Milli Kitabxanada “Rəsul Həmzətov -100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
08-09-2023
Bu gün tanınmış avar şair, yazıçı, siyasi xadim Rəsul Həmzətovun anadan olmasının 100 ili tamam olur.
Rəsul Həmzətov 8 sentyabr 1923-cü ildə Dağıstanın Xunzax rayonunun Sada kəndində, şair Sadasa Həmzətin ailəsində dünyaya göz açmışdır. Onun ilk müəllimi atası olmuşdur. Rəsul Həmzətov özünün ilk şeirini 11 yaşında olarkən yazmışdır. O, orta məktəbi bitirdikdən sonra pedaqoji məktəbə daxil olmuşdur. 1943-cü ildə ilk şeirlər toplusu “Sevgi məşəli və acı ədavət” çap olunmuşdur. 1945-1950-ci illərdə Maksim Qorki adına Moskva Ədəbiyyat İnstitutunda təhsil almışdır. 1947-ci ildə rus dilində ilk şeirlər kitabı işıq üzü görmüşdür.
Rəsul Həmzətov Dağıstanın Xalq şairi, Sosialist Qəhrəmanı adlarına, eləcə də Lenin mükafatı, Rusiya və SSRİ Dövlət Mükafatı, “XX əsrin ən yaxşı şairi” beynəlxalq mükafatına, Asiya və Afrika yazıçılarının Lotos mükafatına layiq görülmüşdür.
O, Dağıstan şairi olsa da, Dağıstanda böyüyüb başa çatsa da, Azərbaycana, onun xalqına, poeziyasına çox bağlı olub.
Rəsul Həmzətov 2003-cü il noyabr ayının 3-də vəfat etmişdir.
Yubiley münasibətilə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “Rəsul Həmzətov – 100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olundu.
Virtual sərgidə fotolar, Rəsul Həmzətovun müəllifi olduğu kitablar, həmçinin haqqında Azərbaycan və rus dillərində kitab və məqalələr, ənənəvi sərgidə isə mövzu ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondunda mühafizə olunan kitablar, ədibin əsərlərinə bəstələnmiş not məcmuələri, tərcümə etdiyi kitablar, ön söz yazdığı kitablar və s. materiallar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Resul_Hemzetov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

Today is the 100th anniversary of the birth of the well-known Avar poet, writer, political figure Rasul Hamzatov.
Rasul Hamzatov was born on September 8, 1923 in the village of Sada, Khunzakh district, Dagestan, in the family of the poet Sadasa Hamzat. His first teacher was his father. Rasul Hamzatov wrote his first poem when he was 11 years old. After graduating from high school, he entered a pedagogical school. In 1943, the first collection of poems "Torch of Love and Bitter Enmity" was published. In 1945-1950, he studied at the Moscow Institute of Literature named after Maxim Gorky. In 1947, the first book of poems in Russian was published.
Rasul Hamzatov was awarded the title of People's Poet, Socialist Hero of Dagestan, as well as the Lenin Prize, the State Prize of Russia and the USSR, the "Best Poet of the 20th Century" international prize, and the Lotus Prize of Asian and African writers.
Although he is a Dagestan poet, he grew up in Dagestan, but he was very attached to Azerbaijan, its people, and his poetry.
Rasul Hamzatov died on November 3, 2003.
On the occasion of the anniversary, the employees of the National Library of Azerbaijan presented a virtual and traditional exhibition called "Rasul Hamzatov - 100" to the users.
In the virtual exhibition, photos, books authored by Rasul Hamzatov, as well as books and articles about him in Azerbaijani and Russian languages, and in the traditional exhibition, books preserved in the collection of the National Library of Azerbaijan, collections of notes composed to the works of the writer, books translated by him, books for which he wrote a foreword, etc. . materials are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Resul_Hemzetov/index.htm.