Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən "Açıq kitabxana" – sərbəst mütaliə bölməsində 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
17-01-2025
Yanvarın 17-də Milli Kitabxananın nəzdində fəaliyyət göstərən "Açıq kitabxana" – sərbəst mütaliə bölməsində 20 Yanvar – Ümumxalq Hüzn Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə K. Kərimov adına 8 saylı tam orta məktəbin 6a sinif şagirdləri iştirak ediblər. Öncə 20 Yanvar faciəsi qurbanlarının  xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
“Açıq kitabxana" – sərbəst mütaliə bölməsinin müdiri Lalə Salahova Azərbaycan tarixinin qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar faciəsindən artıq 35 il ötdüyünü, həmin gün Azərbaycan xalqının milli azadlıq uğrunda mübarizə əzminin heç bir qüvvə tərəfindən qıra bilinməyəcəyini nümayiş etdirdiyini bildirib.
Tədbirin davamında məktəbin məktəbdən kənar, sinifdənxaric işlər üzrə təşkilatçısı Safura İbrahimli faciə haqqında  xatirələrini tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. O qeyd edib ki,  20 Yanvar Azərbaycan xalqının tarixində təkcə hüznlə xatırlanacaq gün deyil, həm də millətimizin qəhrəmanlığını nümayiş etdirməyi bacardığı gündür. Daha sonra məktəblilər  20 Yanvar hadisəsindən bəhs edən  kitablar və fotoşəkillərlə  tanış olub, sinfin  şagirdi Jasmin Allahverdiyeva şeir səsləndirib.

An event dedicated to the 35th anniversary of the January 20 tragedy was held at the "Open Library" - free reading section operating under the National Library
17-01-2025
On January 17, an event dedicated to January 20 - the National Day of Mourning was held in the "Open Library" - free reading section operating under the National Library.
The event was attended by 6a grade students of secondary school No. 8 named after K. Karimov. First, the memory of the victims of the January 20 tragedy was commemorated with a minute of silence.
Lala Salahova, head of the "Open Library" - free reading section, said that 35 years have passed since the January 20 tragedy, which is a heroic page in the history of Azerbaijan, and that day demonstrated that the determination of the Azerbaijani people to fight for national freedom cannot be broken by any force.
In the continuation of the event, Safura Ibrahimli, the organizer of extracurricular activities of the school, shared her memories of the tragedy with the participants of the event. She noted that January 20 is not only a day that will be remembered with sadness in the history of the Azerbaijani people, but also a day when our nation was able to demonstrate its heroism. Then, the schoolchildren got acquainted with books and photographs about the January 20 incident, and a student of the class, Jasmin Allahverdiyeva, recited a poem.