Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev Azərbaycanda müasir kitabxana quruculuğunun banisidir” mövzusunda Elmi konfrans və “Ümummilli Lider Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə ilk öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra Ümummili Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş film nümayiş edilib.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov qeyd edib ki, Müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı Ulu Öndər Heydər Əliyevin 101-ci ildönümü tamam olur. Ulu Öndərin Azərbaycan qarşısındakı xidmətlərindən bəhs edən direktor bildirib ki, Ümummilli Liderin ən böyük xidmətlərindən biri Azərbaycanı parçalanmaqdan xilas etməsi və bütöv Azərbaycanın təməlini qoyması eləcə də, özü qədər inandığı bir yetirməsini xalqına rəhbərlik etmək üçün tövsiyə etməsidir. Azərbaycan dövlətinin bu günə gəlib çıxması, elmin, təhsilin, mədəniyyətin çiçəklənməsi məhz Ulu Öndərin qurduğu müdrik siyasətin nəticəsidir. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin möhkəm iradəsi ilə Ulu Öndərin siyasi kursunu davam etdirməsi və Müzəffər Azərbaycan Ordusunun iştirakı ilə Qarabağımızın işğaldan azad olunması bunu bir daha təsdiq etdi ki, Ulu Öndər öz seçimində yanılmayıb.
Tədbirdə çıxış edən Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Kəmalə Həşimova, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru texnika üzrə fəlsəfə doktoru dosent Hüseyn Hüseynov, Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, Əməkdar mədəniyyət işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin və çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycan Respublikasının çətin günlərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Milli Kitabxanasına 1995-1997-ci illərdə 4 dəfə gəlişindən, öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitabı Milli Kitabxanaya bağışlamasından və bütövlükdə Azərbaycanda kitabxana işinin inkişafı istiqamətində atdığı addımlardan bəhs ediblər.
Tədbirin davamında Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən “Ümummilli Lider Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Sonda tədbir iştirakçıları və qonaqlar Ulu Öndərə həsr edilmiş geniş kitab sərgisi ilə tanış oldublar.

A scientific conference dedicated to the 101st anniversary of the birth of the great leader Heydar Aliyev and a presentation ceremony of the electronic database "National leader Heydar Aliyev" was held in the National Library of Azerbaijan under the joint organization of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Library.
At the event, the National Anthem of the Republic of Azerbaijan was first sounden and the memory of Great Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute of silence. Later, a film dedicated to National Leader Heydar Aliyev was shown.
Opening the event by greeting the guests, Director of the National Library of Azerbaijan Professor Karim Tahirov noted that the 101st anniversary of Heydar Aliyev, the architect of the independent state of Azerbaijan, is coming to an end. Talking about the great leader's services to Azerbaijan, the director said that one of the greatest services of the national leader is to save Azerbaijan from division and lay the foundation of the entire Azerbaijan, as well as to recommend a colleague whom he believes as much as himself to lead his people. The emergence of the Azerbaijan state to this day, the flourishing of science, education, and culture is the result of the wise policy established by the Great Leader. Today, with the strong will of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, the Great Leader continued his political course and the liberation of our Karabakh from the occupation with the participation of the Victorious Azerbaijan Army confirmed once again that the Great Leader was not wrong in his choice.
At the event Deputy head of Sabail District Executive Power Kamala Hashimova, Director of the Central Scientific Library of ANAS, Associate Professor Huseyn Huseynov, Deputy Director of Scientific Affairs and Library-Information Service of the National Library, Honored Culture Worker, Doctor of Philosophy in History Adiba Ismayilova, talked about the rich and diverse activities of Heydar Aliyev, the visit of the Great Leader Heydar Aliyev to the National Library of Azerbaijan 4 times in 1995-1997 during the difficult days of the Republic of Azerbaijan, his donation of nearly 300 books from his personal library to the National Library, and the steps he took in the direction of the development of library work in Azerbaijan as a whole.
In the continuation of the event, the presentation of the Electronic database "National Leader Heydar Aliyev" reflecting the life and activities of the Great Leader Heydar Aliyev was held.
At the end, the event participants and guests got acquainted with a large book exhibition dedicated to the Great Leader.