Dekabr ayının 10-da Azərbaycan Milli Kitabxanasında Türkdilli Ölkələrin Milli Kitabxana Direktorları Konfransı Təşkilatının təsis iclası keçirilib.
İclasda 7-dən artıq ölkədən nümayəndələr, TÜRKSOY təşkilatı, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Macarıstan, Şimali Kipr Türk Respublikası və b. ölkələrin milli kitabxana direktorları iştirak edib.
İclası Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlayıb. Türkdilli Ölkələrin Milli Kitabxana Direktorları Təşkilatının 1993-cü ildə yaradıldığını, bu təşkilatın Türkiyədə, Azərbaycanda, Qazaxıstanda, Qırğızıstanda dəfələrlə iclaslarının keçirildiyini lakin təşkilatın rəsmi şəkildə qeydə alınmadığını bildirib. İclasın əsas məqsədinin təşkilatın gələcək taleyini müəyən etmək, rəsmi qeydiyyata alınmasına aydınlıq gətirməkdən ibarət olduğunu deyib. Təşkilatın əsas vəzifəsinin Türk dünyasının, türkdilli xalqların milli-mənəvi dəyərlərinin qorunub saxlanılmasında, gələcək nəsillərə çatdırılmasında çox böyük rol oynayan milli kitabxanalarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi, onların birgə müxtəlif layihələr həyata keçirməsi və türk mədəniyyətininin, irsimizin dünya miqyasında daha geniş təbliğ olunmasından ibarət olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Naziri Adil Kərimli çıxışında bu gün bütün türk dünyasının tarixi yaddaşını özündə əks etdirən, onun mühafizi kimi çıxış edən milli kitabxanaların birliyinin təməlinin qoyulduğunu, kitabxana sahəsindəki fəaliyyətin yeni bir dönəmə keçdiyini qeyd edib. Türk dövlətlərini təmsil edən milli kitabxanalar arasında məzmuna köklənmiş, türk ortaq dəyərlərimizin dünya müstəvisində təbliğinə yönəlmiş ciddi və sıx əlaqələrin olduğunu, layihə yönümlü köklü işlər həyata keçirildiyini və Azərbaycan Milli Kitabxanasının bu işdə böyük rolu olduğunu vurğulayıb, türk dünyasını birləşdirən türkdilli dövlətlərin milli kitabxanalarının birliyinin bütün dünya ölkələri üçün nümunə olacağını söyləyib. Mədəniyyət Naziri Adil Kərimli təşkilatın Türk Dünyası Milli Kitabxanalar Birliyi adlandırılmasını, tərkibində isə ali orqan kimi Direktorlar Şurasının yaradılmasını təklif edib, təşkilatın gələcək işinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət Komitəsinin sədri, Xalq artisti Polad Bülbüloğlu ötən əsrin 90-cı illərində türk dövlətlərini birləşdirən ilk təşkilatın mədəniyyət nazirlərinin təşkilatı olduğunu, daha sonra TÜRKSOY-un yarandığını söyləyib. Hazırda türk dünyasını birləşdirən müxtəlif fondların olduğunu qeyd edən natiq bu gün kitabxanaların çox böyük işlər gördüyünü söyləyib, kitabxana işçilərinə böyük sevgisini və onların təşkilatlanmasına çox sevindiyini bildirib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Mədəniyyət Komitəsi sədrinin müavini, millət vəkili Günay Əfəndiyeva Azərbaycanda bu cür mühüm təşkilatın yaranmasına çox sevindiyini söyləyib, Azərbaycan üçün türk dünyasının birləşməsinin böyük əhəmiyyətindən danışıb, qeyd edib ki, türkdilli xalqlar arasında inteqrasiyanı saxlamaq və daha da möhkəmləndirmək lazımdır.
