“23 may – Azərbaycan Milli Kitabxanasının yaranması günü” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
23-05-2024
Xalqımızın milli sərvəti, elm, təhsil və mədəniyyət məbədgahı olan Azərbaycan Milli Kitabxanası bir əsrdən çoxdur ki, xalqın xidmətindədir.
Milli Kitabxana Azərbaycan Respublikasında kitabxana işi sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən, milli nəşrlərin, xarici ölkələrdə dərc olunmuş Azərbaycan haqqında və Azərbaycan müəlliflərinin əsərlərini, dünya əhəmiyyətli nəşrləri və digər məlumat daşıyıcılarını toplayıb mühafizə edən milli mədəniyyət xəzinəsi və dövlət kitabsaxlayıcısıdır.
Kitabxana 1922-ci ildə yaradılıb, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olub. 1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundovun adı verilib. 2004-cü ildə Kitabxanaya Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilib ki, bu da Milli Kitabxananın fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymətdir.
Milli Kitabxanada bu gün münasibətilə “23 may – Azərbaycan Milli Kitabxanasının yaranması günü” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Milli Kitabxananın nəşr etdiyi  “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyası ilə çap olunan biblioqrafiyalar, “Bərpanəşr” seriyası, “Milli musiqi xəzinəmizdən: Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan” seriyası ilə çap olunan musiqi notları və s. nəşrlər sərgilənir.

For more than a century, the Azerbaijan National Library, as the temple of our national heritage, science, education, and culture, has been serving the people.
The National Library implements the state policy in the field of library affairs in the Republic of Azerbaijan. It is the national cultural treasury and state repository that collects and preserves national publications, works by Azerbaijani authors published abroad, as well as globally significant publications and other information carriers.
The Library was established in 1922, and its official opening took place on May 23, 1923. In 1939, the library was named after the thinker, playwright, and educator Mirza Fatali Akhundov. In 2004, by the decision of the Cabinet of Ministers, the status of "National Library" was granted to the library, which is the highest recognition given to the activities of the National Library.
On the occasion of today at the National Library, a traditional book exhibition titled "May 23 - the Day of the Establishment of the Azerbaijan National Library" has been presented to users.
The exhibition presents bibliographies published in the series "Outstanding individuals of Azerbaijan" by the National Library, publications in the "Barpanashr" series, music notes printed in the series "From Our National Music Treasury: From the Fund of the Azerbaijan National Library", and other publications.