İstanbul sərgisində ölkəmizlə bağlı tədbir və təqdimatlar davam edir
Azərbaycanın "fəxri qonaq ölkə" olduğu 41-ci İstanbul Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində noyabrın 2-də
"Yeni Azərbaycan hekayəçiliyi və romançılığı" mövzusunda panel müzakirəsi keçirilib.
Azərbaycan yazarları Aqşin Yenisey, Nərmin Kamal, Cavid Zeynallı və Ülvi Babasoy çıxış ediblər.
Paneldə Azərbaycan nəsrində gedən proseslər və ədəbiyyatımızda realizm ənənəsi ilə bağlı müzakirə aparılıb. Yeni Azərbaycan nəsrində Qarabağ mövzusu və yazıçı-oxucu münasibətləri də diqqət mərkəzinə çəkilib.
Yazarlar oxucuların suallarını cavablandırıb.
Həmin gün görkəmli rus şərqşünas-alimi Yevgeni Bertelsin türk dilinə tərcümə olunmuş “Böyük Azərbaycan şairi Nizami” kitabının təqdimatı olub. Kitab Türkiyədəki  səfirliyimizin nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin (AMM) layihəsi əsasında tərcümə edilərək işıq üzü görüb.
AMM-in direktoru Samir Abbasov mərkəzin ədəbiyyat və mədəniyyətimizin təbliğinə xidmət edən layihəsi haqqında danışıb, dünyaşöhrətli Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığı haqqında olan bu kitabın əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirib. Bildirib ki, tədqiqat əsərini türkcəyə Türkiyədəki “Türk ədəbiyyatı” dərgisinin baş redaktoru, ədəbiyyatımızın dostu İmdat Avşar çevirib.
Şair, tədqiqatçı Fərid Hüseyn, tərcüməçi İmdat Avşar və başqaları çıxış edərək kitabı nizamişünaslığa mühüm töhfə kimi qiymətləndiriblər.
Noyabrın 2-də stendimizdə "Azərbaycanda nəşriyyat mədəniyyəti" mövzusunda panel müzakirəsi təşkil olunub. Naşirlər Şəmil Sadiq, Nurman Tariq, Rafiq İsmayılov və başqaları ölkəmizdə kitab sənayesinin hazırkı vəziyyəti, bu sahənin inkişafı ilə bağlı qarşıda duran vəzifələrdən danışıblar.
Həmin gün eyni zamanda stendimizdə yazıçı Rəvan Cavidin türk dilində işıq üzü görən "Absurd menyu" və esseist, ədəbiyyatşünas Qismət Rüstəmovun "Gələcəyin tarixi" (türkcə) kitablarının imza mərasimləri keçirilib.

2 ноября в рамках 41-й Стамбульской международной книжной выставки, где Азербайджан участвует в качестве «страны - почётного гостя», состоялась панельная дискуссия на тему «Новое азербайджанское повествование и новеллистика».
На дискуссии выступили азербайджанские писатели Агшин Енисей, Нармин Кямал, Джавид Зейналлы и Ульви Бабасой.
На панели была проведена дискуссия о процессах, происходящих в азербайджанской прозе, а также о традиции реализма в нашей литературе. Особое внимание было уделено теме Карабаха и отношениям между писателем и читателем в новой азербайджанской прозе .
В продолжении мероприятия авторы ответили на вопросы читателей.
В тот же день прошла презентация книги «Великий азербайджанский поэт Низами», переведённой на турецкий язык выдающимся российским учёным-востоковедом Евгением Бертельсом. Книга переведена и издана по проекту Центра культуры Азербайджана (ЦКА) при нашем посольстве в Турции.
Директор ЦКА Самир Аббасов рассказал о проекте центра, служащем популяризации нашей литературы и культуры, и высоко оценил значение этой книги посвящённой жизни и творчеству всемирно известного азербайджанского поэта и мыслителя Низами Гянджеви. Он рассказал, что исследовательскую работу на турецкий язык перевёл друг нашей литературы, главный редактор турецкого журнала «Тюркская литература» Имдат Авшар.
В своих выступлениях поэт, исследователь Фарид Гусейн, переводчик Имдат Авшар и другие, оценили книгу как важный вклад в низамиведение.
2 ноября на стенде Азербайджана была организована панельная дискуссия на тему «Издательская культура в Азербайджане». Издатели Шамиль Садыг, Нурман Тариг, Рафик Исмайлов и другие рассказали о нынешнем положении книжной отрасли в нашей стране и предстоящих задачах в развитии этой сферы.
В тот же день на стенде Азербайджана прошли также церемонии подписания книг писателя Равана Джавида «Абсурдное меню» (на турецком языке), и публициста, литературоведа Гисмата Рустамова «История будущего» (на турецком языке) .