TÜRKSOY Beynəlxalq Mədəniyyət Təşkilatının baş katibi, prof. Sultan Raev təşkilatın yaradılmasını türk mədəniyyətinin zəngin tərəflərini üzə çıxarmaqda böyük addım hesab edərək mədəniyyətin davamlılığını təmin edən kitabxanaların qısa tarixinə toxunub, ölümsüz hafizə, yaddaş mərkəzi olan kitabxanaları zənginləşdirməyin vacib vəzifəmiz olduğunu, mövcud təşkilatın türk dünyasının ortaq dəyərlərini yaşatmaq məqsədi daşıdığını və bu dəyərləri qoruyaraq daha geniş perspektiv təqdim edəcəyini bildirib. Xüsusən əlyazma əsərlərimizin araşdırmacılar üçün əlyetərliyinin təmin edilməsinin vacib istiqamət olduğunu deyib və bu gün lazım olan güclü dayanışmanın təməlinin qoyulduğunu diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli türk dünyası ailəsinin qurulması və onun tərkibində isə türk kitabxana və kitabxanaçılarının ailəsinin yaradılması münasibətilə hər kəsi təbrik edib. O, Azərbaycan Milli Kitabxanasının Azərbaycanın əsas mədəniyyət müəssisəsi olmaqla yanaşı, mükəmməl elmi-ideoloji mərkəz olduğunu qeyd edib və kitabxananın bu cür nüfuz qazanmasında prof. Kərim Tahirovun böyük rolunu, onun müstəqillik dövrü kitabxanaçılığının qurulmasında əvəzsiz fəaliyyətini olduğunu vurğulayıb. Natiq iclasın Azərbaycanda keçirilməsini də nəzərə alaraq, ölkəmizin baş kitabxanaçısı, Milli Kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirovun qurulacaq təşkilatın ilk sədri olması təklifini irəli sürüb.
Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov çıxışında söyləyib ki, kitab bir tərəfdən dil deməkdir, bir tərəfdən dövlət deməkdir. Kitab bizim üçün dildən dövlətə bütün səviyyələr üzrə gedir və bütün bu mütəvazi fəaliyyətlər ilə yanaşı, kitabxanaların üzərinə çox böyük yük düşür. Kitabxanaçıların işi və ümumilikdə kitabla bağlı işin böyük əhəmiyyət təşkil etdiyini bildirən akademik heç bir tərəddüt olmadan bu qurumun təsdiq edilməsini təklif edib və öz müstəqilliyini qorumasını arzulayıb. O, həmçinin təşkilatın adının dəqiq və funksionallığı əks etdirən olmasının mütləqliyini bildirib.
Prof. Sultan Raev və prof. Kərim Tahirov təşkilatın Türk Dünyası Milli Kitabxanalar Birliyi adlandırılmasının gələcəkdə Macarıstan və Monqolustanın, həmçinin Rusiya Federasiyası tərkibində mövcud olan türkdilli respublikaların da bu Birliyə daxil olması üçün açıq qapı rolu oynayacağını, masştabının genişləndirilməsinin vacibliyini bildiriblər, növbəti iclasın Ankarada keçirilməsini təklif ediblər.
Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kitabxanalar və Yayımlar genel müdiri, Türkiyə Milli Kitabxanasının direktoru Taner Beyoğlu təşkilatın adına etirazı olmadığını bildirib və 2017-ci ildə 7 ölkənin imzasıyla bir nizamnamənin qəbul olunduğunu, lakin fəaliyyət göstərmədiyini qeyd edib.
Qazaxıstan Milli Kitabxanasının direktoru Bakitjamal Ospanova çıxışında bildirib ki, türk xalqının çoxəsrlik tarixi dünya sivilizasiyası xəzinəsinə daxil olan zəngin mədəni irs və mədəni dəyərə malikdir. Biz savadlı təşkilat yaratmalı, nə etməliyik və nə edə bilərik kimi suallar ətrafında düşünməli, perspektivdə duran işləri bölüşdürməli, peşəkar məsələləri həll etmək məqsədilə hər il görüşməli, eyni zamanda digər xarici dövlətlərlə də mədəni diplomatik əlaqələr qurmalıyıq.
Qazaxıstan Akademik Milli Kitabxanasının direktoru Qaziza Nurqaliyeva Birliyin dəqiq iş planının olmasını, işin sistemli şəkildə həyata keçirilməli olduğunu diqqətə çatdırıb.
Özbəkistan Milli Kitabxanasının direktoru Umida Teşabayeva qeyd edib ki, biz bu gün tarix yaradırıq. Ötən əsrin 90-cı illərindən biz bu sahədə çalışırıq və birgə addımlayırıq. Gələcək üçün aktiv çalışmalıyıq, fondlarımız bir-birimizə açıq olmalıdır, vahid açıq platforma, vahid elektron kataloqumuz olmalıdır. O, həmçinin müasir müəlliflərin təbliğinin önəmindən danışıb, bu işdə də birgə çalışmalı olduqlarını söyləyib. Natiq bildirib ki, ideyalarımız çoxdur, potensialımız vardır, birlikdə işləmək lazımdır.
Prof. Sultan Raev tərcümə məsələrinə də toxunub, elmi və ədəbi tərcüməyə xüsusi diqqət yetirilməli olduğunu vurğulayıb, tərcümə edilməli olan tələbatlı və lazımi ədəbiyyat məsələsindən danışıb.
