Milli Kitabxanada “Xalq rəssamı Səttar Bəhlulzadə - 115” adlı geniş ənənəvi kitab sərgisi açılıb
Görkəmli rəssam, müasir Azərbaycan boyakarlıq sənətində mənzərə janrının yaradıcılarından və ən böyük ustadlarından biri Səttar Bəhlul oğlu Bəhlulzadə 1909-cu il dekabrın 15-də Bakının Əmircan kəndində anadan olub. Orta təhsil aldıqdan sonra o, 1927-1931-ci illərdə Azərbaycan Rəssamlıq Məktəbində oxuyub. İstedadlı gənc rəssam yaradıcılığa o dövrdə artıq yaxşı tanınan və sevilən rəssam Əzim Əzimzadənin rəhbərliyi ilə “Kommunist” qəzetində başlayıb. Təhsilini Moskva Dövlət Rəssamlıq İnstitutunda davam etdirib.
Səttar Bəhlulzadə Azərbaycan impressionizminin banisi hesab olunur.
Rəssamı ilhama gətirən təbiət motivləri rəngarəngdir. O, səfalı dağ mənzərələrini, meyvə bağlarını, bərəkətli pambıq tarlalarını, baharın gözəlliyini, payızın qızılı rənglərini dönə-dönə, hər dəfə də vurğunluqla tərənnüm edib. “Doğma düzənliklər”, “Gölməçələrdə ördəklər” şairanə mənzərələrində Lənkəranın təbiətini əks etdirən rəssam “Yuxarı Daşaltı”, “Cıdır düzü”, “Dumanlı dağlar”, “Yaşıl xalça” lövhələrində Qarabağın səfalı yerlərini fırçasının möcüzəsi ilə kətan üzərində canlandırıb.
Abşeron təbiətinə həsr etdiyi “Neft daşları” mənzərə silsiləsi onun yaradıcılığında xüsusi yer tutur.
Səttar Bəhlulzadənin tabloları respublika, ümumittifaq, habelə rəssamın fərdi sərgilərində göstərilib, Əlcəzair, Misir, Livan, Suriya, Tunis, Norveç, Almaniya, Çexiya, Bolqarıstan, Macarıstan, Rumıniya, İraq, Kuba, Kanada, Belçika, Fransa, Yaponiya və s. ölkələrdə keçirilən sovet təsviri sənəti sərgilərində nümayiş etdirilib. 1964-cü ildə Praqada onun qrafika əsərlərindən ibarət fərdi sərgisi təşkil olunub.
Hazırda onun əsərləri R.Mustafayev və Azərbaycan Dövlət İncəsənət Muzeyində, Azərbaycan Dövlət Şəkil Qalereyasında, eləcə də Moskva və s. şəhərlərin muzeylərində və çox böyük hissəsi şəxsi kolleksiyalarda saxlanır.
Məhsuldar fəaliyyətinə və yüksək sənətinə görə Əməkdar incəsənət xadimi, Xalq rəssamı fəxri adlarına layiq görülub. Dövlət Mükafatı laureatı, “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni və s. medallarla təltif edilib.
Milli Kitabxanada  görkəmli rəssam Səttar Bəhlulzadənin doğum günü ilə əlaqədar  “Xalq rəssamı Səttar Bəhlulzadə - 115” adlı geniş ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Xalq rəssamı Səttar Bəhlulzadənin Bakının müxtəlif muzey və qalereyalarında, həmçinin özəl qalereyalarda və şəxsi kolleksiyalarda saxlanılan sənət əsərlərinin fotoları, boyalarda yaşayan rəssamın yaradıcılığı, haqqında xatirələrdən bəhs edən Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar, dövri mətbuatda çap olunan məqalələr  nümayiş olunur.

Выдающийся художник, один из создателей и крупнейших мастеров жанра пейзажа в современном азербайджанском изобразительном искусстве Саттар Бахлул оглу Бахлулзаде родился 15 декабря 1909 года в бакинском поселке Эмирджан. После получения среднего образования, в 1927-1931 годах он учился в Азербайджанской художественной школе. Талантливый молодой художник начал творческую деятельность под руководством уже известного и любимого художника того времени Азима Азимзада в газете «Коммунист». Затем он продолжил обучение в Московском государственном художественном институте.
Саттар Бахлулзаде считается основателем азербайджанского импрессионизма.
Природные мотивы, вдохновляющие художника, разнообразны. Он каждый раз с восторгом и вдохновением изображал живописные горные пейзажи, фруктовые сады, плодородные хлопковые поля, красоту весны и золотые осенние цвета. В своих лирических пейзажах, таких как «Родные просторы» и «Утки в пруду», художник изображал природу Ленкорани, а в работах «Верхний Дашалты», «Джыдыр дюзю», «Горы в тумане», «Зеленый ковер», своей волшебной кистью он воплощал живописные уголки Карабаха на холсте.
Особое место в творчестве художника занимает серия пейзажей «Нефтяные камни», посвященная природе Абшеронского полуострова.
Картины Саттара Бахлулзаде были показаны на республиканских, всесоюзных, а также на его персональных выставках, и экспонировались на выставках советского искусства в таких странах, как Алжир, Египет, Ливан, Сирия, Тунис, Норвегия, Германия, Чехия, Болгария, Венгрия, Румыния, Ирак, Куба, Канада, Бельгия, Франция, Япония и других. В 1964 году в Праге была организована его персональная выставка графических работ.
На сегодняшний день его работы хранятся в Азербайджанском национальном музее искусств имени Р. Мустафаева, Азербайджанской государственной картинной галерее, а также в музеях Москвы и других городов, а большая часть находится в частных коллекциях.
За плодотворную деятельность и высокое искусство он был удостоен почетных званий Заслуженного деятеля искусств и Народного художника. Лауреат Государственной премии. Награжден орденом Трудового Красного Знамени.
В Национальной библиотеке Азербайджана в честь дня рождения выдающегося художника Саттара Бахлулзаде представлена масштабная традиционная книжная выставка под названием «Народный художник Саттар Бахлулзаде — 115».
На выставке представлены фотографии произведений Народного художника Саттара Бахлулзаде, которые хранятся в различных музеях и галереях Баку, а также в частных галереях и коллекциях. Кроме того, выставка включает литературу на азербайджанском и иностранных языках, посвященную воспоминаниям о выдающемся художнике, и статьи, опубликованные в периодической печати.