Milli Kitabxanada “26 aprel -Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü” adlı kitab sərgisi açılıb
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) Baş Assambleyası 2000-ci ilin sentyabr ayında iclası zamanı “26 Aprel – Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü”nün təsis edilməsi haqqında qərar qəbul edib.
Əqli mülkiyyət hüququ əsas hüquq və azadlıqlardan sayılır və dövlətin ən önəm verdiyi hüquqlardan biridir. Qeyri-maddi mülkiyyətləri qorumaqla dövlət insan inkişafına və bununla da bütövlükdə cəmiyyətin inkişafına müvəffəq olur.
Azərbaycanda da əqli mülkiyyət hüququ tanınır və müdafiə edilir. Ölkənin əsas qanunu olan Konstitusiyada da əqli mülkiyyət hüququ ilə bağlı ayrıca maddə var. Həmin maddədə qeyd edilir ki, “hər kəsin əqli mülkiyyət hüququ vardır. Müəlliflik hüququ, ixtiraçılıq hüququ və əqli mülkiyyət hüququnun başqa növləri qanunla qorunur” (Maddə 30).
Ölkəmizdə aparılan struktur və iqtisadi islahatlar çərçivəsində Əqli Mülkiyyət Agentliyi yaradılıb. Əqli Mülkiyyət Agentliyi  müəlliflik hüququ, əlaqəli hüquqlar, Azərbaycan folkloru nümunələrinə, inteqral sxem topologiyalarına və məlumat toplularına əqli mülkiyyət hüquqları (bundan sonra "əqli mülkiyyət hüquqları") sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən, normativ-hüquqi tənzimlənməni, əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafını təmin edən, bu sahədə fəaliyyəti əlaqələndirən mərkəzi icra hakimiyyəti orqanıdır.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə əqli mülkiyyət sahəsinin inkişafına və bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dövlət tərəfindən xüsusi diqqət yetirilir. ÜƏMT və Avropa İttifaqının mütəxəssislərinin rəyinə görə, bu gün Azərbaycan MDB və Şərqi Avropa məkanında əqli mülkiyyət üzrə təkmil milli idarəetmə sisteminə və zəngin qanunvericilik bazasına malik olan ölkələrdən biridir.
Milli Kitabxanada ənənəvi olaraq bu günlə əlaqədar  “26 aprel -Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü” adlı geniş kitab sərgisi təşkil edilib.

В Национальной библиотеке открылась книжная выставка под названием «26 апреля – Международный день интеллектуальной собственности»
Генеральная Ассамблея Всемирной организации интеллектуальной собственности (ВОИС) на своем заседании в сентябре 2000 года приняла решение об учреждении 26 апреля – Международным днем интеллектуальной собственности.
Право на интеллектуальную собственность считается одним из основных прав и свобод человека, которой государство уделяет особое внимание. Защищая нематериальные активы, государство способствует успешному развитию человека и, следовательно, развитию общества в целом.
В Конституции, которая является основным законом страны, также есть отдельная статья о правах интеллектуальной собственности. В этой статье говорится, что «Каждый имеет право на интеллектуальную собственность. Авторское право, изобретательское право и другие виды права интеллектуальной собственности охраняются законом (статья 30).
В рамках проводимых в нашей стране структурных и экономических реформ в системе интеллектуальной собственности, было создано Агентство интеллектуальной собственности Азербайджана. Агентство интеллектуальной собственности Азербайджана – орган центральной исполнительной власти, осуществляющий государственную политику в сфере авторского права, смежных прав, прав интеллектуальной собственности на выражения фольклора, топологии интегральных схем, баз данных.
Следует отметить, что государство уделяет особое внимание развитию сферы интеллектуальной собственности и совершенствованию законодательства в этой сфере. По мнению экспертов ВОИС и Евросоюза, Азербайджан является одной из стран СНГ и Восточной Европы, обладающей развитой национальной системой интеллектуальной собственности и эффективной законодательной базой в этой сфере.
В Национальной библиотеке традиционно организована масштабная книжная выставка под названием «26 апреля – Международный день интеллектуальной собственности».