“Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu
01-05-2024
Mayın 1-də Bakı Konqres Mərkəzində “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib. Ətraflı
Mayın 1-də Bakıda işə başlayan VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun II plenar sessiyası “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə nəsillərarası dialoq” mövzusuna həsr olunub.
Açılış nitqi söyləyən BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Migel Moratinos gənclərin radikal görüşlərə qarşı müqavimətinin artırılmasının zəruriliyini bildirib. Qeyd edib ki, Sivilizasiyalar Alyansında bu istiqamətdə təhlil aparılır, həmçinin təbliğat layihələri hazırlanır. Sivilizasiyalar Alyansının nümayəndəsi Anna Pavlyuçenkonun moderatorluğu ilə davam edən sessiyada İosif Brifel, Vera əl-Mövla, Atif Rəşid (Dialoq və dinlərarası şəbəkələr üçün imkanların artırılması proqramı – Böyük Britaniya), Ketrin Marponq (Mədəniyyətlərarası İnnovasiya Mərkəzi – İndoneziya), Alister Çarlz (Mədəniyyətlərarası İnnovasiya Mərkəzi – Cənubi Afrika), Grasian Mkandavire (Qlobal idman proqramı – Malavi) və Leyla Həsənovanın (COP29-un gənc iqlim çempionu) məruzələri dinlənildi.
Qeyd olundu ki, cəmiyyətlərdə radikallaşmanın qarşısını almaq üçün xüsusilə gənclərlə mütəmadi iş aparılmalı, mütərəqqi dəyərlərin təbliğatı genişləndirilməli, onların fikirləri dinlənilməlidir. Bildirildi ki, bu sahədə irəliləyişə nail olmaq üçün gənclərin idmanın müxtəlif sahələrinə yönləndirilməsi də böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Sessiyanın sonunda Migel Moratinos səslənən fikirlərin, verilən mesajların əhəmiyyətini vurğuladı. Gənclərin zorakılıq və radikal düşüncələrinin qarşısının alınması üçün qlobal səviyyədə müxtəlif layihələr həyata keçirilməli və səylər birləşdirilməlidir. Bu məqsədlə mədəni alətlər işə salınmalı, incəsənət və idmanın imkanlarından istifadə olunmalıdır.
Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun iştirakçısı olub.

VI World Intercultural Dialogue Forum on "Dialogue for peace and global security"
On May 1, the opening ceremony of the VI World Intercultural Dialogue Forum on "Dialogue for peace and global security" was held at the Baku Congress Center.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev participated in the event. Detailed
The II plenary session of the VI World Intercultural Dialogue Forum, which started in Baku on May 1, is dedicated to the topic "Intergenerational dialogue for peace and global security".
Miguel Moratinos, the UN High Representative for the Alliance of Civilizations, who delivered the opening speech, said that it is necessary to increase the resistance of young people against radical meetings. He noted that the Alliance of Civilizations is conducting analysis in this direction, and propaganda projects are being prepared. In the ongoing session, moderated by the representative of the Alliance of Civilizations, Anna Pavlyuchenko, Iosif Brifel, Vera Al-Mawla, Atif Rashid (Capacity Building Program for Dialogue and Interfaith Networks - UK), Catherine Marpong (Centre for Intercultural Innovation - Indonesia), Alistair Charles (Centre for Intercultural Innovation - South Africa), Gracian Mkandavire (Global sports program - Malawi) and Leyla Hasanova (COP29 young climate champion) reported.
It was noted that in order to prevent radicalization in society, regular work should be done especially with young people, the promotion of progressive values ​​should be expanded, and their opinions should be listened to. It was stated that in order to achieve progress in this field, directing young people to different fields of sports is of great importance.
At the end of the session, Miguel Moratinos emphasized the importance of voiced opinions and messages. In order to prevent violent and radical thoughts of young people, different projects should be implemented at the global level and efforts should be combined. For this purpose, cultural tools should be activated, and the possibilities of art and sports should be used.
The director of the National Library, professor Karim Tahirov, participated in the 6th World Intercultural Dialogue Forum on "Dialogue for peace and global security".