Görkəmli ictimai-siyasi xadim, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banilərindən biri, Azərbaycan Milli Şurasının sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anadan olmasının 140 illi tamam olur.
Məhəmməd Əmin Rəsulzadə XX əsrin ilk onilliklərində böhranlı geosiyasi şəraitdə Azərbaycanda müstəqillik idealının gerçəkləşdirilməsi və milli dövlət quruluşunun dirçəldilməsi yolunda böyük xidmətlər göstərmiş şəxsiyyətlərdəndir. Onun istiqlal məfkurəsi öz mənbəyini doğma xalqının çoxəsrlik yaddaşında kök salmış milli azadlıq düşüncəsindən alırdı. Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin dövrün salnaməsinə çevrilən parlaq publisistik, siyasi, ədəbi-tənqidi və elmi irsi Azərbaycanın ictimai fikir tarixində xüsusi yer tutur. Uzun illər ərzində mühacirətdə də o, müstəqil Azərbaycan arzusu ilə yaşamış və mübarizə aparmışdır.
XX yüzilliyin sonlarında dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan xalqı, M.Ə.Rəsulzadənin də inandığı kimi, milli bayrağın torpaqlara deyil, millətin vicdanına enmiş olduğunu, hər kəsin bu bayrağı ruhunda, qəlbində və bağrında mühafızə etməkdə olduğunu sübut etdi.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Məhəmməd Əmin Rəsulzadə-140” adlı elektron məlumat bazası hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Azərbaycanın yazıçı və şairləri haqqında fikirləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər M.Ə.Rəsulzadə haqqında”, “Görkəmli şəxsiyyətlər haqqında fikirləri”, “Əsərləri”, “Haqqında”, “Fotoqalereya”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron Məlumat Bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/M.E.Resulzade/index.html linkindən istifadə edə bilər.

В этом году исполняется 140 лет со дня рождения выдающегося общественно-политического деятеля, одного из основоположников Азербайджанской Демократической Республики, председателя Азербайджанского Национального Совета Мамеда Эмина Расулзаде.
Мамед Эмин Расулзаде является одной из личностей, которым принадлежат большие заслуги на пути реализации идеала независимости в Азербайджане и возрождения строительства национального государства в кризисных геополитических условиях первых десятилетий ХХ века. Его идеология независимости брала истоки в стремлении к национальной свободе, укоренившемся в многовековой памяти родного народа. Яркое публицистическое, политическое, литературно-критическое и научное наследие Мамеда Эмина Расулзаде, ставшее летописью эпохи, занимает особое место в истории общественной мысли Азербайджана. На протяжении многих лет он и в эмиграции жил и боролся, мечтая о независимом Азербайджане.
Азербайджанский народ, восстановивший свою государственную независимость в конце XX века, доказал, что национальный флаг стал неотъемлемой частью национального духа, и каждый хранит его в своем сердце.
Сотрудниками Национальной библиотеки подготовлена электронная база данных под названием «Мамед Эмин Расулзаде – 140».
Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Основные даты жизни и деятельности», «Его мнения о писателях и поэтах Азербайджана», «Выдающиеся личности о М.А.Расулзаде», «Его мнения о выдающихся личностях», «Произведения», «О нем», «Фотогалерея», «Увековечение памяти», «Видеогалерея». Документы в электронной базе данных представлены в полнотекстовом виде.
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/emb/M.E.Resulzade/index.html.