30 iyun 2022-ci il tarixində İsveçin Bakıdakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Kristian Kamill Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşdur.
Milli Kitabxananın Beynəlxalq Əməkdaşlıq Zalında İsveç və Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin yaranmasının 30 illiyi münasibətilə “Linnaeus Apostles: Global Science and Adventures” adlı kitabın təqdimatı keçirilib. Kitab Linnaeus və onunla birgə olan səyyahların müxtəlif qitələrə olan səyahəti və heyvanlar, bitkilər, adət-ənənələr barəsində apardıqları qeydlərdən bəhs edir. Bütün qitələrdəki səyahətlərinin dəyərləndirilməsindən ibarətdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlamış və cənab səfiri Milli Kitabxanada görməkdən məmnun olduğunu bildirmişdir. O, təqdimat mərasiminin Beynəlxalq Əməkdaşlıq Zalında keçirilməsinin heç də təsadüf olmadığını bildirib. Beynəlxalq Əməkdaşlıq Zalında 14 ölkənin guşəsinin mövcud olduğunu vurğulayan Kərim Tahirov 15-ci guşənin məhz İsveç olacağına ümid etdiyini vurğulayıb.
“Cənab səfirin Milli Kitabxanaya gəlişi iki ölkənin milli kitabxanaları arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasına təkan verəcək. Eləcə də bugün cənab Səfirin Milli Kitabxanaya hədiyyə etdiyi kitablar Milli Kitabxananın fondunda öz layiqli yerini tutacaq və İsveçə dair gələcəkdə yaradılacaq guşənin ilk kitabları olacaq” deyə prof. Kərim Tahirov qeyd edib. Direktor Kərim Tahirov gələcəkdə həmin guşənin önündə İsveç ilə əlaqəli tədbirlərin, İsveç yazıçıları ilə görüşlərin keçiriləcəyinə ümid etdiyini də qeyd edib. Direktor çıxışında Milli Kitabxananın beynəlxalq əlaqələrindən bəhs edərək, İsveç Milli Kitabxanası ilə Azərbaycan Milli Kitabxanası arasında həyata keçirilən beynəlxalq kitab mübadiləsi barədə də məlumat vermişdir.
O, eyni zamanda cənab Kristian Kamillin yaxın gələcəkdə Milli Kitabxananın fəal oxucularından olacağına inandığını qeyd etmişdir.
Cənab Kristian Kamill prof.Kərim Tahirova öz təşəkkürünü bildirib və bugün keçirilən tədbirin iki ölkə arasındakı diplomatik münasibətlərin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş silsilə tədbirlərdən biri olduğunu qeyd edib. İsveç və Azərbaycan arasnda bir çox sahələrdə qarşılıqlı əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirən cənab səfir bu əlaqələrin daha da möhkəmlənəcəyinə və inkişaf edəcəyinə inandığını bildirib.
Daha sonra cənab Kristian Kamill İsveç və Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü münasibəti ilə isveçli səyyah və alim Carl Linneausun tələbələrinin dünyanın 60-dan çox ölkəsinin təbiəti, mədəniyyəti, tarixi və etnoqrafiyası haqqındakı əlyazma və qeydlərinin əks olunduğu “Linnaeus Apostles: Global Science and Adventures” adlı 8 cildlik kitabı Milli Kitabxanaya hədiyyə edib. Yeni çap olunmuş kitabların Azərbaycanda ilk olaraq məhz Milli Kitabxanaya verildiyini xüsusilə qeyd edib.
Prof. Kərim Tahirov cənab səfirə öz təşəkkürünü bildirmiş və “Azərbaycan Milli Kitabxanası. Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), “Salam, Azərbaycan!” (ingilis dilində) və “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” (ingilis dilində) adlı kitabları ona hədiyyə etmişdir.
Tədbirin sonunda xatirə şəkli çəkilib.
Daha sonra cənab səfir və ailə üzvləri Milli Kitabxana ilə yaxından tanış olmuşlar. Açıq kitabxana, Nadir Kitablar və kitabxana muzeyi şöbəsi, Uşaq guşəsi və digər şöbələr haqqında ətraflı məlumat verilmişdir.

On June 30, 2022, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden in Baku, Mr. Christian Kamil, visited the National Library of Azerbaijan.
On the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Sweden and Azerbaijan, the presentation of the book “Linnaeus Apostles: Global Science and Adventures” was held in the Hall of International Cooperation of the National Library. The book tells about the journey of Linnaeus and his fellow travelers to different continents and their notes about animals, plants, and customs. It consists of the evaluation of his travels on all continents.
The Head of the National Library, prof. Karim Tahirov opened the event and greeted the guests, and expressed his pleasure to see the ambassador in the National Library. He said that it was not a coincidence that the presentation ceremony was held in the Hall of International Cooperation. Emphasizing that there are corners of 14 countries in the Hall of International Cooperation, Karim Tahirov emphasized that he hopes the 15th corner will be Sweden.
"The arrival of Mr. Ambassador to the National Library will stimulate the signing of the Memorandum of Understanding between the national libraries of the two countries. Also, the books that Mr. Ambassador gave to the National Library today will take their rightful place in the National Library's collection and will be the first books of the corner about Sweden that will be created in the future”, prof. Karim Tahirov noted. Director Karim Tahirov also mentioned that he hopes Sweden-related events and meetings with Swedish writers will be held in front of that corner in the future. In his speech, the head of library spoke about the international relations of the National Library and also informed about the international book exchange between the National Library of Sweden and the National Library of Azerbaijan.
At the same time, he stated that he believes Mr. Christian Kamil will be one of the active readers of the National Library in the future.
Mr. Christian Kamil expressed his gratitude to Prof. Karim Tahirov and noted that today's event is one of a series of events dedicated to the 30th anniversary of diplomatic relations between the two countries.
Stating that there is cooperation between Sweden and Azerbaijan in many fields, Mr. Ambassador expressed his belief that these relations will be further strengthened and developed.
Then, on the occasion of the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Sweden and Azerbaijan, Mr. Christian Kamil presented the manuscript and notes of the students of the Swedish traveler and scientist Carl Linnaeus on the nature, culture, history, and ethnography of more than 60 countries of the world “Linnaeus Apostles: Global Science and Adventures” gifted the 8-volume book to the National Library. He especially noted that the newly printed books were first given to the National Library in Azerbaijan.
Prof. Karim Tahirov expressed his gratitude to Mr. Ambassador and said "Azerbaijan National Library, “Photo album” (in Azerbaijani, English, and Russian languages), “Hello, Azerbaijan!” (in English) and the books “Azerbaijani carpets in world collections” (in English) were presented to him.
At the end of the event, a commemorative photo was taken.
Later, Mr. Ambassador and his family members got to know the National Library. Detailed information regarding Open library, Rare Books and library museum department, Children's Corner, and other departments have been provided.