Milli Kitabxanada “13 Noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Noyabr 13 2024
Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının qərarı ilə gözdən əlillik və zəif görmə problemlərinə diqqəti cəlb etmək məqsədilə yaradılıb. Əlillər üçün məhz 13 noyabr tarixinin ayrılmasının isə özünəməxsus tarixi səbəbləri var. Belə ki, bu tarix fransız pedaqoqu Valentin Qayuinin doğulduğu tarixdir. 1745-ci ilin 13 noyabrında anadan olan Valentin dünyada ilk dəfə öz hesabına gözdən əlillər üçün qabartmalı şriftlər yaradıb. 1784-cü ildə isə o öz evində görmə qüsuru olan insanlar üçün məktəb açıb və ixtirası olan qabartmalı şriftlərdən istifadə etməklə onlara təlim keçib.
Hazırda dünyada təxminən 124 milyondan çox gözdən əlil yaşayır.
Azərbaycanda gözdən əlillərin ictimai birliyi 1929-cu ildən, Gözdən Əlillər Cəmiyyəti isə 2002-ci ildən fəaliyyət göstərir. Noyabr ayının 13-də Azərbaycanda cəmiyyətin diqqətini görmə qabiliyyətini itirənlərə cəlb etmək üçün müxtəlif tədbirlər keçirilir. 2007-ci il dekabrın 9-da BMT-nin inkişaf Proqramı ilə Heydər Əliyev Fondu arasında görmə qabiliyyətini itirənlər və zəif görənlər üçün informasiya rabitə texnologiyalarına çıxışı təmin edən razılaşma sənədi imzalanıb.
Gözdən əlil və görmə qabiliyyəti zəif olanların informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə etməsi üçün bölgələrdə regional informasiya mərkəzləri yaradılıb. Əlillərin işlə təmin olunması üçün bir sıra təlim-tədris kursları təşkil olunur. Təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün Brayl əlifbalı iri şriftlər və səsli formatlı dərsliklər, dərs vəsaitləri nəşr edilir.
Paytaxtın əsas işlək küçələrində işıqforlar səs siqnalları ilə təchiz edilib. Bir sıra binaların qarşısında və yol kəsişmələrində gözdən əlillərin rahatlığı üçün panduslar quraşdırılıb. Ölkəmizdə gözdən əlillərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün ildən-ilə qayğı artırılır.
Milli Kitabxanada gözdən əlil insanların problemlərini aktuallaşdırmaq məqsədilə  “13 Noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü”  adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə bu günlə əlaqədar dövri mətbuatda dərc olunan məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Gozden_Eliller_Gunu_13_noyabr/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

Международный день слепых был учрежден решением Всемирной организации здравоохранения с целью привлечь общественное внимание к проблемам слепоты и нарушения зрения.
Дата 13 ноября выбрана не случайно, а в память об известном французском педагоге Валентине Гаюи, который родился 13 ноября 1745 года и стал первым в мире, кто создал рельефный алфавит для незрячих, финансируя этот проект за собственные средства. В 1784 году он открыл школу для незрячих людей в своём доме, продемонстрировав метод обучения с помощью придуманного им шрифта.
В настоящее время во всем мире насчитывается более 124 миллионов людей с нарушениями зрения.
В Азербайджане Общественный союз инвалидов по зрению действует с 1929 года, а Общество инвалидов по зрению – с 2002 года. 13 ноября в Азербайджане проводятся различные мероприятия, направленные на привлечение внимания общества к людям, утратившим зрение. 9 декабря 2007 года между Программой развития ООН и Фондом Гейдара Алиева было подписано соглашение о сотрудничестве, касающееся обеспечения выхода на информационно-коммуникационные технологии для людей, утративших способность видеть, и со слабым зрением.
Для использования информационно-коммуникационных технологий людьми с ограниченными возможностями зрения в регионах были созданы региональные информационные центры. Для содействия занятости инвалидов организуются различные учебные курсы. В целях улучшения качества образования выпускаются учебники и учебные пособия с крупным шрифтом, с применением шрифта Брайля и в аудиоформате.
На основных оживленных улицах столицы установлены светофоры с звуковыми сигналами. У ряда зданий и на перекрестках установлены пандусы для удобства людей с нарушениями зрения. В нашей стране с каждым годом увеличивается забота о повышении качества жизни людей с нарушениями зрения.
В Национальной библиотеке с целью актуализации проблем людей с нарушениями зрения была представлена виртуальная выставка под названием «13 ноября — Международный день слепых».
На виртуальной выставке представлены статьи, опубликованные в периодической печати, а также книги на азербайджанском и иностранных языках, связанные с Международным днем слепых.