ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Milli Kitabxanada 10 günlük treninqlər təşkil olunur
Regionlarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tapşırığına əsasən Milli Kitabxanada 10 günlük  treninqlər  təşkil olunur. Avqust ayının 10-da açılışı olan  treninq sayca dördüncüdür. Qax, İmişli, Zərdab, Ağcadəbi, Bərdə və Ağstafa rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin mütəxəssisləri bu treninqdə həm ALİSA proqramında işləmək üçün MARC 21 formatını  öyrənəcək, həm də ALİSA-da iş vərdişlərini mənimsəyəcəklər.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açılış mərasimində treninqin milli kitabxananın  və  Ultra şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən aparıldığını bildirmiş, iştirakçıları fəal olmağa dəvət etmiş, mövcüd problemləri dərhal bildirməyi xahiş etmişdir. O, öz çıxışında qeyd etmişdir ki, treninq çərçivəsində müdavimlər Milli Kitabxanada gedən  iş  prosesləri ilə yaxından tanış olacaq, yeni iş üsulları, yeni xidmət növlərini əyani izləyəcəklər. Treninqin sonunda müdavimlər sertifikatla təmin olunacaqlar.

Regarding with the application of new automated library system ALISA program in regions, 10-day courses are organized in the Azerbaijan National Library.
10-08-2015
Regarding with the application of new automated library system ALISA program in regions, 10-day courses are organized in the Azerbaijan National Library in accordance with the instructions of the Ministry of Culture and Tourism. The training which opened on 10 August is the 4th. The specialists of Centralized Library Systems of Gakh, Imishli, Zardab, Aghjabadi, Barda, and Aghstafa will learn MARC 21 format in order to work on ALISA program, and will acquire working habits in ALISA.
At the opening ceremony, Karim Tahirov, the director of the National Library noted that the training is held by the specialists of the National Library and Ultra company. He also asked the students to be active in the process of working, and to report the current problems immediately. In his speech K.Tahirov noted that during the training, the students will become familiar with the processes occurring in the National Library, and will watch new working methods and new services visually. At the end of the training, students who complete their training perfectly will be awarded certificates.