Milli Kitabxanada “Xalq şairi Zəlimxan Yaqub” adlı kitab sərgisi açılıb
Müasir Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, Xalq şairi Zəlimxan Yaqub 1950-ci il yanvarın 21-də Borçalının Bolnisi rayonunun Kəpənəkçi kəndində anadan olub. 1967-ci ildə doğulduğu kənddə orta məktəbi, 1972-ci ildə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin kitabxanaçılıq fakültəsini bitirib.
Ədəbi fəaliyyətinə 1966-cı il oktyabrın 4-də, Gürcüstan SSR Bolnisi rayon qəzeti "Qələbə bayrağı" rayon qəzetində “Şota Rustaveli” adlı ilk şeiri ilə başlayıb.  Elə o vaxtdan fəal yaradıcılıqla məşğul olub. Ə.Haqverdiyev adına Ağdam Dram Teatrında “Aşıq Ələsgər” adlı mənzum pyesi tamaşaya qoyulub.
1980-ci ildə "Gənclik" nəşriyyatında "Könlümün səsi" adlı ilk kitabı çap olunub.  “Könlümün səsi” (1980), "Yolum eldən başlayır" (1981), "Od aldığım ocaqlar" (1986), "Biz bir eşqin butasıyıq" (1989), ”Şair harayı” (1995), "Bu yaşıl ağıcın altı bizimdi" (2000), "Mən sənin qəlbinə necə yol tapım" (2004), Böyük ömrün dastanı" (2004), "Gözlərimin nurudu doğulduğum bu torpaq" (2005), 13 cildlik külliyyatı   və s. kitabları kütləvi tirajlarla nəşr olunub. Şairin Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr etdiyi "Əbədiyyət dastanı" yaradıcılığının şah əsərlərdən sayılır.
Zəlimxan Yaqubun ədəbi fəaliyyəti ilə bağlı bir çox məqalə, kitab və monoqrafiyalar - “Rüstəm Kamal. Sazla havalıyam, sözlə diriyəm” (2003),  "Zəlimxan Yaqubdan yazılanlar" (2005), “Azər Turan. Əzəl-axır dünya türkün dünyası” (2007), “Nizami Cəfərov. Zəlimxan Yaqub: məqalələr” (2014),  “Sözün Zəlimxan zirvəsi” (2015), Musa Nəbioğlunun tərtib etdiyi  "Zəlimxan Yaqub ədəbi düşüncədə" 4 cildlik və s. yazılıb.
Zəlimxan Yaqub xalqla bağlı olan, yaradıcılığını folklora kökləyən, şifahi ədəbiyyatımızın incəliklərindən bəhs edən şairdir. O, sazla sözün vəhdətini yaradıb, saza, sözə olan sevgisi ona ən uca zirvələri fəth etməyə yardımçı olub.
1994-cü ildən ömrünün sonuna qədər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Əfv Məsələləri Komissiyasının üzvü, Milli Məclisdə I çağırış (1995-2000), II çağırış (2000-2005) deputatı olub, ömrünün sonunadək Azərbaycan Aşıqlar Birliyinə rəhbərlik edib.
Azərbaycan ədəbiyyatı qarşısında böyük xidmətlərinə, geniş ictimai fəaliyyətinə görə 50 yaşında Azərbaycanın “Şöhrət”, Gürcüstanın “Şərəf” ordenləri ilə təltif olunub. 55 yaşında Azərbaycanın ən yüksək fəxri adına - “Xalq şairi” adına layiq görülüb.  Anadan olmasının 60 illik yubileyi ərəfəsində isə Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə “Şərəf” ordeni ilə təltif edilib.
Milli Kitabxanada çağdaş Azərbaycan poeziyasında özünəməxsus yeri, poetik nəfəsi olan Xalq şairi Zəlimxan Yaqubun anadan olmasının 75 illiyi münasibətilə “Xalq şairi Zəlimxan Yaqub” adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə şairin əsərləri, tərtibçisi olduğu, ön söz yazdığı, rəy verdiyi və redaktə etdiyi  kitablar, həyat və yaradıcılığı, ictimai fəaliyyəti haqqında Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar,  sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları, fotolar nümayiş olunur.

Выдающийся представитель современной азербайджанской литературы, Народный поэт Зелимхан Ягуб родился 21 января 1950 года в селе Кепенекчи Болнисского района Борчалы. В 1967 году окончил среднюю школу в родном селе, а в 1972 году – библиотечный факультет Азербайджанского государственного университета.
Свою литературную деятельность он начал 4 октября 1966 года с публикации стихотворения «Шота Руставели» в газете «Знамя победы» Болнисского района Советской Грузии. С тех пор Зелимхан Ягуб активно занимался творчеством. В Агдамском драматическом театре имени А. Агвердиева была поставлена его пьеса в стихах «Ашуг Алескер».
Первая книга поэта «Голос моего сердца» была издана в 1980 году в издательстве «Гянджлик». Его книги, как «Голос моего сердца» (1980), «Мой путь начинается с народа» (1981), «Очаг, где взял я огонь» (1986), «Мы – частицы одной любви» (1989), «Зов поэта» (1995), «Как мне найти путь к твоему сердцу?» (2004), «Дастан великой жизни» (2004), «Родная земля – свет моих очей» (2005), 13-томное собрание сочинений и другие были изданы крупным тиражом. Особое место в творчестве поэта занимает эпопея «Дастан о вечности», посвящённая памяти Великого лидера Гейдара Алиева.
Творческое наследие Зелимхана Ягуба отражено в многочисленных статьях, книгах и монографиях, таких как «О Зелимхане Ягубе» (2005), «Низами Джафаров. Зелимхан Ягуб: статьи» (2014), «Вершина слова – Зелимхан» (2015), 4 томник «Зелимхан Ягуб в литературной мысли», составленный Мусой Набиоглу и др.
Зелимхан Ягуб — поэт, чьё творчество связано с народом, основывается на фольклоре и затрагивает тонкости устной литературы. Он создал единство слова и музыки, а его любовь к инструменту и слову помогла ему достичь вершины поэтического мастерства.
С 1994 года до конца жизни поэт был членом Комиссии по вопросам помилования при Президенте Азербайджанской Республики. Он был депутатом двух созывов (1995–2000, 2000–2005) Милли Меджлиса, а также возглавлял Союз ашугов Азербайджана.
За заслуги в развитии азербайджанской литературы и за активную общественную деятельность он был награждён орденами «Шохрат» («Слава») Азербайджана и «Шараф» («Честь») Грузии. В 55 лет Зелимхан Ягуб получил звание «Народный поэт», а в преддверии его 60-летия Распоряжением Президента Азербайджанской Республики был награждён орденом «Шараф» («Честь»).
В Национальной библиотеке в честь 75-летия со дня рождения Народного поэта Зелимхана Ягуба, который занимает особое место в современной азербайджанской поэзии и обладает ярким поэтическим стилем, была представлена книжная выставка под названием «Народный поэт Зелимхан Ягуб».
На выставке представлены произведения поэта, книги – составителем, автором предисловия, рецензентом и редактором которых он является, литература на азербайджанском и других языках о его жизни, творчестве и общественной деятельности, ноты, написанные на его слова, а также фотографии.