Bu gün tanınmış tarixçi, Əməkdar elm xadimi, professor Tofiq Mustafazadənin anadan olmasının 75 ili tamam olur.
Tofiq Teyyub oğlu Mustafazadə 1949-сu il iyunun 1-də Azərbaycan Respublikası Dəvəçi (indiki Şabran) rayonunun Zeyvə kəndində anadan olub. O, 1966-cı ildə orta məktəbi bitirdikdən sonra Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki BDU) tarix fakültəsinə daxil olub, 1971-ci ildə universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1980-ci ildə namizədlik, 1992-ci ildə isə doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib, 1999-cu ildə professor elmi adını alıb.
Professor Tofiq Mustafazadənin elmi-tədqiqat fəaliyyəti çoxşaxəlidir.
Ölkədə ilk dəfə olaraq dörd cilddən ibarət “Ümumi tarix” kitabını yazıb. 2009-2011-ci illərdə həmin kitabı genişləndirib, iki kitab şəklində yenidən nəşr etdirib.
“XVIII-XIX yüzilliklərin əvvəllərində Osmanlı-Azərbaycan münasibətləri”, “"Erməni məsələsi"ndən erməni terrorizminə”, “Qarabağ xanlığı və onun beynəlxalq əlaqələri”, “Quba xanlığı”, “Azərbaycan-Rusiya münasibətləri: XVIII əsrin ikinci yarısı-XIX əsrin əvvəllərində”, “XVIII əsrin II rübündə Xəzəryanı regionda beynəlxalq münasibətlər və Nadir şah Əfşarın diplomatiyası”, “Азербайджан и русскотурецкие отношения в первой трети XVIII века” və s. sanballı elmi əsərlərin müəllifidir.
Tofiq Mustafazadə 2012-ci il mayın 25-də Azərbaycan Respublikasının Dövlət mükafatına, 2015-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Professor Tofiq Mustafazadənin doğum günü ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Professor Tofiq Mustafazadə” adlı geniş kitab sərgisi açılıb. Sərgidə tarixçi Tofiq Mustafazadənin əsərləri, elmi fəaliyyətini və yaradıcılığını əks etdirən ədəbiyyatlar Azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunur.

Today is the 75th anniversary since the birth of the renowned historian, Honored Scientist, Professor Tofig Mustafazade.
Tofig Teyyub oglu Mustafazade was born on June 1, 1949, in the village of Zeyva in the Davachi district (nowadays Shabran district) of the Azerbaijan Republic. After completing secondary school in 1966, he entered the History Faculty of Azerbaijan State University (now Baku State University) and graduated with distinction in 1971. In 1980, he defended his candidate dissertation, followed by his doctoral dissertation in 1992, and in 1999 he was awarded the title of professor.
Scientific and research activities of Professor Tofig Mustafazade are multifaceted.
He wrote the "General History" book, which consists of four volumes, for the first time in the country. From 2009 to 2011, he expanded and reissued the book in two volumes.
He is the author of numerous scholarly works such as "Ottoman-Azerbaijani relations in the early 18th-19th centuries", "From the “Armenian issue” to armenian terrorism", "The Karabakh Khanate and its international relations", "The Quba Khanate", "Azerbaijani-Russian relations: second half of the 18th century-early 19th century", "International relations and the diplomacy of Nader Shah Afshar in the Caspian region in the second half of the 18th century", "Azerbaijan and Russian-Turkish relations in the first third of the 18th century", and many others.
On May 25, 2012, Tofig Mustafazade was awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan, and in 2015, he was honored with the title "Honored Scientist."
In celebration of Professor Tofig Mustafazade's birthday, the National Library has opened a comprehensive book exhibition titled "Professor Tofig Mustafazade." The exhibition showcases his works, scientific activities, and creative achievements, featuring literature in Azerbaijani and Russian languages.