Bu gün tanınmış tarixçi, Əməkdar elm xadimi, professor Tofiq Mustafazadənin anadan olmasının 75 ili tamam olur.
Tofiq Teyyub oğlu Mustafazadə 1949-сu il iyunun 1-də Azərbaycan Respublikası Dəvəçi (indiki Şabran) rayonunun Zeyvə kəndində anadan olub. O, 1966-cı ildə orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) tarix fakültəsinə daxil olub, 1971-ci ildə universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1980-ci ildə namizədlik, 1992-ci ildə isə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1999-cu ildə professor elmi adını alıb.
Professor Tofiq Mustafazadənin elmi-tədqiqat fəaliyyəti çoxşaxəlidir.
Ölkədə ilk dəfə olaraq dörd cilddən ibarət “Ümumi tarix” kitabını yazıb. 2009-2011-ci illərdə həmin kitabı genişləndirib, iki kitab şəklində yenidən nəşr etdirib.
“XVIII-XIX yüzilliklərin əvvəllərində Osmanlı-Azərbaycan münasibətləri”, “"Erməni məsələsi"ndən erməni terrorizminə”, “Qarabağ xanlığı və onun beynəlxalq əlaqələri”, “Quba xanlığı”, “Azərbaycan-Rusiya münasibətləri: XVIII əsrin ikinci yarısı-XIX əsrin əvvəllərində”, “XVIII əsrin II rübündə Xəzəryanı regionda beynəlxalq münasibətlər və Nadir şah Əfşarın diplomatiyası”, “Азербайджан и русскотурецкие отношения в первой трети XVIII века” və s. sanballı elmi əsərlərin müəllifidir.
Tofiq Mustafazadə 2012-ci il mayın 25-də Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına, 2015-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Professor Tofiq Mustafazadənin doğum günü ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Professor Tofiq Mustafazadə” adlı geniş kitab sərgisi açılıb. Sərgidə tarixçi Tofiq Mustafazadənin əsərləri, elmi fəaliyyətini və yaradıcılığını əks etdirən ədəbiyyatlar Azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunur.

Сегодня исполняется 75 лет известному историку, заслуженному деятелю науки, профессору – Тофику Мустафазаде.
Тофик Тейюб оглу Мустафазаде родился 1 июня 1949 года в селе Зейва Девачинского (ныне Шабранского) района Азербайджанской Республики. Окончив среднюю школу в 1966 году, он поступил на исторический факультет Азербайджанского государственного университета (ныне БГУ), который окончил с отличием в 1971 году. В 1980 году защитил кандидатскую, а в 1992 году докторскую диссертации. В 1999 году получил учёное звание профессора.
Научно-исследовательская деятельность профессора Тофика Мустафазаде многогранна.
Впервые в стране он написал четырехтомную книгу «Всеобщая история», которую в 2009-2011 годах переиздал в двух томах.
Тофик Мустафазаде является автором следующих ценных научных работ: «Османско-азербайджанские отношения в начале XVIII-XIX веков», «От “армянского вопроса” к армянскому терроризму», «Карабахское ханство и его международные отношения», «Губинское ханство», «Азербайджано-российские отношения: второй половина XVIII – начало XIX века», «Международные отношения в Прикаспийском регионе во второй четверти XVIII века и дипломатия Надир шаха Афшара», «Азербайджан и русско-турецкие отношения в первой трети XVIII века» и др.
25 мая 2012 года Тофик Мустафазаде был удостоен Государственной премии Азербайджанской Республики, а в 2015 году – почетного звания «Заслуженный деятель науки».
По случаю юбилея профессора Тофика Мустафазаде в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Профессор Тофик Мустафазаде». На выставке представлены труда профессора, а также книги о его научной деятельности и творчестве на азербайджанском и русском языках.