Milli Kitabxana “10 Mart- Milli Teatr Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgini istifadəçilərə təqdim edib
09-03-2024
1873-cü il martın 10-da görkəmli maarifçilər Həsən bəy Zərdabi, Nəcəf bəy Vəzirov və Əsgər ağa Goraninin (Adıgözəlov) təşəbbüsü ilə M.F.Axundzadənin “Sərgüzəşti-vəziri-xani Lənkəran” əsəri Bakı realnı məktəbinin teatr həvəskarları truppası tərəfindən "Nəciblər klubu"nda oynanıldı və o gündən Azərbaycanda peşəkar teatrın əsası qoyuldu.
Məşhur xeyriyyəçi-mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Azərbaycan milli teatrının inkişafında böyük xidməti olub. O, Bakı şəhərində ilk teatr binası inşa etdirib.
Qeyd edək ki, hər zaman sənət adamlarına diqqət və qayğı ilə yanaşan Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev Azərbaycan Milli Teatrı sahəsində bir sıra qanun və sərəncamlar imzalayıb.
Belə ki, 2006-cı ildə Azərbaycanda “Teatr və teatr fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qəbul edilib. Bu qədim yaradıcılıq sahəsinin çağdaş inkişaf mərhələsini əks etdirən Qanunda dövlətin teatr sənətinə xüsusi əhəmiyyət verməsi rəsmən bəyan edilib. 2007-ci ildə Prezident İlham Əliyev teatr sənəti ilə bağlı daha bir mühüm sənəd - “Azərbaycan teatr sənətinin inkişaf etdirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. 2009-cu il mayın 18-də isə dövlət başçısı “Azərbaycan teatrı 2009-2019-cu illərdə” Dövlət Proqramını təsdiq edib. 2013-cü il 1 mart tarixli Sərəncamla ölkəmizdə “Milli Teatr Günü” təsis edilib. Sərəncama əsasən milli mədəniyyətin inkişafında və ölkənin mədəni həyatında milli teatrın əhəmiyyəti və rolu nəzərə alınaraq hər il martın 10-u Azərbaycan Respublikasında “Milli Teatr Günü” kimi qeyd edilməsi qərara alınıb. Bundan başqa Prezident İlham Əliyev 2023-cü il 3 fevral tarxində Azərbaycan peşəkar milli teatrının 150 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “10 Mart – Milli Teatr Günü” adlı virtual sərgi, həmçinin eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə bağlı kitab və məqalələr nümayiş olunur.

The National Library presented the virtual and traditional exhibition of the same name "March 10 - National Theater Day" to users
09-03-2024
On March 10, 1873, on the initiative of prominent intellectuals Hasan bey Zardabi, Najaf bey Vazirov and Asgar agha Gorani (Adigozalov), M.F. Akhundzade's "Adventure-Vaziri-Khani Lankaran" was performed by the troupe of theater lovers of the Baku Realni School at the "Noble Club". So, since that day the professional theater was founded in Azerbaijan.
The famous philanthropist-magnate Haji Zeynalabdin Taghiyev had a great service in the development of the Azerbaijani national theater. He built the first theater building in Baku.
It should be noted that the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, who always treats artists with attention and care, signed a number of laws and orders in the field of the National Theater of Azerbaijan.
Thus, in 2006, the Law of the Republic of Azerbaijan "On Theater and Theater Activities" was adopted in Azerbaijan. In the Law reflecting the modern stage of development of this ancient creative field, it was officially declared that the state attaches special importance to theater art. In 2007, President Ilham Aliyev signed another important document related to theater art - the Order "On the development of Azerbaijani theater art". On May 18, 2009, the head of state approved the State Program "Azerbaijani Theater in 2009-2019". "National Theater Day" was established in our country by the Order dated March 1, 2013. According to the order, taking into account the importance and role of the national theater in the development of national culture and the cultural life of the country, it was decided to celebrate March 10 as "National Theater Day" in the Republic of Azerbaijan. In addition, President Ilham Aliyev signed the Decree on the state level celebration of the 150th anniversary of the professional national theater of Azerbaijan on February 3, 2023.
A virtual exhibition called "March 10 - National Theater Day" and a traditional book exhibition of the same name were prepared by the employees of the National Library of Azerbaijan. Photos, books and articles on the subject are displayed in the virtual exhibition.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/10_Mart_Milli_Teatr_Gunu/index.htm.