İstanbulda "Aşıq Mikayıl Azaflı. Seçilmiş şeirlər" və "Azərbaycan nağılları" kitablarının təqdimatı keçirilib
04-11-2024
Noyabrın 2-də TÜYAP kompleksində işə başlayan 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisi maraqlı tədbir və təqdimatlarla davam edir.
Azərbaycanın "fəxri qonaq ölkə" olduğu sərgi çərçivəsində ədəbiyyat, mədəniyyət və mətbəximizlə bağlı təqdimatlar təşkil olunur. Noyabrın 4-də sərgi məkanında bu il 100 illiyi qeyd olunan Azərbaycan aşıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi, şair, Əməkdar mədəniyyət işçisi Mikayıl Azaflının (Mikayıl Cabbar oğlu Zeynalov; 1924-1990) şeirlərindən ibarət kitabın təqdimatı keçirilib.
Təqdimat mərasimi TÜRKSOY, Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə gerçəkləşib.
Tədbirin moderatoru Azərbaycanın TÜRKSOY-dakı nümayəndəsi Elçin Qafarlı nəşrin ərsəyə gəlməsindən danışıb. Qeyd edib ki, "Aşıq Mikayıl Azaflı. Seçilmiş şeirlər" adlı kitab görkəmli saz-söz ustadının 100 illiyinə həsr olunub.
Həmin gün bu il Türkiyədəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsi ilə hazırlanmış və Türk dilinə tərcümə olunmuş "Azərbaycan xalq nağılları" kitabının təqdimatı keçirilib.
Bildirilib ki, kitabın tərtibçisi Türkiyədə yaşayan azərbaycanlı alim, kulturoloq Mətanət Hüseynova, nağıllar üzrə çəkilmiş rəsmlərin müəllifi tanınmış uşaq rəssamı Nüşabə Kiçikdir.
Kitabda “Tıq-tıq xanım", “Cırtdan”, “Şəngülüm, Şüngülüm, Məngülüm nağılı”, “Keçəl”, “Göyçək Fatma”, “Ovçu Pirimin nağılı”, “Sehrli xalça”, “Təpəgözün nağılı”, “Məlikməmməd”, “Tülkü, tülkü, tünbəki” - ümumilikdə 12 nağıl yer alıb.
Tədbirdə İstanbulda Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Mübariz İbrahimovun adını daşıyan orta məktəbin bir qrup şagirdi də iştirak edib, uşaq yazıçılarına suallar ünvanlayıb, şeirlər səsləndiriblər.

2 ноября в комплексе TÜYAP началась 41-я Стамбульская международная книжная выставка, которая продолжает радовать посетителей интересными мероприятиями и презентациями.
В рамках выставки, где Азербайджан является «страной – почетным гостем», организуются презентации, посвященные нашей литературе, культуре и кухне. 4 ноября в рамках выставки состоялась презентация книги, посвященной 100-летию выдающегося представителя азербайджанского ашугского искусства, поэта, заслуженного работника культуры Микаила Азафлы (Микаил Джаббар оглы Зейналов; 1924–1990).
Презентация была организована совместно ТЮРКСОЙ, Министерством культуры Азербайджана и Национальной библиотекой Азербайджана.
Модератором мероприятия выступил представитель Азербайджана в ТЮРКСОЙ Эльчин Гафарлы, который рассказал об издании этой книги. Он отметил, что книга «Ашуг Микаил Азафлы. Избранные стихи» посвящена 100-летию выдающегося мастера слова и музыки.
В этот же день состоялась презентация книги «Азербайджанские народные сказки», подготовленной и переведенной на турецкий язык в рамках проекта Азербайджанского культурного центра в Турции.
Было отмечено, что составителем книги является азербайджанский ученый, культуролог Матанат Гусейнова, а автором иллюстраций к сказкам — известный художник-иллюстратор детских книг Нюшаба Кичик.
В книге представлены 12 сказок: «Тык-Тык Ханым», «Джыртдан (Мальчик с пальчик)», «Шянгюлюм, Шюнгюлюм, Мянгюлюм», «Лысый», «Красотка Фатма», «Сказка о Пириме-охотнике», «Волшебный ковёр», «Сказка о циклопе», «Малик-Мамед», «Лиса, лиса, тюнбяки» и др.
На мероприятии присутствовали также ученики средней школы имени Национального героя Азербайджана Мубариза Ибрагимова в Стамбуле. Они задали вопросы детским писателям и прочитали стихи.