Bu gün Azərbaycan xalqının böyük oğlu, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, azərbaycançılıq ideologiyasının banisi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin doğum günüdür.
1923-cü il mayın 10-da Naxçıvan şəhərində sadə və zəhmətkeş ailədə dünyaya göz açan, gənc yaşlarından zəkası və fitri istedadı ilə seçilən, təhlükəsizlik orqanlarında çalışmaqla dövlət idarəçiliyi sirlərinə dərindən yiyələnən Ulu Öndər Heydər Əliyev deyirdi: “Mən balaca bir evdə, zəhmətkeş ailədə, bir yaz günü dünyaya göz açmışam. Anadan olanda yəqin ki, beş-on, uzağı otuz-qırx nəfər sevinib. İndi, bəlkə də, bir o qədər qeyri-təvazökar səsləndi, amma deməliyəm ki, anam məni bütövlükdə Azərbaycanımız üçün dünyaya gətirib. Doğma, canım-varlığım qədər sevdiyim Azərbaycanım mənim qibləgahımdır”.
Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixində, ölkəmizin hərtərəfli inkişafında, müstəqil Azərbaycan Respublikasının dünya birliyində layiqli yerini tutmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri olub.
Bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin qazandığı hər bir uğurun təməlində Ümummilli Liderimizin müəllifi olduğu inkişaf strategiyası dayanır. Bu strategiyanın tarixi Ulu Öndərimizin 1969-cu ildə Azərbaycana rəhbər seçilməsindən başlayır. Bu tarixə Azərbaycanın özünə qayıdışının, dirçəliş və inkişaf yolunun başlanğıcı kimi düşübdür.
1993-cü il iyunun 15-də Azərbaycan xalqının təkidli tələbi ilə ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndərimiz on il ərzində əsrlərə bərabər işlər görmüş, müstəqil Azərbaycanın xilaskarı və qurucusu kimi böyük tarixi missiyanı uğurla həyata keçirmişdir.
Xalqımızın Ümummilli Liderinin “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” sözləri dünya azərbaycanlılarının şüarı olmaqla, soydaşlarımızın həmrəyliyinin təməl daşına çevrilmişdir.
Ulu Öndərin doğum günü ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Ümummilli Lider Heydər Əliyev” adlı virtual və “Azərbaycanın özü qədər əbədi olan şəxsiyyəti – Heydər Əliyev” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Ulu Öndər haqqında Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin fikirləri, Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar, Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur. Virtual sərgidə təqdim olunan materiallar tammətnləri ilə verilib.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə Ulu Öndərin həyat yolundan, ictimai, siyasi fəaliyyətindən bəhs edən kitablar, fotoalbomlar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

A virtual book exhibition called "National Leader Heydar Aliyev" and a traditional book exhibition called "A personality as eternal as Azerbaijan itself - Heydar Aliyev" were presented to users in the National Library
10-05-2024
Today is the birthday of National Leader Heydar Aliyev, the great son of the Azerbaijani people, the architect and founder of the independent state of Azerbaijan, the founder of the ideology of Azerbaijanism.
On May 10, 1923, the Great Leader Heydar Aliyev, who was born in a simple and hard-working family in the city of Nakhchivan, stood out for his intelligence and innate talent from a young age, and learned the secrets of state administration by working in the security agencies, said: "I was born in a small house, in a hard-working family, I opened my eyes to the world on a spring day. When I was born, probably five or ten people were happy, at most thirty or forty. Now, perhaps, it sounded so immodest, but I must say that I was born for our Azerbaijan as a whole. My native Azerbaijan, which I love with all my being, is my qibla."
Great Leader Heydar Aliyev had outstanding services in the history of the state hood of the Azerbaijani people, in the comprehensive development of our country, and in taking the rightful place of the independent Republic of Azerbaijan in the world community.
Today, every success achieved by the independent state of Azerbaijan is based on the development strategy authored by our National Leader. The history of this strategy begins with the election of our Great Leader as the leader of Azerbaijan in 1969. This history has gone down as the beginning of Azerbaijan's return to itself, revival and development.
On June 15, 1993, our Great Leader, who returned to political power for the second time at the insistence of the Azerbaijani people, did works equal to centuries in ten years and successfully carried out the great historical mission as the savior and founder of independent Azerbaijan.
The words of the National Leader of our people, "I have always been proud, and I am proud today, that I am an Azerbaijani" have become the motto of Azerbaijanis around the world and have become the cornerstone of the solidarity of our compatriots.
In connection with the Great Leader's birthday, the staff of the National Library presented to users a virtual book exhibition called "National Leader Heydar Aliyev" and a traditional book exhibition called "A personality as eternal as Azerbaijan itself - Heydar Aliyev".
In the virtual exhibition, the opinions of the prominent personalities of Azerbaijan about the Great Leader, articles published in the press pages of the period reflecting the life and activities of the National Leader, photos, books in Azerbaijani and other languages are displayed. The materials presented in the virtual exhibition were given in full text.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm.
In the traditional book exhibition, books and photo albums about the Great Leader's life path, social and political activities are displayed in Azerbaijani and various languages.