Türkiyə Milli Kitabxanasının direktoru Taner Beyoğlu tərcüməçi yetişdirmək məqsədilə artıq 15 ildir ki, ədəbi tərcümə sahəsində də fəaliyyət göstərdiklərini və bu sahədə təcrübələrini bölüşməyə hazır olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Qırğızıstan Milli Kitabxanasının direktoru Aynura Askarova mövcud platformanın yaradılmasını və mədəni mübadilə məqsədli bu Birliyin fəaliyyətini dəstəklədiklərini qeyd edib.
Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Ceyhan Özyıldız TÜRKSOY çərçivəsində üfüqlərin genişləndirilməsi məqsədi daşıyan bütün tədbirlərdə iştirak etmək arzusunda olduqlarını söyləyib.
Müşayiətçi qismində iclasda iştirak edən Macarıstan Milli Kitabxanasının baş direktoru David Rozsa Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə olan qarşılıqlı əlaqələrdən danışıb. O, Macarıstanın 2018-ci ildə bu əməkdaşlığa qoşularaq, Şərq və Qərb mədəniyyətlərini daha da yaxınlaşdıran bir körpü yaratmağa başladığını, aktiv iqtisadi mövcudluq və çiçəklənən mədəni əlaqələrin altı il ərzində bu əməkdaşlığı müəyyənləşdirdiyini söyləyib. Həmçinin uzunmüddətli müvəffəqiyyət üçün bu təşkilatın mövcudluğunun əhəmiyyətini vurğulayıb, qarşılıqlı faydalı əlaqələr üçün vacib qurum olduğunu söyləyib.
Birliyə prof. Kərim Tahirovun sədrliyi təklif edilib və səsverməyə qoyulan bütün təkliflər qəbul edilərək təsdiq olunub.
Prof. Kərim Tahirov iclasın iştirakçılarına təşəkkür edib, tezliklə təşkilatın əsasnaməsinin razılaşdırılacağını, növbəti iclasın Ankarada keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb və gələcək işlərdə hər kəsə uğurlar arzulayıb.
Qazaxıstan Milli Kitabxanasının direktoru Bakitjamal Ospanova Azərbaycan Milli Kitabxanasının fonduna Xoca Əhməd Yəsəvinin tələbəsi olmuş Süleyman Bakırqaninin XVI əsrə aid olan və 2003-cü ildə YUNESCO-nun "Dünya Yaddaşı" proqramı üzrə beynəlxalq reyestrinə daxil edilmiş "Hikmət Həzirət Sultan Əl-Hərifin" adlı əlyazmasının faksimiləsini hədiyyə edib. Bu əsər 393 hikmətdən ibarət olan "Bakırqani kitabı"nın tam versiyasıdır.
Qırğızıstan Milli Kitabxanasının müdiri Aynura Askarova prof. Kərim Tahirova, prof. Sultan Raevə və TÜRKSOY-un əməkdaşı Sabırbek Börübaya Alıkul Osmonov adına Qırğızıstan Milli Kitabxanasının yaranmasının 90 illiyi yubiley medalını təqdim edib.
İclasın davamında təşkilatın bu günə qədər mövcud olduğu, lakin rəsmi olaraq fəaliyyət göstərmədiyi, bu gündən etibarən aktiv şəkildə iştirakın vacibliyi qeyd edilib.
2025-ci ildə Xalq şairimiz Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illiyi, Özbəkistan Milli Kitabxanasının yaranmasının 155 illiyi, qazax şair Abay Kunanbayevin 180 illik yubileyinin və digər görkəmli şəxsiyyətlərin yubileylərinin qeyd olunacağı, beynəlxalq kitab sərgilərinin, kitab təqdimatlarının təşkil ediləcəyi və təşkilatın üzvlərinin belə tədbirlərdə bir araya gələrək fəaliyyətlərini daha da genişləndirəcəkləri vurğulanıb.
Bundan başqa, qarşılıqlı mədəniyyət tədbirlərinin, oxu mədəniyyəti günlərinin, elmi seminarların, kitabxanalar arasında təcrübə mübadiləsinin, kitabxana fondlarının tədqiqi və virtual oxu zallarının açılması təklifləri müzakirə olunub.

В Национальной библиотеке Азербайджана состоялось учредительное собрание Конференции директоров национальных библиотек тюркоязычных стран
10-12-2024
10 декабря в Национальной библиотеке Азербайджана состоялось учредительное собрание Конференции директоров национальных библиотек тюркоязычных стран.
