Milli Kitabxanada “3 May - Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü” adlı geniş kitab sərgisi açılıb
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Baş Məclisinin 1993-cü il 20 dekabr tarixli qərarı ilə hər il may ayının 3-ü Beynəlxalq  Söz və Mətbuat Azadlığı Günü kimi qeyd olunur. Bu gün münasibətilə keçirilən tədbirlərdə söz və mətbuat azadlığının əsas prinsipləri, ifadə azadlığının inkişaf perspektivləri müzakirə edilir, mətbuatın müstəqilliyinin təmin olunması, senzuranın ləğvi, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsində mətbuatın rolu və digər məsələlər araşdırılır.
Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü Azərbaycanda da geniş qeyd edilir. Müstəqil Azərbaycan dövləti ölkədə insan hüquqlarının müdafiəsi, söz və mətbuat azadlığı kimi məsələlərə xüsusi önəm verir.
Ölkəmizdə söz azadlığının bərqərar olunması və onun əsas daşıyıcısı olan müstəqil mətbuatın yaradılması ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin adı, siyasi və dövlətçilik fəaliyyəti ilə sıx bağlıdır. Görkəmli dövlət xadiminin 1998-ci il 6 avqust tarixli “Azərbaycan Respublikasında söz, fikir və mətbuat azadlığının təmin edilməsi sahəsində tədbirlər haqqında” Fərmanı ölkəmizdə söz, fikir və mətbuat azadlıqlarının təminatına əlverişli şərait yaratmış, senzura ləğv olunmuş, dövlətin mətbuat üzərində nəzarətinə son qoyulmuşdur. 1999-cu il dekabrın 7-də qəbul olunan “Kütləvi informasiya vasitələri haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu isə bu sahədə fəaliyyəti tənzimləyən əsas hüquqi sənəd olmuş, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında söz, fikir və mətbuat azadlığı təsbit olunmuşdur.
Prezident sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında kütləvi informasiya vasitələrinin inkişafına dövlət dəstəyi Konsepsiyası”  və həmin sənəd əsasında 2009-cu il aprelin 3-də “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun yaradılması haqqında” dövlət başçımızın fərmanı bu istiqamətdə atılmış mütərəqqi addımlardan biridir.
Milli Kitabxanada ənənəvi olaraq bu günlə əlaqədar “3 May - Bеynəlxalq Söz və Mətbuat Azadlığı Günü” adlı geniş kitab sərgisi təşkil edilib.

A large book exhibition called "May 3 - World Press Freedom Day" was opened in the National Library
According to the decision of the United Nations General Assembly dated December 20, 1993, May 3 is celebrated as the World Press Freedom Day. In the events held on the occasion of this day, the main principles of freedom of speech and the press, development prospects of freedom of expression are discussed, the independence of the press, abolition of censorship, the role of the press in the protection of human rights and freedoms and other issues are examined.
World Press Freedom Day is also widely celebrated in Azerbaijan. The independent state of Azerbaijan attaches special importance to issues such as protection of human rights, freedom of speech and press.
The establishment of freedom of speech in our country and the creation of an independent press, which is its main carrier, are closely related to the name, political and state activities of our national leader Heydar Aliyev. The Order of the eminent statesman dated August 6, 1998 "On measures to ensure freedom of speech, opinion and press in the Republic of Azerbaijan" created favorable conditions for ensuring freedom of speech, opinion and press in our country, censorship was abolished, and state control over the press was ended. The Law of the Republic of Azerbaijan "On Mass Media" adopted on December 7, 1999 became the main legal document regulating the activity in this field, freedom of speech, opinion and press were established in the Constitution of the Republic of Azerbaijan.
The "Concept of state support for the development of mass media in the Republic of Azerbaijan" approved by the presidential decree and the decree of our head of state on April 3, 2009 "On the establishment of the State Support Fund for the Development of Mass Media under the President of the Republic of Azerbaijan" on the basis of that document are the progressive steps taken in this direction. is one of the steps.
A large book exhibition called "May 3 - World Press Freedom Day" has traditionally been organized in the National Library.