Bu gün Azərbaycan xalqının böyük oğlu, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, azərbaycançılıq ideologiyasının banisi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin doğum günüdür.
1923-cü il mayın 10-da Naxçıvan şəhərində sadə və zəhmətkeş ailədə dünyaya göz açan, gənc yaşlarından zəkası və fitri istedadı ilə seçilən, təhlükəsizlik orqanlarında çalışmaqla dövlət idarəçiliyi sirlərinə dərindən yiyələnən Ulu Öndər Heydər Əliyev deyirdi: “Mən balaca bir evdə, zəhmətkeş ailədə, bir yaz günü dünyaya göz açmışam. Anadan olanda yəqin ki, beş-on, uzağı otuz-qırx nəfər sevinib. İndi, bəlkə də, bir o qədər qeyri-təvazökar səsləndi, amma deməliyəm ki, anam məni bütövlükdə Azərbaycanımız üçün dünyaya gətirib. Doğma, canım-varlığım qədər sevdiyim Azərbaycanım mənim qibləgahımdır”.
Azərbaycan xalqının dövlətçilik tarixində, ölkəmizin hərtərəfli inkişafında, müstəqil Azərbaycan Respublikasının dünya birliyində layiqli yerini tutmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəsna xidmətləri olub.
Bu gün müstəqil Azərbaycan dövlətinin qazandığı hər bir uğurun təməlində Ümummilli Liderimizin müəllifi olduğu inkişaf strategiyası dayanır. Bu strategiyanın tarixi Ulu Öndərimizin 1969-cu ildə Azərbaycana rəhbər seçilməsindən başlayır. Bu tarixə Azərbaycanın özünə qayıdışının, dirçəliş və inkişaf yolunun başlanğıcı kimi düşübdür.
1993-cü il iyunun 15-də Azərbaycan xalqının təkidli tələbi ilə ikinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndərimiz on il ərzində əsrlərə bərabər işlər görmüş, müstəqil Azərbaycanın xilaskarı və qurucusu kimi böyük tarixi missiyanı uğurla həyata keçirmişdir.
Xalqımızın Ümummilli Liderinin “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam” sözləri dünya azərbaycanlılarının şüarı olmaqla, soydaşlarımızın həmrəyliyinin təməl daşına çevrilmişdir.
Ulu Öndərin doğum günü ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Ümummilli Lider Heydər Əliyev” adlı virtual və “Azərbaycanın özü qədər əbədi olan şəxsiyyəti – Heydər Əliyev” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Ulu Öndər haqqında Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin fikirləri, Ümummilli Liderin həyat və fəaliyyətini əks etdirən dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar, Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur. Virtual sərgidə təqdim olunan materiallar tammətnləri ilə verilib.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm linkindən istifadə edə bilər.
Ənənəvi kitab sərgisində isə Ulu Öndərin həyat yolundan, ictimai, siyasi fəaliyyətindən bəhs edən kitablar, fotoalbomlar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная книжная выставка под названием «Общенациональный лидер Гейдар Алиев» и традиционная книжная выставка под названием «Гейдар Алиев – личность, вечная как сам Азербайджан»
10-05-2024
Сегодня день рождения великого сына азербайджанского народа, архитектора и основателя независимого Азербайджанского государства, основоположника идеологии азербайджанства, Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Гейдар Алиев родился 10 мая 1923 года в простой и трудолюбивой семье в городе Нахчыван. Общенациональный лидер Гейдар Алиев, с юных лет отличающийся острым умом и врожденным талантом, получил уникальный опыт государственного управления работая в органах системы безопасности. «Моей жизненной идеей было служение азербайджанскому народу, который я люблю всем своим существом» - говорил Гейдар Алиев.
Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву принадлежат исключительные заслуги в истории азербайджанской государственности, во всестороннем развитии нашей страны, в занятии Азербайджанской Республикой достойного места в мировом сообществе.
Каждый успех независимого Азербайджанского государства основан на стратегии развития, автором которой является Общенациональный лидер. История этой стратегии начинается с избрания Великого лидера главой Азербайджанского государства в 1969 году. Это событие вписалось в историю, как начало эпохи политического возрождения и развития в Азербайджане.
Общенациональный лидер Гейдар Алиев, по настоянию народа пришедший к власти во второй раз 15 июня 1993 года, успешно осуществил историческую спасительную миссию и основал независимое Азербайджанское государство.
Слова Великого лидера «Я всегда гордился, и сегодня горжусь тем, что я азербайджанец» стали девизом азербайджанцев всего мира, краеугольным камнем солидарности народа.
По случаю дня ​​рождения Великого лидера коллектив Национальной библиотеки представил пользователям виртуальную книжную выставку под названием «Общенациональный лидер Гейдар Алиев» и традиционную книжную выставку под названием «Гейдар Алиев – личность, вечная как сам Азербайджан».
На виртуальной выставке представлены высказывания видных деятелей Азербайджана о Великом лидере, книги (на азербайджанском и других языках), фотографии, а также статьи, опубликованные в периодической печати, отражающие жизнь и деятельность Общенационального лидера. Отметим, что материалы представлены в полнотекстовом формате.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Umummilli_lider_Heyder_Eliyevin_dogum_gunu/index.htm .
На традиционной же выставке представлены книги и фотоальбомы о жизненном пути и общественно-политической деятельности Великого лидера на азербайджанском и других языках.