Milli Kitabxanada “2 Fevral – Gənclər Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
01-02-2025
2 Fevral Azərbaycanda Gənclər Günüdür. Bu əlamətdar tarixi gün gənclərə həmişə böyük diqqət və qayğı ilə yanaşan, onların problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərə xüsusi önəm verən, bu siyasəti müstəqil Azərbaycan dövlətinin fəaliyyətinin ən mühüm istiqamətlərindən biri kimi dəyərləndirən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Ulu Öndər respublika rəhbərliyinə gəldiyi ilk dövrlərdən gənclərin himayədarı kimi çıxış edərək sağlam düşüncəli yeni nəslin yetişdirilməsi sahəsində misilsiz işlər görüb. 1996-cı il fevralın 2-də müstəqil Azərbaycan Respublikası gənclərinin birinci forumunun keçirilməsi, bundan bir il sonra Azərbaycan gəncliyi günü elan edilməsi, 1999-cu ildə "Dövlət gənclər siyasəti haqqında" fərmanın imzalanması və s. görülən işlər gənclərə böyük diqqət və qayğısının göstəricisidır.
Ulu Öndərin gənclər siyasətini bu gün layiqincə davam etdirən Prezident İlham Əliyev gənclərə xüsusi diqqət və qayğı göstərir.
Azərbaycanda gənclərin inkişafı üçün dövlət səviyyəsində kifayət qədər işlər görülüb, hüquqi baza təkmilləşdirilib, uşaq və gənclər qeyri-hökumət təşkilatları yaradılıb, onların fəaliyyətlərinin təşkili üçün sağlam mühit formalaşdılıb.
Bu gün ölkəmizdə gənclər siyasəti mahiyyət və keyfiyyətcə yeni mərhələyə daxil olub. Artıq Azərbaycan gəncləri müstəqillik və süverenlik dövründə yaşayır. Müstəqil Azərbaycanın gənc nəsli Vətənə və xalqa sevgisi, dövlətə sadiqliyi, milli adət-ənənələrə, dəyərlərə bağlılığı ilə seçilir. Azərbaycan gəncləri günümüzün müasir, inkişaf etmiş, yüksək intellektli aparıcı qüvvəsi kimi formalaşır. Gənclər müxtəlif sahələrdə çox uğurla fəaliyyət göstərir, ölkəmizin ümumi inkişafına böyük töhfə verir.
Milli Kitabxanada “2 Fevral – Gənclər Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə  rəsmi sənədlər,  dövlətin gənclər siyasəti, gənclərdə milli ruh,  COP29-a töhfə verən könüllü Azərbaycan gəncləri, ən böyük gənclər festivalı "Yay Fest",  Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər paytaxtı” seçilməsi və s. haqqında dövri mətbuatda çap olunan məqalələr, gənclərin dövlətin və cəmiyyətin sosial-iqtisadi, ictimai-siyasi və mədəni həyatında rolundan bəhs edən Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Azərbaycan və xarici dillərində ədəbiyyatlar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə https://anl.az/el/vsb/2_Fevral_Azerbaycan_Gencleri_Gunu/index.htm  linkindən istifadə edərək tanış ola bilərsiniz.

February 2 is Youth Day in Azerbaijan. This significant historical day is associated with the name of the National Leader Heydar Aliyev, who always treated young people with great attention and care, attached special importance to the measures taken to solve their problems, and evaluated this policy as one of the most important directions of the activity of the independent Azerbaijani state.
From the very beginning of his leadership of the republic, the Great Leader acted as a patron of young people and did unparalleled work in the field of raising a new generation with sound thinking. The holding of the first forum of the youth of the independent Azerbaijan Republic on February 2, 1996, the declaration of the Day of Azerbaijani Youth a year later, the signing of the decree "On State Youth Policy" in 1999, etc. are indicators of his great attention and care for young people.
President Ilham Aliyev, who continues the youth policy of the Great Leader today, pays special attention and care to young people.
In Azerbaijan, considerable work has been done at the state level for the development of youth, the legal framework has been improved, children's and youth non-governmental organizations have been created, and a healthy environment has been formed for the organization of their activities.
Today, youth policy in our country has entered a new stage in essence and quality. Azerbaijani youth are already living in a period of independence and sovereignty. The young generation of independent Azerbaijan is distinguished by its love for the Motherland and people, loyalty to the state, and commitment to national traditions and values. Azerbaijani youth is being formed as a modern, developed, highly intelligent leading force of today. Young people are very successfully operating in various fields, making a great contribution to the overall development of our country.
A virtual exhibition titled “February 2 - Youth Day” was presented to users online at the National Library.
The virtual exhibition displays official documents, the state's youth policy, the national spirit in youth, volunteer Azerbaijani youth contributing to COP29, the largest youth festival "Yay Fest", articles published in periodicals about the selection of Shusha as the "Youth Capital of the Organization of Islamic Cooperation" for 2024, etc., and literature in Azerbaijani and foreign languages preserved in the collection of the National Library, which talks about the role of youth in the socio-economic, socio-political and cultural life of the state and society.
You can familiarize yourself with the virtual exhibition using the link https://anl.az/el/vsb/2_Fevral_Azerbaycan_Gencleri_Gunu/index.htm.