Azərbaycan Milli Kitabxanasında “Abbas Səhhət - 150” adlı kitab sərgisi açılıb
Bu gün görkəmli Azərbaycan şairi, dramaturq, tərcüməçi Abbas Səhhətın 150 illik yubileyi tamam olur.
Abbas Əliabbas oğlu Mehdizadə (Abbas Səhhət) 1874-cü ildə Şamaxıda ruhani ailəsində dünyaya göz açıb. 1900-cü ildə Tehran Universitetinin tibb fakültəsini bitirən və rus, ərəb, fars və fransız dillərini mükəmməl bilən gənc Abbas 1901-ci ildə Şamaxıya qayıdır və həkimlik etməklə yanaşı məktəblərdə Azərbaycan dilindən dərs deyib.
Abbas Səhhət ilk şeirini 1904-cü ildə “Şərqi-Rus” qəzetində dərc etdirib. 1905-ci ildə “Yeni poeziya necə olmalıdır?” adlı məqaləsi, daha sonra “Poetik nitq”, “Azadlığa mədhiyyə”, “Oyanışın səsi” şeirləri işıq üzü görür. O, Bakıda nəşr olunan bir çox jurnal və qəzetlərdə mütəmadi olaraq çıxış edib. Dövrü mətbuatdakı çıxışları arasında böyük Azərbaycan şairi, əziz dostu və məsləkdaşı Mirzə Ələkbər Sabir haqqında məqalələri xüsusi yer tutur.
1912-ci ildə şairin şeirlərindən ibarət “Sınıq saz” və Avropa şairlərindən tərcümə etdiyi “Qərb günəşi” adlı şeirlər toplusu işıq üzü görür. Bir qədər sonra “Əhmədin şücaəti” adlı poeması, 1916-cı ildə isə “Şair, muza və şəhərli” adında romantik poeması nəşr olunur.
Abbas Səhhətin yaradıcılığında Nizami, Hafiz, Sədi kimi şairlərin böyük təsiri duyulur.
"Vətəni sevməyən insan olmaz, olsa da ol kəsdə vicdan olmaz" şeiri ilə yaddaşlarda qalan vətəndaş şair Abbas Səhhət bu mövzuda yazdığı şeirlərlə daha çox tanınıb. Şairin bu məşhur misralarla başlayan "Vətənimdir" adlı şeiri təxminən yüz il əvvəl yazılıb və Vətən sevgisinin ən gözəl ifadəsi sayılan şeirlərdən biridir.
Tərcüməçilik fəaliyyəti ilə də məşğul olan yazıçı Lermontov, Puşkin, Krılov, Maksim Qorki, Viktor Hüqo və digər şair və yazıçıların əsərlərini Azərbaycan dilinə çevirib.
Qısa, 44 illik ömrü boyu maarifçilik missiyasını layiqincə yerinə yetirən A.Səhhət uşaqlar üçün də şeirlər yazıb: "Ana və baba", "Ata və oğul", "Yay", "Ayı və şir", "Quşlar" və onlarla şeiri bu gün də balaca oxucular tərəfindən sevilə-sevilə oxunur.
Azərbaycan Milli Kitabxanası tərəfindən bu günlə əlaqədar “Abbas Səhhət - 150” adlı geniş kitab sərgisi açılıb.
Sərgidə şairin əsərləri, tərcümələri, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları, həyatı və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə kitablar nümayiş edilir.

A book exhibition "Abbas Sahhat - 150" has opened at the Azerbaijan National Library.
Today is the 150th anniversary of the distinguished Azerbaijani poet, playwright, and translator Abbas Sahhat.
Abbas Aliabbas oglu Mehdizade (Abbas Sahhat) was born into a religious family in Shamakhi in 1874. After graduating from the medical faculty of Tehran University in 1900 and mastering Russian, Arabic, Persian, and French, the young Abbas returned to Shamakhi in 1901. Alongside practicing medicine, he also taught classes in Azerbaijani language.
Abbas Sahhat published his first poem in 1904 in the newspaper "Shargi-Rus". In 1905, he published an article titled "What Should the New Poetry Be Like?" followed by poems such as "Poetic Speech", "Ode to Freedom", and "The Voice of Awakening". His works were regularly published in many journals and newspapers in Baku. His articles about the great Azerbaijani poet, his dear friend, and colleague Mirza Alekper Sabir held a special place among his contributions to the press during that period.
In 1912, poet's collection of poems "Broken Saz" was published, as well as a book of translations from European poets titled "Western Sun." Also during that time, his poem "The Courage of Ahmed" appeared, and in 1916, the romantic poem "Poet, Muse, and Townsman" was published.
Abbas Sahhat's creativity was greatly influenced by poets such as Nizami, Hafiz, and Saadi.
The citizen poet Abbas Sahhat, remembered with the verse "There is no person who does not love his homeland, and if there is, then there is no conscience," is more recognized for his poems on this subject. The poem titled "It is my homeland ", which begins with these famous lines, was written approximately a hundred years ago and is considered one of the most beautiful expressions of patriotism.
The writer Abbas Sahhat, who was also engaged in translation activities, translated the works of writers and poets such as Lermontov, Pushkin, Krylov, Maxim Gorky, Victor Hugo, and others into Azerbaijani.
Throughout his short life of 44 years, A. Sahhat, who fulfilled his educational mission with dignity, also wrote poems for children, such as "Mother and Father", "Father and Son", "Summer", "Bear and Lion", "Birds", and these poems, along with others, are still beloved by young readers today.
On this occasion, a large book exhibition "Abbas Sahhat - 150" opened at the National Library of Azerbaijan.
The exhibition presents the poet's works, translations, musical scores composed to his words, as well as books about his life and creativity in Azerbaijani and other languages.