Azərbaycanın tanınmış folklorşünası və görkəmli ədəbiyyatşünas alimi Salman Məmmədəmin oğlu Əsgərov Şəkinin Gəncəli məhəlləsində 20 may 1884-cü ildə tacir ailəsində göz açıb. O, ilk təhsilini Aşqabadda alıb.
Elmə böyük marağı olan Salman Mümtaz 22 yaşınadək rus, ərəb, fars və urdu dillərini mükəmməl öyrənib.
1908-1909-cu illərdə “Molla Nəsrəddin”, “Zənbur”, “Kəlniyyət”, “Tuti”, “Qardaş köməyi” jurnallarında, “Günəş”, “Səda”, “Tərəqqi”, “İqbal”, “Yeni iqbal”, “Açıq söz” və s. qəzetlərdə “Xortdan bəy”, “Sağsağan”, "Sərçə", "Sərçəqulubəy", "Moz bəy", "Aşqabadlı", "Türkməndost", "S.Əsgərov", "S.M.", "Mümtaz" və s. kimi imzalarla yazıları, satirik şeiri, məqaləsi, məktubu və mənzum felyetonu dərc olunub.
Salman Mümtaz 1920-1925-ci illərdə Azərbaycanı qarış-qarış gəzərək, öz şəxsi vəsaiti hesabına 200-ə yaxın kitab, əlyazma və məqalə toplamağa nail olur və “Kommunist” qəzetində “Unudulmuş yarpaqlar” adı altında silsilə məqalələr dərc etdirir.
İmadəddin Nəsimi, Molla Pənah Vaqif, Qasım bəy Zakir, Mirzə Şəfi Vazeh və başqalarının əsərlərinin ilk dəfə külliyyatlarını məhz Salman Mümtaz nəşr etdirib.
Stalin repressiyasının qurbanı olan Mümtaz, 1937-ci ilin oktyabr ayınında həbs olunub və 10 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib. O, həbsdə olarkən 1941-ci ilin sentyabr ayında Oryol şəhərində güllələnib. Onun tərəfindən toplanmış 270 əlyazma həbs zamanı məhv edilib. Salman Mümtaza 1956-cı il noyabr ayının 17-də SSRİ Ali Məhkəməsi tərəfindən ölümündən sonra bəraət verilib.
Mədəniyyət tariximizin fədakar tədqiqatçısının xatirəsi yaddaşlarda yaşayır. Azərbaycan Dövlət Ədəbiyyat və İncəsənət Arxivi onun adını daşıyır.
Salman Mümtazın anadan olmasının 140-cı ildönümü ilə əlaqədar Milli Kitabxanada “Ədəbiyyatşünas alim Salman Mümtaz” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Salman Mümtazın nəşr etdirdiyi əsərləri, fotoları, onun yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Salman_Mumtaz/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə ədəbiyyatşünas alim, folklorşünas tədqiatçı Salman Mümtazın əsərləri, onun həyatı və ədəbi fəaliyyətindən bəhs edən kitablar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

Известный фольклорист, выдающийся литературовед Азербайджана Салман Маммедамин оглы Аскеров родился 20 мая 1884 года в семье торговца в квартале Гянджали (г. Шеки). Первоначальное образование получил в Ашхабаде.
Салман Мумтаз, проявляющий большой интерес к науке, к 22 годам в совершенстве выучил русский, арабский, персидский и урду языки.
В 1908-1909 годах в журналах «Молла Насреддин», «Занбур», «Кельнийет», «Тути», «Гардаш кемейи», в журналах «Гюнеш», «Седа», «Терегги», «Игбал», «Ени игбал», «Ачык сез» были опубликованы его сатирические стихотворения, статьи и фельетоны под псевдонимами Хортдан бек, Сагсаган, Сярчя, Сярчягулу бек, Моз бек, Ашхабадец, Туркмендост, С.Аскеров, С.М., Мумтаз и др.
В 1920-1925 годах путешествовав по Азербайджану, Салман Мумтаз сумел собрать за свой счет около 200 книг, рукописей и статей и опубликовал серию статей под заголовком «Забытые листья» в газете «Коммунист».
Именно Салман Мумтаз первым опубликовал сборники произведений Имамеддина Насими, Моллы Панаха Вагифа, Гасым бека Закира, Мирзы Шафи Вазеха и других.
Став жертвой сталинских репрессий, Мумтаз был арестован в октябре 1937 года и приговорён к 10 годам лишения свободы. Будучи в заключении, был расстрелян в сентябре 1941 года в городе Орёл. 270 собранных им манускриптов были уничтожены при аресте. 17 ноября 1956 года Салман Мумтаз был посмертно реабилитирован Верховным судом СССР.
Светлая память о самоотверженном исследователе истории нашей культуры всегда жива. Его именем назван Азербайджанский государственный архив литературы и искусства.
В связи со 140-летием со дня рождения Салмана Мумтаза в Национальной библиотеке пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Ученый-литературовед Салман Мумтаз» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены произведения и фотографии Салмана Мумтаза, а также книги о его творчестве.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/vsb/Salman_Mumtaz/index.htm.
На традиционной же выставке представлены произведения выдающегося ученого-литературоведа, а также книги о его жизни и литературной деятельности на азербайджанском и других языках.