“Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu
01-05-2024
Mayın 1-də Bakı Konqres Mərkəzində “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tədbirdə iştirak edib. Ətraflı
Mayın 1-də Bakıda işə başlayan VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun II plenar sessiyası “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə nəsillərarası dialoq” mövzusuna həsr olunub.
Açılış nitqi söyləyən BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı üzrə ali nümayəndəsi Migel Moratinos gənclərin radikal görüşlərə qarşı müqavimətinin artırılmasının zəruriliyini bildirib. Qeyd edib ki, Sivilizasiyalar Alyansında bu istiqamətdə təhlil aparılır, həmçinin təbliğat layihələri hazırlanır. Sivilizasiyalar Alyansının nümayəndəsi Anna Pavlyuçenkonun moderatorluğu ilə davam edən sessiyada İosif Brifel, Vera əl-Mövla, Atif Rəşid (Dialoq və dinlərarası şəbəkələr üçün imkanların artırılması proqramı – Böyük Britaniya), Ketrin Marponq (Mədəniyyətlərarası İnnovasiya Mərkəzi – İndoneziya), Alister Çarlz (Mədəniyyətlərarası İnnovasiya Mərkəzi – Cənubi Afrika), Grasian Mkandavire (Qlobal idman proqramı – Malavi) və Leyla Həsənovanın (COP29-un gənc iqlim çempionu) məruzələri dinlənildi.
Qeyd olundu ki, cəmiyyətlərdə radikallaşmanın qarşısını almaq üçün xüsusilə gənclərlə mütəmadi iş aparılmalı, mütərəqqi dəyərlərin təbliğatı genişləndirilməli, onların fikirləri dinlənilməlidir. Bildirildi ki, bu sahədə irəliləyişə nail olmaq üçün gənclərin idmanın müxtəlif sahələrinə yönləndirilməsi də böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Sessiyanın sonunda Migel Moratinos səslənən fikirlərin, verilən mesajların əhəmiyyətini vurğuladı. Gənclərin zorakılıq və radikal düşüncələrinin qarşısının alınması üçün qlobal səviyyədə müxtəlif layihələr həyata keçirilməli və səylər birləşdirilməlidir. Bu məqsədlə mədəni alətlər işə salınmalı, incəsənət və idmanın imkanlarından istifadə olunmalıdır.
Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov “Sülh və qlobal təhlükəsizlik naminə dialoq” mövzusunda VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun iştirakçısı olub.

1 мая в Бакинском конгресс-центре состоялась церемония открытия VI Всемирного форума по межкультурному диалогу на тему «Диалог ради мира и глобальной безопасности».
В мероприятии принял участие Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев.
II пленарное заседание VI Всемирного форума по межкультурному диалогу, стартовавшего 1 мая в Баку, посвящено теме «Диалог между поколениями ради мира и глобальной безопасности».
Со вступительной речью выступил верховный представитель Альянса цивилизаций ООН Мигель Моратинос. Он заявил о необходимости противодействия вовлеченности молодежи в радикальные течения. М.Мартинос отметил, что в Альянсе цивилизаций ООН проводятся исследования в этом направлении, осуществляются пропагандистские проекты. В сессии, модератором которой выступила представитель Альянса цивилизаций Анна Павлюченко, выступили с докладами Иосиф Брифель, Вера Аль-Мовла, Атиф Рашид (Программа повышения потенциала диалога и межконфессиональных сетей – Великобритания), Кэтрин Марпонг (Центр межкультурных инноваций – Индонезия), Алистер Чарльз (Центр межкультурных инноваций – Южная Африка), Грасиан Мкандавире (Глобальная спортивная программа – Малави) и Лейла Гасанова (Молодежный защитник климата COP29).
Было отмечено, что в целях предотвращения радикализации в обществе необходимо проводить регулярную работу, в частности с молодежью и усилить пропаганду прогрессивных ценностей. Было подчеркнуто также, что для достижения прогресса в этой сфере большое значение имеет направление молодежи в разные виды спорта.
В завершение Мигель Моратинос подчеркнул важность высказанных мнений. Он отметил, что для предотвращения формирования насильственного и радикального поведения молодежи, необходимо реализовать различные проекты на глобальном уровне и объединить усилия.
Директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров принял участие в VI Всемирном форуме по межкультурному диалогу на тему «Диалог ради мира и глобальной безопасности».