В работе заседания приняли участие представители более 7 стран и ТЮРКСОЙ, а также директора национальных библиотек Казахстана, Кыргызстана, Узбекистана, Венгрии, Турецкой Республики Северного Кипра и др.
Заседание открыл директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров, приветствовав гостей. Он отметил, что Организация директоров национальных библиотек тюркоязычных стран была основана в 1993 году, и что с тех пор заседания организации проводились в Турции, Азербайджане, Казахстане и Кыргызстане, однако организация еще не была официально зарегистрирована. Директор подчеркнул, что основная цель заседания состоит в определении дальнейшей судьбы организации и в разъяснении вопроса о ее официальной регистрации. Он также отметил, что основная задача организации заключается в координации деятельности национальных библиотек, которые играют ключевую роль в сохранении и передаче национально-духовных ценностей тюркских народов будущим поколениям, а также в реализации совместных проектов и более широком продвижении тюркской культуры и наследия на мировом уровне.
Министр культуры Азербайджанской Республики Адиль Керимли в своём выступлении подчеркнул, что сегодня был заложен прочный фундамент единства национальных библиотек, которые не только отражают историческую память всего тюркского мира, но и выступают его надёжными хранителями. Он отметил, что деятельность в области библиотечного дела вступает в новую эпоху, открывая новые горизонты для сотрудничества и развития. Министр подчеркнул, что между национальными библиотеками, представляющими тюркские государства, существуют глубокие и тесные связи, ориентированные на распространение общих тюркских ценностей в мировом масштабе, реализуются масштабные проектно-ориентированные работы, и Национальная библиотека Азербайджана играет большую роль в этом процессе. Он также отметил, что объединение национальных библиотек тюркоязычных государств, соединяющее тюркский мир, будет примером для всех стран мира. Министр культуры Адиль Керимли предложил назвать организацию «Объединением национальных библиотек тюркского мира», а также создать Высший орган — Совет директоров, и пожелал успехов в будущей деятельности организации.
Председатель Комитета по культуре Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, Народный артист Полад Бюльбюльоглу отметил, что в 90-х годах прошлого века первой организацией, объединяющей тюркские государства, была организация министров культуры, а позже была основана ТЮРКСОЙ. Он также отметил, что в настоящее время существует множество фондов, объединяющих тюркский мир, и добавил, что сегодня библиотеки выполняют масштабную работу. Полад Бюльбюльоглу отметил, что очень рад созданию организации, которая объединит библиотечных работников.
Заместитель председателя Комитета по культуре Милли Меджлиса Азербайджанской Республики, депутат Гюнай Эфендиева выразила радость по поводу создания столь важной организации в Азербайджане, отметив большое значение объединения тюркского мира для Азербайджана. Она подчеркнула, что необходимо сохранять и укреплять интеграцию между тюркскими народами.
Генеральный секретарь Международной культурной организации ТЮРКСОЙ, профессор Султан Раев расценил создание организации как важный шаг в раскрытии богатых аспектов тюркской культуры, затронул историю библиотек, которые способствуют культурной преемственности, и отметил, что созданная структура будет стремиться к деятельности в соответствии с общими ценностями тюркского мира и, сохраняя эти ценности, предложит более широкую перспективу. Он особенно подчеркнул важность обеспечения доступности рукописей для исследователей и отметил, что сегодня заложены основы необходимого успешного сотрудничества.
Президент Национальной Академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли поздравил всех с созданием тюркской семьи и в ее составе семьи тюркских библиотек и библиотекарей. Он отметил, что Национальная библиотека Азербайджана является не только основным культурным учреждением страны, но и выдающимся научно-идеологическим центром. Габиббейли подчеркнул большой вклад Керима Тахирова и его неоценимую роль в установлении библиотечного дела в период независимости. Учитывая, что заседание проходит в Азербайджане, он предложил, чтобы директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров, стал первым председателем создаваемой организации.
Директор Центра Ататюрка в Азербайджане, академик Низами Джафаров в своем выступлении подчеркнул, что работа библиотекарей и работа, связанная с книгой в целом, имеют большое значение, и без всякого сомнения предложил утвердить эту организацию, пожелав ей сохранить свою независимость. Он также отметил, что название организации должно быть точным и отражать ее функциональность.
Профессор Султан Раев и профессор Керим Тахиров заявили, что наименование организации «Объединение национальных библиотек тюркского мира» сыграет роль открытой двери для включения в будущем в состав этой организации таких стран, как Венгрия и Монголия, а также тюркских республик, входящих в состав Российской Федерации, подчеркнув важность расширения масштаба организации. Они предложили провести следующее заседание в Анкаре.
