak edirdi.
Treninqi kitabxananın direktoru K.Tahirov açaraq əməkdaşları fəal olmağa çağırmış və treninqin işinə uğurlar arzulamışdır.
Treninq Innovative Interfaces Global Ltd.-nin əməkdaşı Yana İlavska tərəfindən aparılır.
Şirkətin məhsulu olan Virtua avtomatlaşmış kitabxana sistemində mövcud olan yeniliklər, digər modullarının işə salınması, modullarının təkmilləşdirilməsi, kitab verilişi, oxucu qeydiyyatı, axtarış sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, avtoritet faylların, filtrlərin qaydaya salınması, indekslərin optimallaşdırılması, dövri mətbuat məqalələrinin axtarış interfeysinin hazırlanması, biblioqrafik yazıların təkmilləşdirilməsi, qarşıya çıxan problemlərin həlli və s. məsələlər treninqdə müzakirə olunur.
Treninqin müzakirə obyekti olan ikinci məsələ elektron kitabxananın təkmilləşdirilməsi, ondan istifadə, axtarış sistemlərinin yaradılması və inkişaf etdirilməsidir. Elektron kitabxanadan istifadə olunmasında qarşıya çıxan ən böyük problemlərdən biri “Müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar haqqında” Qanunun şərtlərinə əməl olunmasıdır. Bu məqsədlə xüsusi proqramın işlənib-hazırlanması məsələləri müzakirə olunur. Tətbiq olunacaq bu proqramda müəlliflik hüüququ qorunmaq şərtilə  elektron sənədlərin ümumistifadəyə açıq olması təmin olunacaq, lakin elektron resursların surətinin çıxarılmasına, köçürülməsinə, tirajlanmasına qadağalar qoyulacaqdır. Bununla da çoxsaylı oxucuların narazılıqlarına son qoyulacaq, Milli Kitabxananın elektron kitabxanasından istifadə imkanları genişlənəcəkdir.

An international training on “Development of Virtua program” began its work at the Azerbaijan National Library
19-02-2016
An international training on “Development of Virtua program” began its work at the Azerbaijan National Library, on February 19. Director of the Azerbaijan National Library professor Karim Tahirov and the employee of Innovative Interfaces Global Ltd. Jana Ilavska participated in the opening ceremony of the training.
Opening the training, director of the National Library Mr. Karim Tahirov asked the employees to be more active and wished them success.
The training is conducted by Jana Ilavska, the employee of Innovative Interfaces Global Ltd.
The recent developments in Virtua automated library system, the launch of other modules, improvement of modules, book issuance, reader registration, searching systems improvement, arrangement of filters, optimizing indexes, preparation of searching interfaces of periodical articles, bibliographic records improvement, the solution of the problems encountered and other issues are discussed during the training.
The second issue under discussion of training is improvement of electronic library, creation and development of searching system. One of the biggest problems encountered in the use of electronic library is to follow the terms of the law “On copyright and related rights”. For this purpose, the development of a special program is being discussed. The program to be applied to, will provide the electronic documents to be open for use, in terms of protection of copyrights, but copying, downloading and printing of electronic resources will be banned.
So, concerns of numerous readers will be put an end, and the use of electronic library of the Azerbaijan National Library will be expanded.