Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən "Açıq kitabxana" – sərbəst mütaliə bölməsində 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
17-01-2025
Yanvarın 17-də Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən "Açıq kitabxana" – sərbəst mütaliə bölməsində 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə K. Kərimov adına 8 saylı tam orta məktəbin 6a sinif şagirdləri iştirak ediblər. Öncə 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının  xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
“Açıq kitabxana" – sərbəst mütaliə bölməsinin müdiri Lalə Salahova Azərbaycan tarixinin qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən artıq 35 il ötdüyünü, həmin gün Azərbaycan xalqının milli azadlıq uğrunda mübarizə əzminin heç bir qüvvə tərəfindən qıra bilinməyəcəyini nümayiş etdirdiyini bildirib.
Tədbirin davamında məktəbin məktəbdən kənar, sinifdənxaric işlər üzrə təşkilatçısı Safura İbrahimli faciə haqqında  xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. O qeyd edib ki,  20 Yanvar Azərbaycan xalqının tarixində təkcə hüznlə xatırlanacaq gün deyil, həm də millətimizin qəhrəmanlığını nümayiş etdirməyi bacardığı gündür. Daha sonra məktəblilər  20 Yanvar hadisəsindən bəhs edən  kitablar və fotoşəkillərlə  tanış olub, sinfin  şagirdi Jasmin Allahverdiyeva şeir səsləndirib.

17 января в «Открытой библиотеке – Зоне свободного чтения», действующей при Национальной библиотеке, состоялось мероприятие, посвященное 20 Января – Дню всенародной скорби.
На мероприятии приняли участие ученики 6-а класса средней школы №8 имени К. Керимова. В первую очередь минутой молчания была почтена светлая память шехидов 20 Января.
Руководитель «Открытой библиотеки – Зоны свободного чтения» Лала Салахова отметила, что с трагедии 20 Января, которая является героической страницей в истории Азербайджана, проходит уже 35 лет. Она подчеркнула, что в этот день народ Азербайджана продемонстрировал свою решимость в борьбе за национальную свободу, которая не могла быть сломлена никакой силой.
В продолжение мероприятия организатор внеклассной и внешкольной работы школы Сафура Ибрагимли поделилась своими воспоминаниями о трагедии 20 Января. Она отметила, что 20 Января — это не только день скорби в истории азербайджанского народа, но и день, когда наша нация продемонстрировала свой героизм. Затем школьники ознакомились с книгами и фотографиями, посвященными событиям 20 Января, и ученица школы Жасмин Аллахвердиева прочитала стихотворение.