Azərbaycanın tanınmış folklorşünası və görkəmli ədəbiyyatşünas alimi Salman Məmmədəmin oğlu Əsgərov Şəkinin Gəncəli məhəlləsində 20 may 1884-cü ildə tacir ailəsində göz açıb. O, ilk təhsilini Aşqabadda alıb.
Elmə böyük marağı olan Salman Mümtaz 22 yaşınadək rus, ərəb, fars və urdu dillərini mükəmməl öyrənib.
1908-1909-cu illərdə “Molla Nəsrəddin”, “Zənbur”, “Kəlniyyət”, “Tuti”, “Qardaş köməyi” jurnallarında, “Günəş”, “Səda”, “Tərəqqi”, “İqbal”, “Yeni iqbal”, “Açıq söz” və s. qəzetlərdə “Xortdan bəy”, “Sağsağan”, "Sərçə", "Sərçəqulubəy", "Moz bəy", "Aşqabadlı", "Türkməndost", "S.Əsgərov", "S.M.", "Mümtaz" və s. kimi imzalarla yazıları, satirik şeiri, məqaləsi, məktubu və mənzum felyetonu dərc olunub.
Salman Mümtaz 1920-1925-ci illərdə Azərbaycanı qarış-qarış gəzərək, öz şəxsi vəsaiti hesabına 200-ə yaxın kitab, əlyazma və məqalə toplamağa nail olur və “Kommunist” qəzetində “Unudulmuş yarpaqlar” adı altında silsilə məqalələr dərc etdirir.
İmadəddin Nəsimi, Molla Pənah Vaqif, Qasım bəy Zakir, Mirzə Şəfi Vazeh və başqalarının əsərlərinin ilk dəfə külliyyatlarını məhz Salman Mümtaz nəşr etdirib.
Stalin repressiyasının qurbanı olan Mümtaz, 1937-ci ilin oktyabr ayınında həbs olunub və 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. O, həbsdə olarkən 1941-ci ilin sentyabr ayında Oryol şəhərində güllələnib. Onun tərəfindən toplanmış 270 əlyazma həbs zamanı məhv edilib. Salman Mümtaza 1956-cı il noyabr ayının 17-də SSRİ Ali Məhkəməsi tərəfindən ölümündən sonra bəraət verilib.
Mədəniyyət tariximizin fədakar tədqiqatçısının xatirəsi yaddaşlarda yaşayır. Azərbaycan Dövlət Ədəbiyyat və İncəsənət Arxivi onun adını daşıyır.
Salman Mümtazın anadan olmasının 140-cı ildönümü ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Ədəbiyyatşünas alim Salman Mümtaz” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Salman Mümtazın nəşr etdirdiyi əsərləri, fotoları, onun yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Salman_Mumtaz/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə ədəbiyyatşünas alim, folklorşünas tədqiatçı Salman Mümtazın əsərləri, onun həyatı və ədəbi fəaliyyətindən bəhs edən kitablar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

A virtual and traditional book exhibition of the same name "Literary scholar Salman Mumtaz" was presented to users in the National Library
19-05-2024
Asgarov, the son of Salman Mammadam, a well-known Azerbaijani folklorist and prominent literary scholar, was born on May 20, 1884, in the Ganjali quarter of Shaki, in the family of a merchant. He received his first education in Ashgabat.
Salman Mumtaz, who has a great interest in science, learned Russian, Arabic, Persian and Urdu languages ​​perfectly by the age of 22.
In 1908-1909, in the magazines "Molla Nasreddin", "Zanbur", "Kalniyyat", "Tuti", "Brotherly Help", "Gunesh", "Sada", "Taraqi", "Iqbal", "Yeni Iqbal", "Achiq soz" etc. in the newspapers "Khortdan Bey", "Sagsagan", "Sarche", "Sarchagulubey", "Moz Bey", "Ashgabatli", "Turkmendost", "S. Asgarov", "S.M.", "Mumtaz" etc. His writings, satirical poem, article, letter and verse column were published under the signatures.
Salman Mumtaz traveled around Azerbaijan in 1920-1925 and managed to collect about 200 books, manuscripts and articles at his own expense, and published a series of articles under the name "Forgotten Leaves" in "Communist" newspaper.
It was Salman Mumtaz who first published the works of Imaduddin Nasimi, Molla Panah Vagif, Gasim Bey Zakir, Mirza Shafi Vazeh and others.
Mumtaz, a victim of Stalin's repression, was arrested in October 1937 and sentenced to 10 years in prison. He was shot in September 1941 in the city of Oryol while in prison. 270 manuscripts collected by him were destroyed during the arrest. Salman Mumtaz was acquitted posthumously by the Supreme Court of the USSR on November 17, 1956.
The memory of the selfless researcher of our cultural history lives on. Azerbaijan State Literary and Art Archive is named after him.
In connection with the 140th anniversary of the birth of Salman Mumtaz, a virtual and traditional book exhibition of the same name "Literary scholar Salman Mumtaz" was presented to users in the National Library.
Salman Mumtaz's published works, photos, and literature about his creativity are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/Salman_Mumtaz/index.htm.
In the traditional exhibition, the works of literature scholar, folklorist researcher Salman Mumtaz, books about his life and literary activity are displayed in Azerbaijani and different languages.