Görkəmli ictimai-siyasi xadim, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banilərindən biri, Azərbaycan Milli Şurasının sədri Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin anadan olmasının 140 illi tamam olur.
Məhəmməd Əmin Rəsulzadə XX əsrin ilk onilliklərində böhranlı geosiyasi şəraitdə Azərbaycanda müstəqillik idealının gerçəkləşdirilməsi və milli dövlət quruluşunun dirçəldilməsi yolunda böyük xidmətlər göstərmiş şəxsiyyətlərdəndir. Onun istiqlal məfkurəsi öz mənbəyini doğma xalqının çoxəsrlik yaddaşında kök salmış milli azadlıq düşüncəsindən alırdı. Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin dövrün salnaməsinə çevrilən parlaq publisistik, siyasi, ədəbi-tənqidi və elmi irsi Azərbaycanın ictimai fikir tarixində xüsusi yer tutur. Uzun illər ərzində mühacirətdə də o, müstəqil Azərbaycan arzusu ilə yaşamış və mübarizə aparmışdır.
XX yüzilliyin sonlarında dövlət müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan xalqı, M.Ə.Rəsulzadənin də inandığı kimi, milli bayrağın torpaqlara deyil, millətin vicdanına enmiş olduğunu, hər kəsin bu bayrağı ruhunda, qəlbində və bağrında mühafızə etməkdə olduğunu sübut etdi.
Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Məhəmməd Əmin Rəsulzadə-140” adlı elektron məlumat bazası hazırlanaraq onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Həyat və fəaliyyətinin əsas tarixləri”, “Azərbaycanın yazıçı və şairləri haqqında fikirləri”, “Görkəmli şəxsiyyətlər M.Ə.Rəsulzadə haqqında”, “Görkəmli şəxsiyyətlər haqqında fikirləri”, “Əsərləri”, “Haqqında”, “Fotoqalereya”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron Məlumat Bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/M.E.Resulzade/index.html linkindən istifadə edə bilər.

The 140th anniversary of the birth of the prominent public and political figure, one of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic, and the chairman of the Azerbaijani National Council, Mammad Amin Rasulzade, is being celebrated.
Mammad Amin Rasulzade was one of the key figures who played a significant role in realizing the ideal of independence and revitalizing the national statehood of Azerbaijan during the early decades of the 20th century, in a time of crisis and geopolitical challenges. His idea of independence stemmed from the national freedom aspirations deeply rooted in the centuries-old memory of his people. Rasulzade's brilliant publicist, political, literary-critical, and scientific legacy, which became a chronicle of his era, holds a special place in the history of Azerbaijan's public thought. Even during his long years in exile, he continued to live and fight for the dream of an independent Azerbaijan.
By the end of the 20th century, the Azerbaijani people, who restored their state independence, proved that, as Rasulzade believed, the national flag had descended not on the land but into the hearts and consciences of the nation, and everyone was committed to protecting it in their souls, hearts, and minds.
An electronic database titled "Mammad Amin Rasulzade-140" has been created by the staff of the National Library and made available to users online.
The electronic database includes sections such as "Official Documents", "Key Dates in His Life and Activities", "His Views on Azerbaijani Writers and Poets", "Prominent Figures on M. A. Rasulzade", "His Views on Prominent Figures", "His Works", "About Him", "Photo Gallery", "Eternalization of His Memory", and "Video Gallery". The documents in the database are presented in full text.
Those who want to get acquainted with the electronic database can use the link https://anl.az/el/emb/M.E.Resulzade/index.htm.