Milli Kitabxana “10 Mart- Milli Teatr Günü” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgini istifadəçilərə təqdim edib
09-03-2024
1873-cü il martın 10-da görkəmli maarifçilər Həsən bəy Zərdabi, Nəcəf bəy Vəzirov və Əsgər ağa Goraninin (Adıgözəlov) təşəbbüsü ilə M.F.Axundzadənin “Sərgüzəşti-vəziri-xani Lənkəran” əsəri Bakı realnı məktəbinin teatr həvəskarları truppası tərəfindən "Nəciblər klubu"nda oynanıldı və o gündən Azərbaycanda peşəkar teatrın əsası qoyuldu.
Məşhur xeyriyyəçi-mesenat Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Azərbaycan milli teatrının inkişafında böyük xidməti olub. O, Bakı şəhərində ilk teatr binası inşa etdirib.
Qeyd edək ki, hər zaman sənət adamlarına diqqət və qayğı ilə yanaşan Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyev Azərbaycan Milli Teatrı sahəsində bir sıra qanun və sərəncamlar imzalayıb.
Belə ki, 2006-cı ildə Azərbaycanda “Teatr və teatr fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu qəbul edilib. Bu qədim yaradıcılıq sahəsinin çağdaş inkişaf mərhələsini əks etdirən Qanunda dövlətin teatr sənətinə xüsusi əhəmiyyət verməsi rəsmən bəyan edilib. 2007-ci ildə Prezident İlham Əliyev teatr sənəti ilə bağlı daha bir mühüm sənəd - “Azərbaycan teatr sənətinin inkişaf etdirilməsi haqqında” Sərəncam imzalayıb. 2009-cu il mayın 18-də isə dövlət başçısı “Azərbaycan teatrı 2009-2019-cu illərdə” Dövlət Proqramını təsdiq edib. 2013-cü il 1 mart tarixli Sərəncamla ölkəmizdə “Milli Teatr Günü” təsis edilib. Sərəncama əsasən milli mədəniyyətin inkişafında və ölkənin mədəni həyatında milli teatrın əhəmiyyəti və rolu nəzərə alınaraq hər il martın 10-u Azərbaycan Respublikasında “Milli Teatr Günü” kimi qeyd edilməsi qərara alınıb. Bundan başqa Prezident İlham Əliyev 2023-cü il 3 fevral tarxində Azərbaycan peşəkar milli teatrının 150 illik yubileyinin dövlət səviyyəsində qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “10 Mart – Milli Teatr Günü” adlı virtual sərgi, həmçinin eyniadlı ənənəvi kitab sərgisi hazırlanıb. Virtual sərgidə fotolar, mövzu ilə bağlı kitab və məqalələr nümayiş olunur.

10 марта 1873 года на суд публики был представлен первый профессиональный театральный спектакль в Азербайджане по пьесе Мирзы Фатали Ахундзаде «Визирь Лянкяранского ханства», поставленный воспитанниками реального училища на сцене Бакинского общественного собрания по инициативе Гасан бека Зардаби, Наджафкули бека Везирова и Аскер ага Горани (Адыгозалов).
Значительный вклад в развитие национального театра вложил известный меценат Гаджи Зейналабдин Тагиев. Он профинансировал строительство первого здания театра в Баку.
Следует отметить, что Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев, который всегда с вниманием и заботой относится к артистам, подписал ряд законов и распоряжений в сфере Национального театра Азербайджана.
В 2006 году в Азербайджане был принят Закон Азербайджанской Республики «О театре и театральной деятельности». В Законе, отражающем современный этап развития этой древней творческой сферы, официально закреплено, что государство придает особое значение театральному искусству. В 2007 году Президент Ильхам Алиев подписал еще один важный документ, касающийся театрального искусства – Распоряжение «О развитии азербайджанского театрального искусства». 18 мая 2009 года глава государства утвердил Государственную программу «Азербайджанский театр в 2009-2019 годах». Согласно Распоряжению от 1 марта 2013 года, принимая во внимание значение и роль национального театра в развитии культуры и культурной жизни страны, было принято решение отмечать 10 марта в Азербайджанской Республике как День национального театра. Кроме того, 3 февраля 2023 года Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение о праздновании 150-летнего юбилея профессионального национального театра Азербайджана.
Сотрудники Национальной библиотеки Азербайджана подготовили виртуальную и традиционную выставку под названием «10 марта – День национального театра». На виртуальной выставке представлены фотографии, книги и статьи по данной теме.