20 may tarixində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Abşeron -Xızı və Şərqi Zəngəzur Regional Mədəniyyət İdarələrinin tabeliyində olan Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin mütəxəssisləri üçün KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar Azərbaycan Milli Kitabxanasının Treninq Mərkəzində növbəti treninqin keçirilməsinə başlanıb.
Treninqi Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açaraq mütəxəssisləri salamlayıb. KOHA Avtomatlaşdırılmış Kitabxana-İdarəetmə Sisteminin üstün cəhətlərini vurğulayan direktor proqramın kitabxanalarda tətbiqinin Azərbaycan Milli Kitabxanasının 850 mindən artıq biblioqrafik yazını əhatə edən elektron resurs fondundan istifadə etmək imkanı yaradacağını bildirib.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin Abşeron-Xızı Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan Sumqayıt şəhər, Abşeron və Xızı rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemləri, həmçinin Şərqi Zəngəzur Regional Mədəniyyət İdarəsinin tabeliyində olan Cəbrayıl, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın və Zəngilan Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərindən ümumilikdə 8 nəfər mütəxəssis iştirak edir.

20 мая в Учебном центре Национальной библиотеки Азербайджана начались очередные тренинги по внедрению Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA для специалистов Централизованных библиотечных систем Абшерон-Хызинского и Восточно-Зангезурского региональных управлений Министерства культуры.
Открывая мероприятие, директор Национальной библиотеки, профессор Керим Тахиров приветствовал участников. Подчеркнув преимущества Автоматизированной системы библиотечного управления KOHA, он отметил, что применение данной программы в библиотеках даст возможность использовать фонд электронных ресурсов Национальной библиотеки Азербайджана, включающий более 850 тысяч библиографических записей.
На тренинге принимают участие специалисты с 8 библиотек: Сумгайытского, Апшеронского и Хызынского Централизованных библиотечных систем, действующих при Апшерон-Хызынском региональном управлении Министерства культуры, а также с Джебраильской, Кельбаджарской, Губадлинской, Лачинской и Зангиланской Централизованных библиотечных систем, действующих при Восточно-Зангезурском региональном управлении Министерства культуры.