Milli Kitabxanada “26 aprel -Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü” adlı kitab sərgisi açılıb
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş Assambleyası 2000-ci ilin sentyabr ayında iclası zamanı “26 Aprel – Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü”nün təsis edilməsi haqqında qərar qəbul edib.
Əqli mülkiyyət hüququ əsas hüquq və azadlıqlardan sayılır və dövlətin ən önəm verdiyi hüquqlardan biridir. Qeyri-maddi mülkiyyətləri qorumaqla dövlət insan inkişafına və bununla da bütövlükdə cəmiyyətin inkişafına müvəffəq olur.
Azərbaycanda da əqli mülkiyyət hüququ tanınır və müdafiə edilir. Ölkənin əsas qanunu olan Konstitusiyada da əqli mülkiyyət hüququ ilə bağlı ayrıca maddə var. Həmin maddədə qeyd edilir ki, “hər kəsin əqli mülkiyyət hüququ vardır. Müəlliflik hüququ, ixtiraçılıq hüququ və əqli mülkiyyət hüququnun başqa növləri qanunla qorunur” (Maddə 30).
Ölkəmizdə aparılan struktur və iqtisadi islahatlar çərçivəsində Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılıb. Əqli Mülkiyyət Agentliyi  müəlliflik hüququ, əlaqəli hüquqlar, Azərbaycan folkloru nümunələrinə, inteqral sxem topologiyalarına və məlumat toplularına əqli mülkiyyət hüquqları (bundan sonra "əqli mülkiyyət hüquqları") sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən, normativ-hüquqi tənzimlənməni, əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafını təmin edən, bu sahədə fəaliyyəti əlaqələndirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına və bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. ÜƏMT və Avropa İttifaqının mütəxəssislərinin rəyinə görə, bu gün Azərbaycan MDB və Şərqi Avropa məkanında əqli mülkiyyət üzrə təkmil milli idarəetmə sisteminə və zəngin qanunvericilik bazasına malik olan ölkələrdən biridir.
Milli Kitabxanada ənənəvi olaraq bu günlə əlaqədar  “26 aprel -Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü” adlı geniş kitab sərgisi təşkil edilib.

A book exhibition called "April 26 - International Intellectual Property Day" was opened in the National Library
April 26 2024
During its meeting in September 2000, the General Assembly of the World Intellectual Property Organization (WIPO) adopted a decision to establish "April 26 - International Intellectual Property Day".
The right to intellectual property is considered one of the basic rights and freedoms and one of the most important rights of the state. By protecting intangible properties, the state succeeds in human development and thus the development of society as a whole.
Intellectual property rights are also recognized and protected in Azerbaijan. The Constitution, which is the main law of the country, also has a separate article on intellectual property rights. That article states that "everyone has the right to intellectual property. Copyright, invention right and other types of intellectual property rights are protected by law" (Article 30).
The Intellectual Property Agency was established within the framework of the structural and economic reforms carried out in our country. The Intellectual Property Agency implements state policy in the field of copyright, related rights, intellectual property rights (hereinafter "intellectual property rights") to examples of Azerbaijani folklore, integrated scheme topologies and data sets, ensures normative-legal regulation, development of the field of intellectual property. İt is also the central executive power body that coordinates activities in the field.
It should be noted that the state pays special attention to the development of the field of intellectual property and the improvement of legislation in this field. According to the opinion of WIPO and European Union experts, today Azerbaijan is one of the countries in the CIS and Eastern Europe that has an advanced national intellectual property management system and a rich legislative base.
A large book exhibition called "April 26 - International Intellectual Property Day" has traditionally been organized in the National Library.