Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Abbas Səhhət - 150” adlı kitab sərgisi açılıb
Bu gün görkəmli Azərbaycan şairi, dramaturq, tərcüməçi Abbas Səhhətın 150 illik yubileyi tamam olur.
Abbas Əliabbas oğlu Mehdizadə (Abbas Səhhət) 1874-cü ildə Şamaxıda ruhani ailəsində dünyaya göz açıb. 1900-cü ildə Tehran Universitetinin tibb fakültəsini bitirən və rus, ərəb, fars və fransız dillərini mükəmməl bilən gənc Abbas 1901-ci ildə Şamaxıya qayıdır və həkimlik etməklə yanaşı məktəblərdə Azərbaycan dilindən dərs deyib.
Abbas Səhhət ilk şeirini 1904-cü ildə “Şərqi-Rus” qəzetində dərc etdirib. 1905-ci ildə “Yeni poeziya necə olmalıdır?” adlı məqaləsi, daha sonra “Poetik nitq”, “Azadlığa mədhiyyə”, “Oyanışın səsi” şeirləri işıq üzü görür. O, Bakıda nəşr olunan bir çox jurnal və qəzetlərdə mütəmadi olaraq çıxış edib. Dövrü mətbuatdakı çıxışları arasında böyük Azərbaycan şairi, əziz dostu və məsləkdaşı Mirzə Ələkbər Sabir haqqında məqalələri xüsusi yer tutur.
1912-ci ildə şairin şeirlərindən ibarət “Sınıq saz” və Avropa şairlərindən tərcümə etdiyi “Qərb günəşi” adlı şeirlər toplusu işıq üzü görür. Bir qədər sonra “Əhmədin şücaəti” adlı poeması, 1916-cı ildə isə “Şair, muza və şəhərli” adında romantik poeması nəşr olunur.
Abbas Səhhətin yaradıcılığında Nizami, Hafiz, Sədi kimi şairlərin böyük təsiri duyulur.
"Vətəni sevməyən insan olmaz, olsa da ol kəsdə vicdan olmaz" şeiri ilə yaddaşlarda qalan vətəndaş şair Abbas Səhhət bu mövzuda yazdığı şeirlərlə daha çox tanınıb. Şairin bu məşhur misralarla başlayan "Vətənimdir" adlı şeiri təxminən yüz il əvvəl yazılıb və Vətən sevgisinin ən gözəl ifadəsi sayılan şeirlərdən biridir.
Tərcüməçilik fəaliyyəti ilə də məşğul olan yazıçı Lermontov, Puşkin, Krılov, Maksim Qorki, Viktor Hüqo və digər şair və yazıçıların əsərlərini Azərbaycan dilinə çevirib.
Qısa, 44 illik ömrü boyu maarifçilik missiyasını layiqincə yerinə yetirən A.Səhhət uşaqlar üçün də şeirlər yazıb: "Ana və baba", "Ata və oğul", "Yay", "Ayı və şir", "Quşlar" və onlarla şeiri bu gün də balaca oxucular tərəfindən sevilə-sevilə oxunur.
Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən bu günlə əlaqədar “Abbas Səhhət - 150” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə şairin əsərləri, tərcümələri, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları, həyatı və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar nümayiş edilir.

В Национальной библиотеке Азербайджана открылась книжная выставка под названием «Аббас Саххат – 150»
24-05-2024
Сегодня исполняется 150 лет со дня рождения выдающегося азербайджанского поэта, драматурга и переводчика – Аббаса Саххата.
Аббас Алиаббас оглы Мехтизаде (Аббас Саххат) родился в 1874 году в Шемахе. Молодой поэт, в 1900 году окончивший медицинский факультет Тегеранского университета и уже свободно владевший русским, арабским, персидским и французским языками, в 1901 году вернулся в Шемаху и начал преподавать азербайджанский язык в школах.
Свое первое стихотворение Аббас Саххат опубликовал в 1904 году в газете «Шэрги-Рус». В 1905 году опубликовал статью «Какой должна быть новая поэзия?», а затем стихи «Поэтическая речь», «Ода к свободе», «Голос пробуждения». Его работы регулярно публиковались во многих журналах и газетах, издаваемых в Баку. Саххат неоднократно публиковал статьи о великом азербайджанском поэте, его близком друге Мирзе Алекпере Сабире.
В 1912 году вышел сборник стихов Саххата «Разбитый саз», а также книга переводов из европейских поэтов «Западное солнце». Тогда же появилась его поэма «Мужество Ахмеда», а в 1916 году была опубликована романтическая поэма «Поэт, муза и горожанин».
Большое влияние на поэзию Аббаса Саххата оказали произведения Низами, Хафиза, Саади.
Аббас Саххат неоднократно воспевал родину в своих стихах. Его знаменитые строки «И если кто Отчизну не любил, без совести и чести жизнь сгубил…» (стихотворение «Родина») считаются одним из самых ярких проявлений любви к Родине.
Великий поэт, занимающийся также и переводческой деятельностью, перевел на азербайджанский язык произведения Лермонтова, Пушкина, Крылова, Максима Горького, Виктора Гюго и др.
Саххат, успешно выполнивший свою просветительскую миссию за свою короткую, 44-летнюю жизнь, написал также и стихи для детей: «Мать и дедушка», «Отец и сын», «Лето», «Медведь и Лев», «Птицы»и др.
По этому случаю в Национальной библиотеке Азербайджана открылась масштабная книжная выставка под названием «Аббас Саххат – 150».
На выставке представлены произведения и переводы поэта, ноты, составленные на его слова, а также книги о его жизни и творчестве на азербайджанском и других языках.