ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Milli Kitabxanada 10 günlük treninqlər təşkil olunur
Regionlarda yeni avtomatlaşdırılmış kitabxana sistemi olan ALİSA proqramının tətbiqi ilə bağlı Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin tapşırığına əsasən Milli Kitabxanada 10 günlük  treninqlər  təşkil olunur. Avqust ayının 10-da açılışı olan  treninq sayca dördüncüdür. Qax, İmişli, Zərdab, Ağcadəbi, Bərdə və Ağstafa rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərinin mütəxəssisləri bu treninqdə həm ALİSA proqramında işləmək üçün MARC 21 formatını  öyrənəcək, həm də ALİSA-da iş vərdişlərini mənimsəyəcəklər.
Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov açılış mərasimində treninqin milli kitabxananın  və  Ultra şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən aparıldığını bildirmiş, iştirakçıları fəal olmağa dəvət etmiş, mövcüd problemləri dərhal bildirməyi xahiş etmişdir. O, öz çıxışında qeyd etmişdir ki, treninq çərçivəsində müdavimlər Milli Kitabxanada gedən  iş  prosesləri ilə yaxından tanış olacaq, yeni iş üsulları, yeni xidmət növlərini əyani izləyəcəklər. Treninqin sonunda müdavimlər sertifikatla təmin olunacaqlar.

С целью внедрения в региональные библиотеки новой автоматизированной библиотечной системы ALİSA и по поручению Министерства Культуры и Туризма в Национальной Библиотеке были организованы 10-дневные тренинги. Этот, открывшийся 10 августа тренинг – четвертый по счету. Специалисты Централизованных Библиотечных Систем районов: Акстафы, Барды. Агджабеди, Зардаба, Гаха, Имишли на этих тренингах изучают также формат MARC 21, для полного овладения программой ALİSA.
Директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров на церемонии открытия пожелал работе тренинга успехов и известил, что тренинг будут вести сотрудники библиотеки и специалисты Компании Ультра. Он подчеркнул также, что обучающиеся на тренинге вплотную ознакомятся с работой Национальной Библиотеки, освоят новые методы работы и обслуживания читателей. По окончанию курсов обучающимся будут вручены дипломы.