“Üzeyir Hacıbəyli irsi” mövzusunda kitab sərgisinin və Elektron məlumat bazasının təqdimatı
18 sentyabr 2014-cü il tarixində Milli Kitabxanada Üzeyir Hacıbəyli VI Beynəlxalq musiqi festivalı çərçivəsində “Üzeyir Hacıbəyli irsi” mövzusunda kitab sərgisinin və Elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Əvvəlcə tədbir iştirakçıları dahi bəstəkar, Azərbaycan professional musiqisinin banisi Uzeyir Hacıbəyliyə həsr olunmuş 10 dəqiqəlik filmlə tanış oldular.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktor müavini Mələkxanım Hacıyeva açaraq tədbir iştirakçılarını salamladı. O, öz çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin “Üzeyir Musiqi gunu”nun kecirilməsi haqqında 1995-ci il 18 sentyabr tarixli fərmanına uygun olaraq hər il sentyabrın 18-də ölkəmizdə milli musiqi bayramı kimi qeyd olunduğunu, bu münasibətlə müxtəlif tədbirlər, konsertlər, sərgilər təşkil edildiyini söyləmişdir.
Heydər Əliyev Fondu və Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə 2014-cü il 18-28 sentyabr tarixində Bakıda Uzeyir Hacıbəyli VI beynəlxalq Musiqi festivalının keçiriləcəyini qeyd etmişdir.
Sonra “Üzeyir Hacıbəyli – Müasir Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin və milli operasının banisi” adlı Elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi olmuşdur.
Musiqi kollecinin direktoru, professor Nazim Kazımov, Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin direktoru Alla xanım Bayramova Üzeyir Hacıbəyli haqqında, onun irsi, Azərbaycan xalqına bəxş etdiyi operalar, operettalar barədə danışmış, onun gənc musiqiçilər üçün örnək olduğunu qeyd etmişlər.
Tədbirin sonunda iştirakçılar “Üzeyir Hacıbəyli irsi” adlı geniş kitab sərgisi ilə tanış oldular. Sərgidə Uzeyir Hacıbəylinin əsərləri, haqqında yazılmış əsərlər, eyni zamanda xarici dilə tərşümə edilmiş əsərləri, not əcərləri, elmi tədqiqat işləri və vallar nümayiş olunmuşdur.
Tədbirə Mədəniyyət və Turizm Nazirliyindən nümayəndələr, görkəmli musiqiçilər, bəstəkarlar, Bakının aparıcı kitabxanaları, Ü. Hacıbəyli ev muzeyi, musiqi məktəblərinin nümayəndələri - bir sozlə Üzeyirsevənlər toplaşmışdılar.

presentation ceremony of book exhibition and electronic database “Heritage of Uzeyir Hajibayli
Within the framework of VI Uzeyir Hajibayli International Music Festival, the presentation ceremony of book exhibition and electronic database “Heritage of Uzeyir Hajibayli” was held at the National Library on September 18.
At first the participants watched 10 minute-film devoted to Uzeyir Hajibayli, the prominent composer and the founder of professional Azerbaijani music.
Opening the ceremony, the deputy director of the National Library Malakkhanum Hajiyeva welcomed the guests. She spoke about  various events, concerts, exhibitions organized on the occasion of music festival which is marked across the country under the decree of the president of Azerbaijan Repiblic dated September 18,1995.
She noted that VI Uzeyir Hajibayli International Music Festival would be held in Baku on 18-28 Spetember with the organisation of Heydar Aliyev Foundation and the Ministry of Culture and Tourism.
Then, electronic database titled “ Uzeyir Hajibayli- Founder of Modern professional Azerbaijani music and national opera” was presented.
The participants got acquainted themselves with the book exhibition “Heritage of Uzeyir Hajibayli”. His works, music records, scientific studies as well as his works translated into foreign languages were displayed at the exhibition.
Prominent musicians, composers, the representatives from leading libraries and music schools- in one word, Uzeyir lovers took part in the event.