8 Noyabr – Azərbaycanda Zəfər Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan xalqının və dövlətinin qüdrətinin rəmzinə çevrilmiş bu möhtəşəm Zəfərin tarixi əhəmiyyəti bir əsrin hüdudlarına sığmır. 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 30 illik işğalına son qoyulması, dövlətimizin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi ilə birlikdə, son iki yüz ilə yaxın dövrdə Azərbaycan xalqına çoxsaylı milli fəlakətlər gətirən erməni şovinizminə və ekspansionizminə sarsıdıcı zərbə endirilmiş və xalqımızın tarixi taleyi ilə bağlı olan son dərəcə mühüm bir məsələ həll edilmişdir.
44 gün davam edən haqq mübarizəsi sayəsində bütün dünya gördü ki, Azərbaycan bir yumruq kimi birdir. İnanırıq ki, tarixin bu keşməkeşli sınağından üzüağ, alnıaçıq, şərəflə və qürurla çıxan Azərbaycan qələbəmizin rəmzinə çevrilən dəyərlərimizi daha da möhkəmləndirəcək və dünyanın formalaşmaqda olan yeni strateji mənəzərəsində öz mövqeyini daha da gücləndirəcək.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Zəfər Günü Şanlı Tariximizdir!” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Zəfər paradında Prezident İlham Əliyevin nitqi”, “Zəfərlərimiz”, “II Qarabağ müharibəsi şəhidləri”, “Nəşrlər”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Müharibə iştirakçılarına verilən orden və medallar”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/Zefer_gunu/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

8 ноября в Азербайджане отмечается День Победы.
Историческое значение этой грандиозной Победы, ставшей символом могущества азербайджанского народа и государства, не вмещается в рамки столетия. В результате 44-дневной Отечественной войны, положившей конец 30-летней оккупации азербайджанских земель, наряду с обеспечением территориальной целостности нашего государства был нанесен сокрушительный удар армянскому шовинизму и экспансионизму, принесшим за последние почти двести лет азербайджанскому народу многочисленные национальные бедствия, и тем самым решился чрезвычайно важный вопрос, связанный с исторической судьбой нашего народа.
Благодаря 44-дневной борьбе за справедливость весь мир увидел единство и мощь азербайджанского народа.
В соответствии с Указом Президента Ильхама Алиева «Об учреждении Дня Победы в Азербайджанской Республике» и Планом действий Министерства культуры, сотрудниками Национальной библиотеки была подготовлена электронная база данных под названием «День Победы – наша славная история». Электронная база данных состоит из разделов: «Официальные документы», «Речь Президента Ильхама Алиева на Параде Победы», «Вторая Карабахская война – одна из самых славных страниц в истории Азербайджана», «Шехиды II Карабахской войны», «Труды», «Увековечение памяти», «Ордена и медали, врученные участникам войны», «Фотогалерея» и «Видеогалерея».
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/emb/Zefer_gunu/index.html.