Milli Kitabxanada “20 Yanvar” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqının hüzn və şərəf günüdür. Xalqımız bu faciədə həyatdan getmiş övladlarına matəm saxlamaqla bərabər, eyni zamanda onların şəhidlik zirvəsinə baxaraq başını dik tutmalıdır. Çünki Vətən və torpaq şəhidləri ilə ucalır. 32 il öncə Azərbaycan xalqının taleyində də nəhs və qorxunc günlər yaşanırdı. Xalqımız qırmızı imperiyanın “Qızıl ordusu”nun, sovet hərb maşınının hücumuna məruz qalmış, təcavüzə uğramış, günahsız insanlar gülləbaran edilmişdir. 20 Yanvar faciəsi Azərbaycan xalqını qorxutmaq, onun milli oyanışını, torpaq uğrunda mübarizliyini məhv edib sındırmaq məqsədi daşıyan mənfur planın tərkib hissəsi idi. Unutmamalıyıq ki, 20 Yanvar Azərbaycan xalqının tarixində, sadəcə, ağı və acı ilə xatırlanacaq gün deyil, həm də xalqımızın şan və şərəf günüdür.
20 Yanvar faciəsinin 32-ci ildönümündə Azərbaycan Milli Kitabxanasının əməkdaşları tərəfindən “20 Yanvar” adlı virtual sərgi hazırlanıb. Virtual sərgidə Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin Qanlı Yanvar haqqında fikirləri, fotolar, kitablar, eləcə də mövzu haqqında dövri mətbuatda dərc olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/20_Yanvar_Qan_yaddasimiz/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.

January 20 is a day of sorrow and honor for the people of Azerbaijan. Our people should not only mourn their daughters and sons innocently killed in this tragedy, but also be proud of their martyrs. Because the Motherland rises thanks to the courage and heroism of martyrs. 32 years ago, the Azerbaijani people experienced terrible days. Our people were attacked by the Red Army and Soviet military vehicles, innocent people were brutally killed. The tragedy of January 20 was a part of a nefarious plan aimed at intimidating the Azerbaijani people, destroying their national awakening and self-consciousness and breaking their will in the struggle for their native land. We must not forget that January 20 is not only a day of sorrow and sadness, but also a day of heroism and honor for the Azerbaijani people.
In connection with the 32nd anniversary of the 20 January tragedy, a virtual exhibition entitled “20 January” has been prepared by the staff of the National Library of Azerbaijan. The virtual exhibition features statements by prominent figures of Azerbaijan about "Bloody January", photos, books and articles on the topic.
For more information about the virtual exhibition, please click on the link below: http://anl.az/el/vsb/20_Yanvar_Qan_yaddasimiz/index.htm