Генеральный директор Управления библиотек и изданий Министерства культуры и туризма Турецкой Республики, директор Национальной библиотеки Турции Танер Бейоглу заявил, что у него нет возражений по поводу названия организации. Он отметил, что в 2017 году был принят устав с подписями 7 стран, однако организация не функционировала.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки Казахстана Бакытжамал Оспанова отметила, что нам необходимо создать эффективную организацию, обдумать вопросы, такие как «что мы должны делать и что можем сделать», разделить предстоящие задачи, встречаться ежегодно с целью решения профессиональных вопросов, а также наладить культурно-дипломатические связи с другими зарубежными государствами.
Директор Национальной Академической библиотеки Казахстана Газиза Нургалиева отметила, что у организации должен быть четкий план работы, и работа должна проводиться систематически.
Директор Национальной библиотеки Узбекистана Умида Тешабаева отметила, что сегодня мы закладываем основу для будущего. С 90-х годов прошлого века мы работаем в этой сфере. Мы должны активно работать ради будущего, наши фонды должны быть открыты друг для друга, у нас должна быть единая открытая платформа и единый электронный каталог. Она также подчеркнула важность популяризации современных авторов и сказала, что в этом вопросе также нужно работать вместе. Она добавила, что у нас есть много идей, есть потенциал, и необходимо работать сообща.
Профессор Султан Раев также затронул вопросы перевода, подчеркнув важность особого внимания к научному и литературному переводу, а также обсудил вопрос о необходимой и востребованной литературе, которая должна быть переведена.
Директор Национальной библиотеки Турции Танер Бейоглу отметил, что уже 15 лет они занимаются деятельностью в области литературного перевода с целью подготовки переводчиков и выразил готовность поделиться своим опытом в этой сфере.
Директор Национальной библиотеки Кыргызстана Айнура Аскарова отметила, что они поддерживают создание существующей платформы и деятельность этого Объединения с целью культурного обмена.
Директор Культурного центра Турецкой Республики Северного Кипра Джейхан Öзйылдыз заявил, что они стремятся участвовать во всех мероприятиях в рамках ТЮРКСОЙ, направленных на расширение горизонтов.
Генеральный директор Национальной библиотеки Венгрии Давид Рожша рассказал об отношениях с Национальной библиотекой Азербайджана. Он отметил, что Венгрия присоединилась к этому партнерству в 2018 году, начав создание моста, который сближает Восточную и Западную культуры. Рожша также подчеркнул, что активное экономическое присутствие и процветающие культурные связи за шесть лет стали основой для этого сотрудничества. Кроме того, он отметил важность существования этой организации для долгосрочного успеха, подчеркнув, что она является важным институтом для взаимовыгодных отношений.
Затем было предложено назначить директора Азербайджанской Национальной библиотеки профессора Керима Тахирова председателем только что созданного Объединения директоров национальных библиотек тюркоязычных стран, и он единогласно был избран на эту должность.
Профессор Керим Тахиров поблагодарил участников заседания, отметил, что в ближайшее время будет согласован устав организации, а следующее заседание состоится в Анкаре. Он пожелал успехов всем в дальнейшей работе.
Директор Национальной библиотеки Казахстана Бакытжамал Оспанова подарила в фонд Национальной библиотеки Азербайджана факсимиле рукописи XVI века.
Директор Национальной библиотеки Кыргызстана Айнура Аскарова вручила профессору Кериму Тахирову, профессору Султану Раеву и сотруднику ТЮРКСОЙ Сабырбеку Берүбаю юбилейную медаль в честь 90-летия со дня основания Национальной библиотеки Кыргызстана имени Алыкула Осмонова.
В ходе заседания было отмечено, что организация существовала до настоящего времени, но официально не функционировала, и подчеркнута важность активного участия начиная с сегодняшнего дня.
В 2025 году будет отмечаться 100-летний юбилей со дня рождения народного поэта Бахтияра Вагабзаде, 155-летие со дня основания Национальной библиотеки Узбекистана, 180-летие со дня рождения казахского поэта Абая Кунанбаева, а также юбилеи других выдающихся личностей. Также планируется проведение международных книжных выставок, презентаций книг, и подчеркивается, что члены организации будут собираться на таких мероприятиях для расширения своей деятельности.
Кроме того, были обсуждены предложения по проведению совместных культурных мероприятий, дней культуры чтения, научных семинаров, обмена опытом между библиотеками, а также исследованию библиотечных фондов и открытию виртуальных читальных залов.