Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransı (CENL) beynəlxalq təşkilatının 30-cu illik ümumi görüşü keçirilmişdir
31-05-2016
May ayının 30-31-də Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransı (CENL) beynəlxalq təşkilatının 30-cu illik ümumi görüşü keçirilmişdir.
Avstriya Milli Kitabxanasında keçirilən 30-cu görüşdə 40-a yaxın Avropa ölkəsinin Milli Kitabxana direktorları iştirak edir. Avropa Milli Kitabxanalarının Konfransının (CENL) 2013-cü ildə Bakıda keçirilən görüşündə 41 ölkənin, 2014-cü ildə Moskvada keçirilən görüşündə 22 ölkənin,  2015-ci ildə Berndə keçirilən görüşündə 36 ölkənin  nümayəndəsi iştirak edirdi. Ölkəmizi cari ildə keçirilən bu mötəbər tədbirdə Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov və Xarici ədəbiyyat və beynəlxalq kitab mübadiləsi şöbəsinin işçisi Xanpəri Cəfərova təmsil edir.
May ayının 30-da görüşü Avstriya Milli Kitabxanasının direktoru xanım Johanna Rachinger açıq elan etmiş, görüşün Avstriya Milli Kitabxanasında keçirilməsindən məmnunluq duyduğunu bildirmişdir.
Tədbir iştirakçılarını Avstriya federal kanslerliyinin Mədəniyyət və İncəsənət şöbəsinin direktoru Andrea Ecker salamladı.
CENL-in prezidenti Roly Keating görüşü  öz çıxışı ilə davam etdirmişdir. Sonra tədbirin gündəliyi qəbul olunmuşdur,  Berndə  keçirilən 29-cu illik görüşün əsas məsələləri qeyd olunmuş,  meydana çıxan məsələlər müzakirə olunmuş, CENL-in 2015-ci ilin iyun ayından 2016-cı ilin  may ayınadək olan dövr üçün illik hesabat dinlənilmiş, CENL katibliyinin Fransa Milli Kitabxanasından Britaniya kitabxanasına köçürüldüyünü bir daha bildirmişdir.
Task and Finish qrupundan Caroline Brazierin müzakirə üçün təqdim etdiyi prezentasiya nümayiş olunmuşdur. Gün ərzində xəzinədarın hesabatı: CENL xəzinədarı Caroline Brazier tərəfindən 2015-ci ilin maliyyə hesabatı, 2016-cı ilin büdcəsi və 2017-ci il üçün təklif edilən büdcə və fəaliyyət planı, səsvermə əsasında yenidən işlənmiş CENL və TEL üzvlük haqqı modeli, 12 aydan sonra üzvlük haqqı ödəməyən üzvlərlə bağlı nizamnamədə dəyişiklik, İcraedici Komitəyə yeni üzvlərin seçilməsi haqqında təkliflər müzakirə olunmuşdur. Fasilədən sonra səsvermənin nəticələri elan olunmuş, məsələlr lehinə olaraq qəbul edilmşdir.
Nahardan sonra görüş öz işini sessiyalarda davam etdirmiş,  Milli, kütləvi və digər  kitabxanaların rolu müzakirə olunmuşdur.
Aslak Sira Myhre Norveç Milli Kitabxanasının cari strategiyaları, məqsədləri barədə məruzə ilə çıxış etmişdir.

30-31 мая в столице Австрии - Вене состоялось 30-е общее годичное собрание международной организации Конференции Национальных Библиотек Европы (CENL).
31-05-2016
В работе годичного собрания участвовали директоры Национальных Библиотек около 40 стран Европы. В работе конференции принимали участие также представители 41 страны, принимавшие участие на встрече в Баку в 2013-м году; представители 22 стран, принимавшие участие на встрече в Москве в 2014-м году и представители 36 стран, принимавшие участие в 2015 году на встрече в Берне. Нашу страну на этом торжественном мероприятии представлял директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров и сотрудник отдела Иностранной литературы и международного книгообмена Ханпери Джафарова.
30 мая директор Национальной Библиотеки Австрии Джоанна Рейчингер объявила собрание CENL открытым и выразила признательность собравшимся за оказанную честь проведения собрания в Австрии.
Гостей приветствовала директор отдела Культуры и Искусства австрийского федерального канцлерства Андреа Эккер.
Заседание продолжил своим выступлением президент CENL Роли Китинг. Затем был утвержден регламент мероприятия, обсуждены основные вопросы по работе (CENL), намеченные на предыдущем заседании в Берне. Был заслушан отчет о работе CENL о периоде с июня 2015 года по май 2016 года, а также было подчеркнуто, что секретариат CENL перенесен из Национальной Библиотеки Франции в Библиотеку Британии.
В течение дня был заслушан отчет казначея CENL: финансовый отчет Каролины Брезер  на 2015 год, бюджет на 2016 год и предложения по бюджетному плану на 2017 год; модель членства в CENL и TEL, принятая в результате голосования; меры, которые должны приниматься в отношении членов CENL, не выплачивающих членские взносы более 12 месяцев, также предложения по избранию  новых членов Исполнительного Комитета. После перерыва были объявлены результаты голосования и приняты решения по основным вопросам.
После обеда заседание продолжило свою работу в сессиях. Обсуждались вопросы роли массовых и других библиотек в современном мире.
Аслак Сира Мухре выступила с докладом о текущей стратегии и задачах, стоящих перед Норвежской Национальной Библиотекой.