Milli Kitabxanada “Heydər Əliyev Fondu - 20 il” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
10-05-2024
Bu gün Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının 20 ili tamam olur.
Heydər Əliyev Fondu tariximizə müstəqil dövlət qurucusu kimi daxil olmuş Heydər Əliyevin xatirəsinə xalqımızın ehtiramını ifadə etmək arzusundan, onun zəngin mənəvi irsini əks etdirmək, azərbaycançılıq fəlsəfəsinin ölkəmiz üçün əhəmiyyətini vurğulamaq, milli dövlətçilik ideyalarını yeni nəsillərə aşılamaq məqsədilə yaradılmışdır.
10 may 2004-cü il tarixindən fəaliyyətə başlamış Heydər Əliyev Fondu təhsil, səhiyyə, mədəniyyət, idman, elm və texnologiya, ekologiya, sosial və digər sahələrdə müxtəlif layihələr həyata keçirərək yeni cəmiyyət quruculuğunda fəal iştirak edir, ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına öz töhfəsini verir.
Eyni zamanda, Fond xarici ölkələrin tanınmış elmi-tədqiqat mərkəzləri ilə alimlərin mübadiləsini təşkil etməyi, ölkənin yaradıcı və elmi potensialının artırılmasına kömək etməyi, uşaq müəssisələrinin infrastrukturlarını inkişaf etdirməyi, ekologiya sahəsində mühüm tədqiqatları dəstəkləməyi, sağlam həyat tərzini təbliğ etməyi, Azərbaycan Respublikasının ərazisində və xaricdə aktual mövzulara dair konfrans və seminarlar, eləcə də, uşaqların, yaradıcı gənclərin, incəsənət xadimlərinin sərgilərini təşkil etməyi, dini tolerantlığın bərqərar olmasına, vətəndaş cəmiyyəti quruculuğuna, qloballaşan dünyaya inteqrasiya prosesində milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasına dəstək verməyi öz fəaliyyətində prioritet məsələlər kimi görür. Bir sözlə, Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti ölkənin ictimai həyatının bütün sahələrini əhatə edir. Ən əsası isə odur ki, Heydər Əliyev Fondu Ulu öndərin ideyalarını böyük əzmlə və sədaqətlə həyata keçirir.
Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Azərbaycan Respublikasının birinci vitse-prezidenti, Azərbaycanın birinci xanımı, Azərbaycan Mədəniyyət Fondunun prezidenti, ISESCO-nun Xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevadır.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətə başlamasının ildönümü ilə əlaqədar “Heydər Əliyev Fondu - 20 il” adlı virtual sərgi hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə rəsmi sənədlər, Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyəti ilə bağlı, həmçinin həyata keçirdiyi layihələr haqqında kitablar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, fotolar və bir sıra materiallar tammətnləri ilə nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Heyder_Eliyev_fondu/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

The virtual exhibition "Heydar Aliyev Foundation - 20 years" was presented to users online in the National Library
10-05-2024
Today marks the 20th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation.
The Heydar Aliyev Foundation was created out of the desire to express our people's respect to the memory of Heydar Aliyev, who entered our history as the founder of an independent state, to reflect his rich spiritual heritage, to emphasize the importance of the Azerbaijani philosophy for our country, and to instill the ideas of national statehood in new generations.
The Heydar Aliyev Foundation, which started its activities on May 10, 2004, actively participates in the construction of a new society by implementing various projects in education, health, culture, sports, science and technology, ecology, social and other fields, and contributes to the socio-economic development of the country.
At the same time, the Foundation organizes the exchange of scientists with well-known scientific research centers of foreign countries, helps to increase the creative and scientific potential of the country, develops the infrastructure of children's institutions, supports important researches in the field of ecology, promotes a healthy lifestyle, provides relevant information in the territory of the Republic of Azerbaijan and abroad. It considers organizing conferences and seminars, as well as exhibitions of children, creative young people, and artists, supporting the establishment of religious tolerance, building civil society, and preserving national and moral values ​​in the process of integration into the globalized world, as priority issues in its activities. In short, the activities of the Heydar Aliyev Foundation cover all areas of the country's public life. The most important thing is that the Heydar Aliyev Foundation implements the great leader's ideas with great perseverance and loyalty.
The president of the Heydar Aliyev Foundation is the first vice-president of the Republic of Azerbaijan, the first lady of Azerbaijan, the president of the Azerbaijan Cultural Foundation, the Goodwill Ambassador of ISESCO, Mehriban Aliyeva.
A virtual exhibition called "Heydar Aliyev Foundation - 20 years" was prepared and presented to users online in connection with the anniversary of the Heydar Aliyev Foundation.
In the virtual exhibition, official documents, books on the activities of the Heydar Aliyev Foundation, as well as projects implemented, articles published in periodicals, photos and a number of materials are displayed with their full text.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/Heyder_Eliyev_fondu/index.htm.