İyul ayının 10-da Milli Kitabxanada “Azərbaycan mətbuatı və milli mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
10-07-2015
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab  İlham Əliyevin “Azərbaycan milli mətbuatının 140 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Sərəncamına müvafiq olaraq iyul ayının 10-da Milli Kitabxanada Prezidenti Administrasiyası, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondu və Mətbuat Şurasının təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan mətbuatı və milli mənəvi dəyərlərimiz” mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə “Azərbaycan Milli Mətbuatı-140” adlı geniş kitab sərgisi ilə tanış olmuşlar. Sərgidə milli mətbuatımızın əsasını qoyan “Əkinçi” qəzeti,  ilk mətbu nəşrlərimiz: “Molla Nəsrəddin”, “İqbal”, “Kəşkül”, “Tuti”, “Yeni həyat”, “Babayi Əmir” “İnqilab və mədəniyyət”, “Şəlalə”, “Şəqr qadını” “Ziya”, “Təkamül”, “Kaspi”, “Nicat”, “Məzəli”, “Açıq söz”, “Həyat” və s.,  milli mətbuatın yaranmasında əvəzsiz xidmətləri olan H.Zərdabi, F.Köçərli, M.F.Axundov, N.Vəzirov, M.Ə.Sabir, Ü.Hacıbəyov, C.Məmmədquluzadə, S.Ə.Şirvani və başqalarının həyat və yaradıcılığını özündə əks etdirən kitablar nümayiş olunmuşdur. Sərgi tədbir iştirakçıları tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.
Konfransda  Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Azərbaycan Mətbuat Şurasının “Milli rəqslərimiz milli dəyərimizdir” mövzusundakı müsabiqəsinin qalibləri və Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən bir neçə jurnalist mükafatlandırılmışdır.

10 июля в Азербайджанской Национальной Библиотеке по распоряжению Президента Азербайджанской Республики госп. Ильхама Алиева «О проведении 140-летнего юбилея азербайджанской национальной печати» состоялась конференция на тему «Азербайджанская печать и нац
10-07-2015
10 июля в Азербайджанской Национальной Библиотеке по распоряжению Президента Азербайджанской Республики госп. Ильхама Алиева «О проведении 140-летнего юбилея азербайджанской национальной печати» состоялась конференция на тему «Азербайджанская печать и национально-культурные ценности». Мероприятие было организовано при участии Администрации Президента, Министерства Культуры и Туризма, Фонда государственной поддержки развития информационно-массовых средств и Совета Печати.
Вначале участники мероприятия ознакомились с обширной книжной выставкой «Азербайджанская Национальная Печать-140». На выставке была представлена вся история национальной печати: газета «Экинчи» - первая газета, заложившая основы азербайджанской периодики; журналы «Молла Насреддин», «Игбал», «Кяшкюль», «Тути», «Новая жизнь», «Бабаи Амир», «Революция и культура», «Водопад», «Женщина Востока», «Зия», «Такамул», «Каспий», «Ниджат», «Мязяли», «Ачыг сёз», «Хаят» и др. Также было много книг о жизни и творчестве выдающихся представителей печатного слова Азербайджана – Г.Зардаби, Ф.Кочарли, М.Ф.Ахундов, Н.Везиров, М.А.Сабир, У.Гаджибеков, Дж.Мамедкулизаде, С.А.Ширвани и др. Выставка вызвала большой интерес участников конференции.
На конференции состоялось награждение победителей конкурса «Национальные танцы – национальное достояние» и ряда журналистов. Награды вручали представители Министерства Культуры и Туризма Совета Печати Азербайджана.