“23 may – Azərbaycan Milli Kitabxanasının yaranması günü” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub
23-05-2024
Xalqımızın milli sərvəti, elm, təhsil və mədəniyyət məbədgahı olan Azərbaycan Milli Kitabxanası bir əsrdən çoxdur ki, xalqın xidmətindədir.
Milli Kitabxana Azərbaycan Respublikasında kitabxana işi sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirən, milli nəşrlərin, xarici ölkələrdə dərc olunmuş Azərbaycan haqqında və Azərbaycan müəlliflərinin əsərlərini, dünya əhəmiyyətli nəşrləri və digər məlumat daşıyıcılarını toplayıb mühafizə edən milli mədəniyyət xəzinəsi və dövlət kitabsaxlayıcısıdır.
Kitabxana 1922-ci ildə yaradılıb, rəsmi açılışı isə 1923-cü ilin may ayının 23-də olub. 1939-cu ildə kitabxanaya mütəfəkkir, dramaturq və maarifçi Mirzə Fətəli Axundovun adı verilib. 2004-cü ildə Kitabxanaya Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə “Milli Kitabxana” statusu verilib ki, bu da Milli Kitabxananın fəaliyyətinə verilən ən yüksək qiymətdir.
Milli Kitabxanada bu gün münasibətilə “23 may – Azərbaycan Milli Kitabxanasının yaranması günü” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Milli Kitabxananın nəşr etdiyi  “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri” seriyası ilə çap olunan biblioqrafiyalar, “Bərpanəşr” seriyası, “Milli musiqi xəzinəmizdən: Azərbaycan Milli Kitabxanasının fondundan” seriyası ilə çap olunan musiqi notları və s. nəşrlər sərgilənir.

Пользователям представлена традиционная книжная выставка под названием «23 мая – день основания Национальной библиотеки Азербайджана»
23-05-2024
Национальная библиотека Азербайджана, являющаяся национальным достоянием нашего народа, храмом науки, образования и культуры, вот уже более века обслуживает читателей.
Национальная библиотека является сокровищницей национальной культуры и государственным книгохранилищем, реализующим государственную политику в области библиотечного дела в Азербайджанской Республике. Библиотека собирает и хранит национальные издания, произведения азербайджанских авторов и литературу об Азербайджане, изданную за рубежом, издания, имеющие мировое культурное значение, а также другие носители информации.
Библиотека была основана в 1922 году, а ее официальное открытие состоялось 23 мая 1923 года. В 1939 году библиотеке было присвоено имя мыслителя, драматурга и просветителя Мирзы Фатали Ахундзаде. В 2004 году по постановлению Кабинета Министров библиотеке был присвоен статус «Национальная библиотека», что стало самой высокой оценкой её деятельности.
По случаю сегодняшнего дня пользователям представлена традиционная книжная выставка под названием «23 мая – день основания Национальной библиотеки Азербайджана».
На выставке представлены библиографии, изданные Национальной библиотекой Азербайджана в серии «Выдающиеся личности Азербайджана», а также нотные и другие издания, опубликованные в серии «Берпанешр» и «Из национальной музыкальной сокровищницы (Из фонда Национальной библиотеки Азербайджана)».