Milli Kitabxanada “Akademik Məmməd Cəfər-115” adlı kitab sərgisi açılıb
Bu  il görkəmli ədəbiyyatşünas və tənqidçi, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Azərbaycanın Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Məmməd Cəfər Zeynalabdin oğlu Cəfərovun anadan olmasının 115 illiyi tamam olur. O, 9 may 1909-cu ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub.
Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov ömrünün 60 ilə yaxın bir dövrünü ölkədə ədəbi-nəzəri fikrin inkişafına həsr edib, ədəbiyyatın tarixi və nəzəriyyəsi, ədəbi əlaqələr və eləcə də estetikanın aktual məsələlərinə dair fundamental araşdırmaları ilə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını əhəmiyyətli dərəcədə zənginləşdirib. Onun geniş əhatəli elmi irsində Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli, Mirzə Fətəli Axundzadə, Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Hüseyn Cavid və Səməd Vurğun kimi qüdrətli söz ustalarının yaradıcılıqlarının fəlsəfi-estetik mahiyyətini dünya ədəbi təcrübəsi ilə vəhdətdə dolğun şərh edən, yüksək elmi-nəzəri ümumiləşdirmə gücünə malik əsərləri xüsusi yer tutur.
Akademik Məmməd Cəfərin  elmi yaradıcılığına nəzər saldıqda aydın olur ki, görkəmli elm xadimi yalnız Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlı məsələlərlə məşğul olmayıb, həm də dünya ədəbiyyatında, xüsusilə rus ədəbiyyatında gedən proseslərə diqqət yetirib. Onun “Rus ədəbiyyatı tarixi oçerkləri”, “Aleksey Nikolayeviç Ostrovski”, “A.İ.Gertsen”, “Azərbaycan-rus ədəbi əlaqələrinin tarixindən”, “Rus klassikləri”, “T.Şevçenko: (həyat və yaradıcılığı)”, “N.A.Nekrasov”, “Anri Barbüs”, “Nikolay Qavriloviç Çernışevski”, “Vissarion Qriqoryeviç Belinaski”, “Çernışevskinin estetik görüşləri”, “Anna Karenina”, “Puşkin və Azərbaycan mədəniyyəti”, “Böyük rus yazıçısı” kimi kitab və məqalələri qeyd etdiyimiz fikrin əyani sübutudur.
Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm cərəyanının təşəkkülü və inkişafının ilk müfəssəl tədqiqi Məmməd Cəfər Cəfərovun adı ilə bağlıdır.
Pedaqoji sahədə uzun müddət uğurla çalışan və qiymətli dərsliklər müəllifi olan alim, həmçinin elmi kadrların hazırlanması istiqamətində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərib.
Milli Kitabxanada akademikin ildönümü ilə əlaqədar  “Akademik Məmməd Cəfər-115” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə alimin  Azərbaycan və Avropa klassik ədəbi irsi,  ədəbiyyatşünaslıqla bağlı tədqiqat əsərləri, ali məktəblər üçün dərs vəsaitləri,  redaktor, rəyçi olduğu, ön söz yazdığı və yaradıcılığı haqqında kitablar Azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunur.

В этом году исполняется 115 лет со дня рождения выдающегося литературоведа и критика, действительного члена Академии наук Азербайджана, лауреата Государственной премии Азербайджана, заслуженного деятеля науки, доктора филологических наук, профессора – Джафарова Мамед Джафара Зейналабдин оглы. Он родился 9 мая 1909 года в городе Нахчыван.
Академик Мамед Джафар Джафаров посвятил около 60 лет своей жизни развитию литературно-теоретической мысли в стране, фундаментальными исследованиями актуальных вопросов истории и теории литературы, литературных связей, а также эстетики значительно обогатил азербайджанское литературоведение. Особое место в его обширном научном наследии занимают обладающие высокой силой научно-теоретического обобщения труды, исчерпывающе комментирующие в единстве с мировым литературным опытом философско-эстетическую суть творчества таких великих мастеров слова как Низами Гянджеви, Мухаммед Физули, Мирза Фатали Ахундзаде, Джалил Мамедкулизаде, Мирза Алекбер Сабир, Гусейн Джавид и Самед Вургун.
Глядя на научную деятельность академика Мамеда Джафара, становится ясно, что помимо вопросов, связанных с азербайджанской литературой, он изучал процессы, происходящие в мировой, а в частности русской литературе. Ярким подтверждением тому являются его следующие книги и статьи: «Очерки по истории русской литературы», «Алексей Николаевич Островский», «А.И.Герцен», «Из истории азербайджано-русских литературных связей», «Русские классики», «Т.Шевченко: (жизнь и творчество)», «Н.А.Некрасов», «Анри Барбюс», «Николай Гаврилович Чернышевский», «Виссарион Григорьевич Белинский», «Эстетические взгляды Чернышевского», «Анна Каренина», «Пушкин и азербайджанская культура» и «Великий русский писатель».
Первое детальное исследование становления и развития течения романтизма в азербайджанской литературе связано с именем Мамед Джафара Джафарова.
Ученый, долгое время успешно работавший в педагогической сфере и являющийся автором ценных учебников, также осуществлял заслуживающую одобрения деятельность в сфере подготовки научных кадров.
В связи с юбилеем со дня рождения выдающегося академика в Национальной библиотеке открылась масштабная книжная выставка под названием «Академик Мамед Джафар – 115».
На выставке представлены исследовательские работы ученого, связанные с азербайджанским и европейским классическим литературным наследием, литературоведением, учебники для вузов, книги - редактором, рецензентом и автором предисловия которых является выдающийся академик, а также книги о его деятельности (на азербайджанском и русском языках).