Milli Kitabxanada “13 Noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü” adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
Noyabr 13 2024
Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının qərarı ilə gözdən əlillik və zəif görmə problemlərinə diqqəti cəlb etmək məqsədilə yaradılıb. Əlillər üçün məhz 13 noyabr tarixinin ayrılmasının isə özünəməxsus tarixi səbəbləri var. Belə ki, bu tarix fransız pedaqoqu Valentin Qayuinin doğulduğu tarixdir. 1745-ci ilin 13 noyabrında anadan olan Valentin dünyada ilk dəfə öz hesabına gözdən əlillər üçün qabartmalı şriftlər yaradıb. 1784-cü ildə isə o öz evində görmə qüsuru olan insanlar üçün məktəb açıb və ixtirası olan qabartmalı şriftlərdən istifadə etməklə onlara təlim keçib.
Hazırda dünyada təxminən 124 milyondan çox gözdən əlil yaşayır.
Azərbaycanda gözdən əlillərin ictimai birliyi 1929-cu ildən, Gözdən Əlillər Cəmiyyəti isə 2002-ci ildən fəaliyyət göstərir. Noyabr ayının 13-də Azərbaycanda cəmiyyətin diqqətini görmə qabiliyyətini itirənlərə cəlb etmək üçün müxtəlif tədbirlər keçirilir. 2007-ci il dekabrın 9-da BMT-nin inkişaf Proqramı ilə Heydər Əliyev Fondu arasında görmə qabiliyyətini itirənlər və zəif görənlər üçün informasiya rabitə texnologiyalarına çıxışı təmin edən razılaşma sənədi imzalanıb.
Gözdən əlil və görmə qabiliyyəti zəif olanların informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə etməsi üçün bölgələrdə regional informasiya mərkəzləri yaradılıb. Əlillərin işlə təmin olunması üçün bir sıra təlim-tədris kursları təşkil olunur. Təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün Brayl əlifbalı iri şriftlər və səsli formatlı dərsliklər, dərs vəsaitləri nəşr edilir.
Paytaxtın əsas işlək küçələrində işıqforlar səs siqnalları ilə təchiz edilib. Bir sıra binaların qarşısında və yol kəsişmələrində gözdən əlillərin rahatlığı üçün panduslar quraşdırılıb. Ölkəmizdə gözdən əlillərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün ildən-ilə qayğı artırılır.
Milli Kitabxanada gözdən əlil insanların problemlərini aktuallaşdırmaq məqsədilə  “13 Noyabr – Beynəlxalq Gözdən Əlillər Günü”  adlı virtual sərgi onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə bu günlə əlaqədar dövri mətbuatda dərc olunan məqalələr, Azərbaycan və xarici dillərdə kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər  https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Gozden_Eliller_Gunu_13_noyabr/index.htm  linkindən istifadə edə bilərlər.

The International Day of the Visually Impaired was established by the decision of the World Health Organization in order to draw attention to the problems of visual impairment and low vision. There are unique historical reasons for setting aside November 13 for the disabled. So, this date is the date of birth of the French educator Valentin Gaouin. Valentine, who was born on November 13, 1745, was the first in the world to create embossed fonts for the visually impaired at his own expense. In 1784, he opened a school for the visually impaired in his home and trained them using his invention of relief fonts.
Currently, more than 124 million visually impaired people live in the world.
In Azerbaijan, the public union of the visually impaired has been operating since 1929, and the Society of the Visually Impaired has been operating since 2002. On November 13, various events are held in Azerbaijan to attract the attention of the society to the visually impaired. On December 9, 2007, an agreement was signed between the UN Development Program and the Heydar Aliyev Foundation, providing access to information and communication technologies for the blind and visually impaired.
Regional information centers have been established in the regions for the visually impaired and visually impaired to use information and communication technologies. A number of training courses are organized to provide employment for the disabled. In order to improve the quality of education, Braille large font and audio format textbooks and teaching aids are published.
The traffic lights on the main busy streets of the capital are equipped with sound signals. Ramps have been installed in front of a number of buildings and at road intersections for the convenience of the visually impaired. Year by year, care is being taken to improve the living conditions of visually impaired people in our country.
In order to actualize the problems of visually impaired people in the National Library, a virtual exhibition called "November 13 - International Day of the Visually Impaired" was presented to users online.
In the virtual exhibition, articles published in periodicals about this day, books in Azerbaijani and foreign languages are displayed.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link https://anl.az/el/vsb/Beynelxalq_Gozden_Eliller_Gunu_13_noyabr/index.htm.