Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransı (CENL) beynəlxalq təşkilatının 30-cu illik ümumi görüşü keçirilmişdir
31-05-2016
May ayının 30-31-də Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransı (CENL) beynəlxalq təşkilatının 30-cu illik ümumi görüşü keçirilmişdir.
Avstriya Milli Kitabxanasında keçirilən 30-cu görüşdə 40-a yaxın Avropa ölkəsinin Milli Kitabxana direktorları iştirak edir. Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransının (CENL) 2013-cü ildə Bakıda keçirilən görüşündə 41 ölkənin, 2014-cü ildə Moskvada keçirilən görüşündə 22 ölkənin,  2015-ci ildə Berndə keçirilən görüşündə 36 ölkənin  nümayəndəsi iştirak edirdi. Ölkəmizi cari ildə keçirilən bu mötəbər tədbirdə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov və Xarici ədəbiyyat və beynəlxalq kitab mübadiləsi şöbəsinin işçisi Xanpəri Cəfərova təmsil edir.
May ayının 30-da görüşü Avstriya Milli Kitabxanasının direktoru xanım Johanna Rachinger açıq elan etmiş, görüşün Avstriya Milli Kitabxanasında keçirilməsindən məmnunluq duyduğunu bildirmişdir.
Tədbir iştirakçılarını Avstriya federal kanslerliyinin Mədəniyyət və İncəsənət şöbəsinin direktoru Andrea Ecker salamladı.
CENL-in prezidenti Roly Keating görüşü  öz çıxışı ilə davam etdirmişdir. Sonra tədbirin gündəliyi qəbul olunmuşdur,  Berndə  keçirilən 29-cu illik görüşün əsas məsələləri qeyd olunmuş,  meydana çıxan məsələlər müzakirə olunmuş, CENL-in 2015-ci ilin iyun ayından 2016-cı ilin  may ayınadək olan dövr üçün illik hesabat dinlənilmiş, CENL katibliyinin Fransa Milli Kitabxanasından Britaniya kitabxanasına köçürüldüyünü bir daha bildirmişdir.
Task and Finish qrupundan Caroline Brazierin müzakirə üçün təqdim etdiyi prezentasiya nümayiş olunmuşdur. Gün ərzində xəzinədarın hesabatı: CENL xəzinədarı Caroline Brazier tərəfindən 2015-ci ilin maliyyə hesabatı, 2016-cı ilin büdcəsi və 2017-ci il üçün təklif edilən büdcə və fəaliyyət planı, səsvermə əsasında yenidən işlənmiş CENL və TEL üzvlük haqqı modeli, 12 aydan sonra üzvlük haqqı ödəməyən üzvlərlə bağlı nizamnamədə dəyişiklik, İcraedici Komitəyə yeni üzvlərin seçilməsi haqqında təkliflər müzakirə olunmuşdur. Fasilədən sonra səsvermənin nəticələri elan olunmuş, məsələlr lehinə olaraq qəbul edilmşdir.
Nahardan sonra görüş öz işini sessiyalarda davam etdirmiş,  Milli, kütləvi və digər  kitabxanaların rolu müzakirə olunmuşdur.
Aslak Sira Myhre Norveç Milli Kitabxanasının cari strategiyaları, məqsədləri barədə məruzə ilə çıxış etmişdir.

30th CENL (Conference of European National Librarians) AGM was held in the capital of Austria, Vienna.
31-05-2016
On May 30-31, the 30th CENL AGM was held in Vienna, the capitol of Austria. Nearly 40 directors of the European National Libraries participated in the event that held in the Austrian National Library. In 2013, at the CENL AGM held in Baku, there were participated representatives of 41 countries, at the meeting held in 2014, in Moscow representatives from 22 countries took part and representatives from 36 countries participated at the meeting held in 2015, in Bern. Director of the Azerbaijan National Library professor Karim Tahirov and the employee of the Foreign literature and international book exchange department Khanpari Jafarova represent our country at this prestigious event in the current year.
On May 30, Director General of the Austrian National Library Mrs. Johanna Rachinger greeted the participants of the event and expressed her satisfaction with the conduct of the meeting in the Austrian National Library.
Andrea Ecker, Director General of the Division for Arts and Culture, Austrian Federal Chancellery greeted the participants of the event.
Roly Keating, the CENL President continued the meeting with his speech. Then the Agenda of the event was approved. The minutes of the 29th CENL Annual General Meeting in Bern and. matters arising from the minutes were discussed, CENL Annual Report June 2015-May 2016 was reported, and it was noted once again that the CENL secretariat was transferred from the National Library of France to the British library.
A presentation by the Task and Finish Group was presented by Caroline Brazier for discussion. Treasurer’s Report: Financial Report 2015, budget 2016, proposed budget and action plan for 2017 by CENL Treasurer Caroline Brazier, revised CENL membership fee model for voting, changing of statutes regarding non-payment of fees for 12 months, proposal on recruitment of additional Executive Committee member were discussed. After the break, the ballot results were announced and the issues were considered to be in favor.
After the lunch, the meeting continued its work with network sessions, the changing role of national, public and other libraries was discussed.