8 Noyabr – Azərbaycanda Zəfər Günü kimi qeyd olunur. Azərbaycan xalqının və dövlətinin qüdrətinin rəmzinə çevrilmiş bu möhtəşəm Zəfərin tarixi əhəmiyyəti bir əsrin hüdudlarına sığmır. 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 30 illik işğalına son qoyulması, dövlətimizin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi ilə birlikdə, son iki yüz ilə yaxın dövrdə Azərbaycan xalqına çoxsaylı milli fəlakətlər gətirən erməni şovinizminə və ekspansionizminə sarsıdıcı zərbə endirilmiş və xalqımızın tarixi taleyi ilə bağlı olan son dərəcə mühüm bir məsələ həll edilmişdir.
44 gün davam edən haqq mübarizəsi sayəsində bütün dünya gördü ki, Azərbaycan bir yumruq kimi birdir. İnanırıq ki, tarixin bu keşməkeşli sınağından üzüağ, alnıaçıq, şərəflə və qürurla çıxan Azərbaycan qələbəmizin rəmzinə çevrilən dəyərlərimizi daha da möhkəmləndirəcək və dünyanın formalaşmaqda olan yeni strateji mənəzərəsində öz mövqeyini daha da gücləndirəcək.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında Zəfər Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamına və Mədəniyyət Nazirliyinin Tədbirlər Planına uyğun olaraq Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Zəfər Günü Şanlı Tariximizdir!” adlı Elektron məlumat bazası hazırlanıb. Elektron məlumat bazası “Rəsmi sənədlər”, “Zəfər paradında Prezident İlham Əliyevin nitqi”, “Zəfərlərimiz”, “II Qarabağ müharibəsi şəhidləri”, “Nəşrlər”, “Xatirəsinin əbədiləşdirilməsi”, “Müharibə iştirakçılarına verilən orden və medallar”, “Fotoqalereya” və “Videoqalereya” bölmələrindən ibarətdir.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/emb/Zefer_gunu/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

The electronic database named "Victory Day is our Glorious History!" was presented to users online in the National Library
03-11-2022
November 8 is celebrated as Victory Day in Azerbaijan. The historical significance of this magnificent Victory, which has become a symbol of the power of the Azerbaijani people and state, does not fit within the framework of a century.
Ending the 30-year occupation of Azerbaijan lands as a result of the 44-day Patriotic War along with ensuring the territorial integrity of our state, a crushing blow was dealt to Armenian chauvinism and expansionism, which brought numerous national disasters to the people of Azerbaijan in the last two hundred years, and an extremely important issue related to the historical fate of our nation was resolved.
Thanks to the 44-day struggle for rights, the whole world saw that Azerbaijan is as united as a fist. We believe that Azerbaijan, which emerged from this tumultuous test of history with blameless, irreproachable honor and pride, will further strengthen our values, which have become a symbol of our victory, and will further strengthen its position in the new strategic perspective of the world.
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev "On the establishment of Victory Day in the Republic of Azerbaijan" and the Action Plan of the Ministry of Culture an electronic database called "Victory Day is our Glorious History"  was prepared by the staff of the National Library.
Electronic database consists of sections such as "Official Documents", "Speech of President Ilham Aliyev at the Victory Parade", "Our Victories", "Martyrs of the Second Karabakh War", "Publications", "Perpetuation of His Memory", "Orders and Medals Awarded to War Participants", "Photo Gallery" and "Video gallery".
Those who want to get acquainted with the electronic database can access the link http://anl.az/el/emb/Zefer_gunu/index.html