İkinci dünya müharibəsi illəri bəşəriyyətin XX əsrdə üzləşdiyi ən ağır və dəhşətli dövr olub. Azərbaycan xalqının bu müharibədə göstərdiyi əzmkarlıq və qəhrəmanlıqları açıqlamaq ciddi elmi nəzəri, siyasi və əməli əhəmiyyətə malikdir.
Azərbaycanın Ümummilli Lideri Heydər Əliyev demişdir: "Azərbaycan xalqı İkinci dünya müharibəsində həm döyüş meydanlarında, həm də arxa cəbhədə əsl şücaət və əzmkarlıq nümunələri göstərmişdir. Müharibə başlanandan keçən qısa müddət ərzində Azərbaycan Respublikası ərazisində 87 qırıcı batalyon, 1124 özünümüdafiə dəstəsi təşkil edilmişdir. 1941-1945-ci illərdə respublikanın 640 min nəfərə yaxın oğlan və qızları cəbhəyə getmişdir".
1945-ci il mayın 8-dən 9-a keçən gecə alman feldmarşalı Vilhelm Keytel qeyd-şərtsiz təslim aktını imzalayıb, bununla da İkinci Dünya müharibəsində faşizm üzərində qələbə qazanılıb.
Faşizm üzərində Qələbə müharibədə iştirak edən bütün xalqların birgə səyinin, əzmkarlığının və fədakarlığının nəticəsi idi. Bu Qələbədə böyük payı olan Azərbaycan xalqı cəbhəyə yola saldığı 600 mindən çox oğul və qızının 300 mindən çoxu döyüşlərdə qəhrəmanlıqla həlak olub. 130 azərbaycanlı “Sovet İttifaqı Qəhrəmanı” adına layiq görülüb, 30 nəfər “Şöhrət” ordeninin hər üç dərəcəsi ilə, 170 mindən çox əsgər və zabitimiz müxtəlif orden və medallarla təltif edilib.
İki dəfə Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Həzi Aslanov, Sovet İttifaqı Qəhrəmanları İsrafil Məmmədov, Aslan Vəzirov, Adil Quliyev, Ziya Bünyadov, Gəray Əsədov, Məlik Məhərrəmov, Mehdi Hüseynzadə, generallar Mahmud Əbilov, Akim Abbasov, Tərlan Əliyarbəyov, Hacıbaba Zeynalov faşizm üzərində qələbəyə öz töhfələrini veriblər.
Azərbaycan xalqının qələbəyə töhfəsi təkcə ön cəbhə ilə məhdudlaşmayıb. Xalqımız faşizmə qarşı müharibədə döyüş meydanları ilə yanaşı, arxa cəbhədə də misilsiz əmək hünərləri göstərərək əsl əzmkarlıq nümayiş etdirib, ordunun ehtiyaclarını ödəmək üçün gecə-gündüz fədakarlıqla çalışıb.
Faşizm üzərində qələbə Azərbaycanda rəsmi dövlət bayramı kimi qeyd olunur.
Azərbaycan Milli Kitabxanasında bu tarixi və əlamətdar günlə əlaqədar “Böyük Qələbə (1941-1945)” adlı elektron məlumat bazası, “9 - May Faşizm Üzərində Qələbə Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazasında “Rəsmi sənədlər”, “Müharibə haqqında sitatlar”, “İkinci Dünya Müharibəsi-xülasə”, “Azərbaycan Böyük Vətən müharibəsində”, "Xatirələr, məktublar", "Böyük Vətən Müharibəsi iştirakçılarının xatirəsinin əbədiləşdirilməsi", "Nəşrlər" və bir sıra materiallar nümayiş olunur.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istiyənlər http://anl.az/el/emb/QELEBE/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Virtual sərgidə Böyük Vətən müharibəsi haqqında fotolar, nəşr olunmuş kitablar və dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan materiallar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/9_May_Fasizm_uzerinde_qelebe_gunudur/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgidə isə müharibə tarixinə dair əsərlər, döyüş meydanında və arxa cəbhədə baş verənlər tarixi hadisələrə həsr olunmuş ədəbiyyatlar, faşizm üzərində tarixi qələbənin qazanılmasında qəhrəmanlıqla vuruşan xalqımızın mərd oğullarının həyat yolundan bəhs edən kitablar Azərbaycan və müxtəlif dillərdə nümayiş olunur.

The electronic database "The Great Victory (1941-1945)" and the virtual and traditional book exhibition "May 9 - Day of Victory over Fascism" have been presented to users in the National Library.
09-05-2024
The years of the World War II were the most difficult and terrible period that humanity faced in the 20th century. Explaining the determination and heroism of the Azerbaijani people in this war has serious scientific theoretical, political and practical importance.
The National Leader of Azerbaijan, Heydar Aliyev, said: "The people of Azerbaijan showed true examples of bravery and determination both on the battlefields and on the rear front during the World War II. In the short time since the start of the war, 87 fighter battalions and 1124 self-defense units were organized in the territory of the Republic of Azerbaijan. 1941-1945 In the years, about 640,000 men and women of our republic went to the front.
On the night of May 8-9, 1945, German Field Marshal Wilhelm Keitel signed the act of unconditional surrender, which marked the victory over fascism in the World War II.
Victory over fascism was the result of the joint effort, determination and sacrifice of all the peoples who participated in the war. More than 600,000 sons and daughters of the Azerbaijani people, who played a big part in this victory, died heroically in the battles. 130 Azerbaijanis were awarded the title of Hero of the Soviet Union, 30 people were awarded with all three degrees of the Order of Glory, and more than 170 thousand of our soldiers and officers were awarded with various orders and medals.
Twice Hero of the Soviet Union Hazi Aslanov, Heroes of the Soviet Union Israfil Mammadov, Aslan Vazirov, Adil Guliyev, Ziya Bunyadov, Geray Asadov, Malik Maharramov, Mehdi Huseynzade, Generals Mahmud Abilov, Akim Abbasov, Tarlan Aliyarbeyov, Hajibaba Zeynalov contributed to the victory over fascism.
The contribution of the Azerbaijani people to the victory was not limited only to the front. In the war against fascism, our people showed true perseverance by showing incomparable labor skills on the battlefields as well as on the rear front, and worked day and night to meet the needs of the army.
Victory over fascism is celebrated as an official state holiday in Azerbaijan.
The electronic database "Great Victory (1941-1945)" and the virtual and traditional book exhibition "May 9 - Day of Victory over Fascism" have been presented to the users in connection with this historical and significant day in the National Library of Azerbaijan.
In the electronic database "Official documents", "Quotations about the war", "Second World War-summary", "Azerbaijan in the Great Patriotic War", "Memories, letters", "Perpetuating the memory of the participants of the Great Patriotic War", "Publications" and a number of materials are displayed.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link http://anl.az/el/emb/QELEBE/index.html.
The virtual exhibition displays photos, published books and materials published in periodicals about the Great Patriotic War.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/9_May_Fasizm_uzerinde_qelebe_gunudur/index.htm.
In the traditional book exhibition, works on the history of the war, literature dedicated to the historical events that happened on the battlefield and on the rear front, books about the life path of the brave sons of our people who fought heroically to win the historical victory over fascism are displayed in Azerbaijani and different languages.