Azərbaycanın Xalq şairi, ictimai xadim, Dövlət mükafatları laureatı Nəbi Xəzri (Nəbi Ələkbər oğlu Babayev) 1924-cü il dekabrın 10-da Bakı şəhəri yaxınlığındakı Xırdalan kəndində tacir ailəsində anadan olub.
Nəbi Xəzri 1940-cı illərdə poeziyaya “Söz”(1944), “Kuzə”(1944), “Yaylıq”(1945), “Nədənsə insana belə gəlir ki” (1947), “Xatirələr”(1947) və s. şeirləri ilə gəlib.
“Çiçəklənən arzular” adlı ilk şerlər kitabı 1950-ci ildə çap olunub. Dənizi hədsiz sevdiyindən, xəzri küləyinin də insanlara dəniz ətrini bəxş etdiyinə görə 1958-ci ildə “Xəzri” təxəllüsü götürüb.
Salxım söyüdlər” (1957), “Vətən və qürbət” (1957), “İllər və sahillər” (1969), “Dərələr” (1970), “Ulduz karvanı” (1979), “Nəsillər-əsrlər” (1985), “Ağ şimşəklər” (1986), “Torpaq sənə and içirəm” (1989), “Ömür çinarından yarpaqlar” (1995), “Əsrin qanlı laləsi” (1996) və s. kitabların müəllifidir.
Nəbi Xəzrinin şeir və poemaları dünya xalqlarının dillərinə tərcümə edilərək nəşr olunmuş, onun bədii tərcümələri sayəsində isə Azərbaycan oxucusu dünya poeziyası nümunələri ilə tanış olmaq imkanı əldə edib.
Nəbi Xəzri qələminin məhsulu olan dram əsərləri Azərbaycan teatrlarında uğurla tamaşaya qoyulub.
Nəbi Xəzri ictimai xadim kimi səmərəli fəaliyyət göstərib. O, otuz ildən artıq Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənətinin xarici ölkələrdə təbliği istiqamətində təqdirəlayiq xidmətlər göstərib.
Nəbi Xəzrinin ədəbi və ictimai fəaliyyəti yüksək qiymətləndirilib. O, bir sıra orden və medallara, o, cümlədən Azərbaycan Respublikasının ali dövlət təltiflərinə - “Şöhrət” və “İstiqlal” ordenlərinə layiq görülüb.
2024-cü il 09 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev Nəbi Xəzrinin 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Milli Kitabxanada Müasir Azərbaycan poeziyasının parlaq siması Nəbi Xəzrinin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə “Xalq şairi Nəbi Xəzri – 100” adlı virtual sərgi və geniş ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Xalq şairi Nəbi Xəzri haqqında imzalanmış rəsmi sənədlər, fotolar, dövri mətbuatda dərc olunan məqalələr, şairin Azərbaycan və müxtəlif dillərdə əsərləri nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Nebi_Xezri/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi kitab sərgisində könüllərdə gözəl şeirləri ilə yuva quran şairin əsərləri, redaktor olduğu, ön söz yazdığı, tərcümə etdiyi, həyat yolu, fəaliyyəti və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və müxtəlif dillərdə ədəbiyyatlar, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları nümayiş olunur.

Народный поэт Азербайджана, общественный деятель, лауреат государственных наград – Наби Хазри (Наби Алекпер оглу Бабаев) родился 10 декабря 1924 года в семье купца в селе Хырдалан, недалеко от города Баку.
Наби Хазри начал свою поэтическую деятельность в 1940-х годах с таких стихотворений, как «Söz» (Слово) (1944), «Kuzə» (Кувшин) (1944), «Yaylıq» (Шаль) (1945), «Nədənsə insana belə gəlir ki» (Почему-то человеку кажется, что...) (1947), «Xatirələr» (Воспоминания) (1947) и других.
Его первый сборник стихов под названием «Çiçəklənən arzular» (Цветущие мечты) был издан в 1950 году. Из-за своей безмерной любви к морю, к северному ветру хазри, дарящему людям аромат моря, в 1958 году он взял псевдоним «Xəzri» (Хазри).
Он является автором таких книг, как «Vətən və qürbət» (Родина и чужбина) (1957), «İllər və sahillər» (Годы и берега) (1969), «Dərələr» (Долины) (1970), «Ulduz karvanı» (Караван звезд) (1979), «Nəsillər-əsrlər» (Поколения-века) (1985), «Ağ şimşəklər» (Белые молнии) (1986), «Torpaq sənə and içirəm» (Земля, клянусь тобой) (1989) и др.
Стихи и поэмы Наби Хазри были переведены и изданы на различных языках, а благодаря его художественным переводам азербайджанский читатель получил возможность ознакомиться с образцами мировой поэзии.
Драматические произведения, принадлежащие перу великого поэта, были успешно поставлены на сценах азербайджанских театров.
Наби Хазри осуществлял плодотворную общественную деятельность. На протяжении более тридцати лет он проводил огромную работу, направленную на пропаганду азербайджанской литературы и искусства за рубежом.
Литературная и общественная деятельность Наби Хазри получила высокую оценку. Он был удостоен ряда орденов и медалей, в том числе высших государственных наград Азербайджанской Республики - орденов «Слава» и «Истиглал».
9 сентября 2024 года Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Распоряжение о проведении 100-летнего юбилея Наби Хазри.
В Национальной библиотеке по случаю 100-летнего юбилея выдающегося представителя современной азербайджанской поэзии Наби Хазри пользователям представлена виртуальная выставка под названием «Народный поэт Наби Хазри – 100» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены официальные документы, связанные с Наби Хазри, фотографии, статьи, опубликованные в периодической печати, а также произведения поэта на азербайджанском и других языках.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/vsb/Nebi_Xezri/index.htm.
На традиционной книжной выставке представлены произведения поэта, завоевавшего сердца людей своими прекрасными стихами, книги – редактором, автором предисловия и переводчиком которых он является, литература на азербайджанском и других языках о его жизненном пути, деятельности и творчестве, а также музыкальные ноты, написанные на его стихи.