Milli Kitabxanada “3 May - Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü” adlı geniş kitab sərgisi açılıb
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Baş Məclisinin 1993-cü il 20 dekabr tarixli qərarı ilə hər il may ayının 3-ü Beynəlxalq  Söz və Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunur. Bu gün münasibətilə keçirilən tədbirlərdə söz və mətbuat azadlığının əsas prinsipləri, ifadə azadlığının inkişaf perspektivləri müzakirə edilir, mətbuatın müstəqilliyinin təmin olunması, senzuranın ləğvi, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində mətbuatın rolu və digər məsələlər araşdırılır.
Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü Azərbaycanda da geniş qeyd edilir. Müstəqil Azərbaycan dövləti ölkədə insan hüquqlarının müdafiəsi, söz və mətbuat azadlığı kimi məsələlərə xüsusi önəm verir.
Ölkəmizdə söz azadlığının bərqərar olunması və onun əsas daşıyıcısı olan müstəqil mətbuatın yaradılması ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adı, siyasi və dövlətçilik fəaliyyəti ilə sıx bağlıdır. Görkəmli dövlət xadiminin 1998-ci il 6 avqust tarixli “Azərbaycan Respublikasında söz, fikir və mətbuat azadlığının təmin edilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Fərmanı ölkəmizdə söz, fikir və mətbuat azadlıqlarının təminatına əlverişli şərait yaratmış, senzura ləğv olunmuş, dövlətin mətbuat üzərində nəzarətinə son qoyulmuşdur. 1999-cu il dekabrın 7-də qəbul olunan “Kütləvi informasiya vasitələri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu isə bu sahədə fəaliyyəti tənzimləyən əsas hüquqi sənəd olmuş, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında söz, fikir və mətbuat azadlığı təsbit olunmuşdur.
Prezident sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında kütləvi informasiya vasitələrinin inkişafına dövlət dəstəyi Konsepsiyası”  və həmin sənəd əsasında 2009-cu il aprelin 3-də “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun yaradılması haqqında” dövlət başçımızın fərmanı bu istiqamətdə atılmış mütərəqqi addımlardan biridir.
Milli Kitabxanada ənənəvi olaraq bu günlə əlaqədar “3 May - Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü” adlı geniş kitab sərgisi təşkil edilib.

Решением Генеральной ассамблеи ООН от 20 декабря 1993 года, 3 мая был объявлен Всемирным днем свободы печати. На проводимых по этому случаю мероприятиях обсуждаются основные принципы свободы слова и печати, перспективы свободы выражения, изучаются вопросы обеспечения независимости прессы, отмены цензуры, роли печати в защите прав и свобод человека, а также другие вопросы.
В Азербайджане также широко отмечается Всемирный день свободы печати. Независимое Азербайджанское государство придает особое значение таким вопросам, как защита прав человека, свобода слова и печати в стране.
Становление свободы слова и независимой прессы в нашей стране тесно связано с именем Общенационального лидера Гейдара Алиева. Указом Президента Азербайджана Гейдара Алиева от 6 августа 1998 года «О дополнительных мерах в области обеспечения свободы слова, мысли и информации в Азербайджанской Республике» созданы благоприятные условия для обеспечения свободы слова, мнения и печати в нашей стране, отменена цензура, прекращен государственный контроль над печатью. Закон Азербайджанской Республики «О средствах массовой информации», принятый 7 декабря 1999 года, стал основным правовым документом, регулирующим деятельность в этой сфере. Свобода слова, мнения и печати были закреплены в Конституции Азербайджанской Республики.
Утвержденная Распоряжением Президента «Концепция государственной поддержки развития средств массовой информации в Азербайджанской Республике» и Указ Президента Азербайджанской Республики от 3 апреля 2009 года «О создании Фонда государственной поддержки развития средств массовой информации при Президенте Азербайджанской Республики» являются прогрессивными шагами, предпринятыми в этом направлении.
В Национальной библиотеке традиционно организована масштабная книжная выставка под названием «3 мая – Всемирный день свободы печати».