Milli Kitabxanada KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi məqsədilə növbəti treninqə başlanıb
15-05-2024
15 may tarixində  Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan Bakı şəhər Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin mütəxəssisləri üçün KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasının Treninq Mərkəzində növbəti treninqin keçirilməsinə başlanıb.
Treninqi Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq iştirakçıları salamlayıb və bildirib ki, bugünkü treninqin məqsədi KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin ikinci mərhələsi (proqramın öyrənilməsi və region kitabxanalarında tətbiqi)  ilə əlaqədardır. KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin kitabxanalarda  tətbiqinin  Azərbaycan Milli Kitabxanasının 850 mindən artıq biblioqrafik yazını əhatə edən elektron resurs fondundan istifadə etməklə oxuculara xidməti operativləşdirmək, asanlaşdırmaq və kifayət qədər sürətləndirmək imkanı yaradacağını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Kitab sənayesi şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Akif Marifli ilk öncə KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin kitabxanalarda tətbiqi ilə əlaqədar  iştirakçıları təbrik edib. KOHA proqramının tətbiqini ölkədə kitabxana sahəsində keçirilən islahatlar dönəmində bir yenilik və optimallaşmanın əsas xətti  kimi xarakterizə edib. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə Milli Kitabxananın birgə lahiyəsi olan KOHA proqramının dünyanın 70-dən çox ölkəsində tətbiq olunduğunu vurğuluyaraq proqramının əsas üstün cəhətlərini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi Bakı şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin rəisi İbrahim Əliyev çıxışı zamanı qeyd edib ki, kitab hər bir xalqın  milli sərvəti, keçmişi,  bu günü və gələcəyidir ona görə kitaba qiymət vermək  bizim mədəniyyət siyasətinin tərkib hissələrindən biridir.  O, Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyindəki kitabxanalarda KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqinin  son dövrlərdə kitabxanalarla bağlı keçirilən ciddi islahatlardan biri olduğunu vurğulayıb.
Treninqdə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Bakı şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin Binəqədi, Qaradağ, Nərimanov, Nəsimi, Nizami, Sabunçu, Səbail, Suraxanı, Xətai, Xəzər, Yasamal rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərindən və M.Ə.Sabir adına Şəhər Kütləvi Kitabxanasından ümumilikdə 14 nəfər mütəxəssis iştirak edir.

15 мая в Учебном центре Национальной библиотеки Азербайджана начались очередные тренинги по внедрению Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA для специалистов Бакинской централизованной библиотечной системы, функционирующей при Министерстве культуры Азербайджанской Республики.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал участников и отметил, что цель проведения сегодняшнего тренинга связана со вторым этапом Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA (изучение программы и применение ее в региональных библиотеках). Изучение Автоматизированной системы библиотечного управления и применение ее в библиотеках создаст возможность использовать более 850 тысяч фондов Национальной библиотеки, повысить качество обслуживания читателей.
Заведующий отделом книжной индустрии Министерства культуры Азербайджанской Республики, доктор философии по истории Акиф Марифли в первую очередь поздравил специалистов с внедрением в библиотеках Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA. Он охарактеризовал применение программы KOHA как новаторство и основное направление оптимизации в период реформ в библиотечной сфере в нашей стране. А.Марифли подчеркнул, что программа KOHA, являющаяся совместным проектом Министерства культуры Азербайджанской Республики и Национальной библиотеки, применяется более чем в 70 странах мира, и перечислил основные преимущества программы.
Начальник Главного управления культуры города Баку Министерства культуры Азербайджанской Республики Ибрагим Алиев в ходе своего выступления отметил, что книга является национальным достоянием каждого народа, его прошлым, настоящим и будущим, поэтому ценить и беречь книги являются одними из составляющих нашей культурной политики. Он подчеркнул, что внедрение Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA в библиотеках Министерства культуры Азербайджанской Республики является одной из серьезных реформ, проводимых в библиотечной сфере за последнее время.
На тренинге принимают участие специалисты с 14 библиотек: с Централизованных библиотечных систем Бинагадинского, Гарадагского, Наримановского, Насиминского, Низаминского, Сабунчинского, Сабаильского, Сураханского, Хатаинского, Хазарского, Ясамальского районов города Баку, функционирующих при Министерстве культуры Азербайджанской Республики и с Городской публичной библиотеки имени М.А.Сабира.