Milli Kitabxanada “Akademik Məmməd Cəfər-115” adlı kitab sərgisi açılıb
Bu  il görkəmli ədəbiyyatşünas və tənqidçi, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Azərbaycanın Dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, filologiya elmləri doktoru, professor Məmməd Cəfər Zeynalabdin oğlu Cəfərovun anadan olmasının 115 illiyi tamam olur. O, 9 may 1909-cu ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub.
Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov ömrünün 60 ilə yaxın bir dövrünü ölkədə ədəbi-nəzəri fikrin inkişafına həsr edib, ədəbiyyatın tarixi və nəzəriyyəsi, ədəbi əlaqələr və eləcə də estetikanın aktual məsələlərinə dair fundamental araşdırmaları ilə Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığını əhəmiyyətli dərəcədə zənginləşdirib. Onun geniş əhatəli elmi irsində Nizami Gəncəvi, Məhəmməd Füzuli, Mirzə Fətəli Axundzadə, Cəlil Məmmədquluzadə, Mirzə Ələkbər Sabir, Hüseyn Cavid və Səməd Vurğun kimi qüdrətli söz ustalarının yaradıcılıqlarının fəlsəfi-estetik mahiyyətini dünya ədəbi təcrübəsi ilə vəhdətdə dolğun şərh edən, yüksək elmi-nəzəri ümumiləşdirmə gücünə malik əsərləri xüsusi yer tutur.
Akademik Məmməd Cəfərin  elmi yaradıcılığına nəzər saldıqda aydın olur ki, görkəmli elm xadimi yalnız Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlı məsələlərlə məşğul olmayıb, həm də dünya ədəbiyyatında, xüsusilə rus ədəbiyyatında gedən proseslərə diqqət yetirib. Onun “Rus ədəbiyyatı tarixi oçerkləri”, “Aleksey Nikolayeviç Ostrovski”, “A.İ.Gertsen”, “Azərbaycan-rus ədəbi əlaqələrinin tarixindən”, “Rus klassikləri”, “T.Şevçenko: (həyat və yaradıcılığı)”, “N.A.Nekrasov”, “Anri Barbüs”, “Nikolay Qavriloviç Çernışevski”, “Vissarion Qriqoryeviç Belinaski”, “Çernışevskinin estetik görüşləri”, “Anna Karenina”, “Puşkin və Azərbaycan mədəniyyəti”, “Böyük rus yazıçısı” kimi kitab və məqalələri qeyd etdiyimiz fikrin əyani sübutudur.
Azərbaycan ədəbiyyatında romantizm cərəyanının təşəkkülü və inkişafının ilk müfəssəl tədqiqi Məmməd Cəfər Cəfərovun adı ilə bağlıdır.
Pedaqoji sahədə uzun müddət uğurla çalışan və qiymətli dərsliklər müəllifi olan alim, həmçinin elmi kadrların hazırlanması istiqamətində təqdirəlayiq fəaliyyət göstərib.
Milli Kitabxanada akademikin ildönümü ilə əlaqədar  “Akademik Məmməd Cəfər-115” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə alimin  Azərbaycan və Avropa klassik ədəbi irsi,  ədəbiyyatşünaslıqla bağlı tədqiqat əsərləri, ali məktəblər üçün dərs vəsaitləri,  redaktor, rəyçi olduğu, ön söz yazdığı və yaradıcılığı haqqında kitablar Azərbaycan və rus dillərində nümayiş olunur.

A book exhibition called "Academician Mammad Jafar-115" was opened in the National Library
This year marks the 115th anniversary of the birth of prominent literary critic and critic, full member of the Azerbaijan Academy of Sciences, winner of the State Prize of Azerbaijan, Honored scientist, doctor of philology, professor Mammad Jafar Zeynalabdin oglu Jafarov. He was born on May 9, 1909 in the city of Nakhchivan.
Academician Mammad Jafar Jafarov devoted nearly 60 years of his life to the development of literary and theoretical thought in the country, significantly enriching Azerbaijani literary studies with his fundamental studies on the history and theory of literature, literary relations, as well as current issues of aesthetics. In his wide-ranging scientific heritage, there is a high scientific-theoretical generalization that fully interprets the philosophical-aesthetic essence of the creations of powerful wordsmiths such as Nizami Ganjavi, Muhammad Fuzuli, Mirza Fatali Akhundzadeh, Jalil Mammadguluzadeh, Mirza Alakbar Sabir, Huseyn Javid and Samad Vurgun in unity with world literary experience. His powerful works have a special place.
Looking at academician Mammad Jafar's scientific work, it becomes clear that the outstanding scientist did not only deal with issues related to Azerbaijani literature, but also paid attention to the processes taking place in world literature, especially Russian literature. His "Essays on the history of Russian literature", "Alexei Nikolayevich Ostrovsky", "A.I. Gertsen", "From the history of Azerbaijani-Russian literary relations", "Russian classics", "T. Shevchenko: (life and work)", "N.A. Nekrasov", "Henri Barbus", "Nikolay Gavrilovich Chernyshevsky", "Vissarion Grigoryevich Belinasky", "Chernyshevsky's aesthetic views", "Anna Karenina", "Pushkin and Azerbaijani culture", "Great Russian writer" is a visual proof.
The first detailed study of the formation and development of romanticism in Azerbaijani literature is related to the name of Mammad Jafar Jafarov.
A scientist who has worked successfully in the field of pedagogy for a long time and is the author of valuable textbooks, he also performed commendable activities in the direction of training scientific personnel.
A large book exhibition called "Academician Mammad Jafar-115" was opened in the National Library in connection with the anniversary of the academician.
In the exhibition, the scholar's books about the Azerbaijani and European classical literary heritage, research works on literary studies, textbooks for higher schools, editor, reviewer, foreword and works of the scientist are displayed in Azerbaijani and Russian languages.