Azərbaycan Milli Kitabxanasında Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Milli Kitabxananın birgə təşkilatçılığı ilə Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 101 illiyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev Azərbaycanda müasir kitabxana quruculuğunun banisidir” mövzusunda Elmi konfrans və “Ümummilli Lider Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə ilk öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Daha sonra Ümummili Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş film nümayiş edilib.
Qonaqları salamlayaraq tədbiri açan Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov qeyd edib ki, Müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı Ulu Öndər Heydər Əliyevin 101-ci ildönümü tamam olur. Ulu Öndərin Azərbaycan qarşısındakı xidmətlərindən bəhs edən direktor bildirib ki, Ümummilli Liderin ən böyük xidmətlərindən biri Azərbaycanı parçalanmaqdan xilas etməsi və bütöv Azərbaycanın təməlini qoyması eləcə də, özü qədər inandığı bir yetirməsini xalqına rəhbərlik etmək üçün tövsiyə etməsidir. Azərbaycan dövlətinin bu günə gəlib çıxması, elmin, təhsilin, mədəniyyətin çiçəklənməsi məhz Ulu Öndərin qurduğu müdrik siyasətin nəticəsidir. Bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Cənab İlham Əliyevin möhkəm iradəsi ilə Ulu Öndərin siyasi kursunu davam etdirməsi və Müzəffər Azərbaycan Ordusunun iştirakı ilə Qarabağımızın işğaldan azad olunması bunu bir daha təsdiq etdi ki, Ulu Öndər öz seçimində yanılmayıb.
Tədbirdə çıxış edən Səbail Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Kəmalə Həşimova, AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru texnika üzrə fəlsəfə doktoru dosent Hüseyn Hüseynov, Milli Kitabxananın Elmi işlər və kitabxana-informasiya xidməti üzrə direktor müavini, Əməkdar mədəniyyət işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Ədibə İsmayılova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin zəngin və çoxşaxəli fəaliyyətindən, Azərbaycan Respublikasının çətin günlərində Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Milli Kitabxanasına 1995-1997-ci illərdə 4 dəfə gəlişindən, öz şəxsi kitabxanasından 300 nüsxəyə yaxın kitabı Milli Kitabxanaya bağışlamasından və bütövlükdə Azərbaycanda kitabxana işinin inkişafı istiqamətində atdığı addımlardan bəhs ediblər.
Tədbirin davamında Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən “Ümummilli Lider Heydər Əliyev” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimatı olub.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/H.Aliyev/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.
Sonda tədbir iştirakçıları və qonaqlar Ulu Öndərə həsr edilmiş geniş kitab sərgisi ilə tanış oldublar.

В Национальной библиотеке Азербайджана состоялась научная конференция на тему «Гейдар Алиев – основоположник современного библиотечного строительства в Азербайджане», посвященная 101-й годовщине со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева
08-05-2024
В Национальной библиотеке Азербайджана состоялась научная конференция на тему «Гейдар Алиев – основоположник современного библиотечного строительства в Азербайджане», посвященная 101-й годовщине со дня рождения Великого лидера Гейдара Алиева и презентация электронной базы данных под названием «Общенациональный лидер Гейдар Алиев». Организаторами мероприятия выступили Министерство культуры Азербайджанской Республики и Национальная библиотека.
В первую очередь прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики и минутой молчания была почтена светлая память Великого лидера Гейдара Алиева. Затем был показан фильм, посвященный Общенациональному лидеру.
Открывая мероприятие директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров приветствовал гостей. «Исполняется 101-я годовщина со дня рождения архитектора независимого Азербайджанского государства, Общенационального лидера Гейдара Алиева. Великий лидер Гейдар Алиев спас азербайджанский народ и государство от раскола, заложил основы государственной независимости Азербайджана, оставил после себя достойного преемника – все это относится к величайшим заслугам Общенационального лидера перед собственным народом. Успешное развитие Азербайджана, расцвет науки, образования и культуры являются результатом дальновидной и мудрой политики Гейдара Алиева. Благодаря решимости Президента Ильхама Алиева, который уверенно продолжает политический курс Общенационального лидера Гейдара Алиева, и храбрости Победоносной Азербайджанской армии, Карабах освобожден от оккупации. Все это еще раз подтверждает, что Великий лидер не ошибся в своем выборе» – сказал Керим Тахиров.
На мероприятии выступили также заместитель главы исполнительной власти Сабаильского района Кямаля Гашимова, директор Центральной научной библиотеки НАНА, доктор философских наук в области технологий, доцент Гусейн Гусейнов, заместитель директора по научной работе и библиотечно-информационному обслуживанию Национальной библиотеки, заслуженный работник культуры, доктор философии по истории Адиба Исмаилова. Они рассказали о богатой и многогранной деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева, отметили, что Великий лидер четырежды посещал Национальную библиотеку Азербайджана в 1995-1997 годах и передал в дар Национальной библиотеке около 300 экземпляров книг из его личной библиотеки. Были подчеркнуты шаги, предпринятые Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в направлении развития библиотечного дела в Азербайджане.
В ходе мероприятия состоялась презентация электронной базы данных под названием «Общенациональный лидер Гейдар Алиев», отражающей жизнь и деятельность Великого лидера.
В завершении участники и гости мероприятия ознакомились с масштабной книжной выставкой, посвященной Общенациональному лидеру.