Türkiyənin “İlim və edebiyat eseri sahipleri meslek birliyi”nin üzvüləri Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşlar
04-02-2015
Fevral ayının 4-də Türkiyənin “İlim və edebiyat eseri sahipleri meslek birliyi”nin baş direktoru Mehmet Nuri Parmaksız, həmin birliyin direktor köməkçisi İlter Yeşilay və birliyin bir neçə üzvü Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuş, Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirovla görüşmüşlər. Görüşdə Azərbaycan Respublikasında elm və ədəbiyyat sahəsində iş birliyinin təşkilindən, elm, ədəbiyyat, mədəniyyət sahəsində mövcud olan problemlərdən, xüsusən daha çox müəllifləri narahat edən müəlliflik hüququ problemindən bəhs etmiş, respublikamızda müəlliflik hüquqlarının necə qorunması və onun hüquqi tərəfləri ilə, bu sahədə Milli Kitabxananın həyata keçirdiyi siyasətlə maraqlanmışlar. Cənab Nuri Parmaksız eyni zamanda Türkiyədə nəşr edilmiş kitablara vahid beynəlxalq standart kitab nömrəsini (İSBN) verən təşkilatınbüro üzvü olduğuna görə bu işin Azərbaycanda təşkilinin vəziyyəti ilə də maraqlanmışdır. Qonaq Azərbaycanda nəşr edilmiş bir neçə kitabla tanış oldu və təəssüf hissi ilə qeyd etdi ki, Azərbaycanda nəşr edilən kitabların əksəriyyətinin beynəlxalq standart nömrəsi (İSBN) yoxdur.
Qonaqlarla görüşdə çıxış edən Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov bu məsələ ilə bağlı bildirdi ki, qeyd edilən problem bu gün bizi narahat edən prioritet məsələlərdən biridir və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm naziri cənab Əbülfəs Qarayevin diqqət mərkəzindədir. Cənab Nazir “Kitabxana işi haqqında” Qanuna bəzi dəyişikliklərin edilməsi və respublika ərazisində nəşr edilən bütün çap məhsullarının məcburi nüsxəsinin Milli Kitabxanaya verilməsi məsələsinə yenidən baxılması ilə bağlı Milli Məclisə müraciət etmişdir. Bununla yanaşı cənab Nazirin təşəbbüsü ilə Azərbaycan ərazisində nəşr edilən bütün kitablara beynəlxalq standart kitab nömrəsinin (İSBN) verilməsi işinin Milli Kitabxana tərəfindən həyata keçirilməsi ilə əlaqədar Nazirlər Kabinetinə müraciət edilmişdir. Çünki hazırda bu iş özəl qurum tərəfindən həyata keçirilir və ona görə də demək olar ki, çap edilən kitabların sadəcə 20 %-i bu standart kitab nömrəsini alır. Əgər bu iş Milli Kitabxanaya həvalə olunarsa respublika ərazisində çap edilən bütün kitablar həm Azərbaycan Kitabının milli arxivinə daxil olar, həm də Azərbaycan tarixinə, elminə, mədəniyyətinə, iqtisadiyyatına dair dəyərli mənbələrin, tarixi faktların gələcək nəsillərə ötürülməsi təmin edilmiş olar. K.Tahirov təəssüflə bildirmişdir ki, bütün kitabların məcburi nüsxələri tam şəkildə Milli Kitabxanaya verilmədiyinə görə hazırda demək olar ki, çap məhsulunun 20 faizə qədəri milli ədəbiyyat arxivimizdə yer almır. Mehmet bey Nuri bu məsələdən narahat olduğunu dilə gətirərək İSBN-in verilməsinin Kültür Bakanlığı tərəfindən yerinə yetirilməsi və “Dərləmə qanunu”nun icra olunması səbəbindən Türkiyədə çap olunan kitabların 99,8 faizinin Türkiyə Milli Kitabxanasına verildiyini bildirdi.
Qonaqlar həmçinin Azərbaycanlı yazarlar, şairlər barədə də maraqlandılar. Xüsusən də “İlim və edebiyat eseri sahipleri meslek birliyi”nin direktor köməkçisi İlter Yeşilay respublikada yazıb yaradan şairə xanımlarla, onların sayı ilə maraqlandı və məlumat verdi ki, Türkiyədə şairə xanımlar say etibari ilə kişilərə nisbətən azlıq təşkil edirlər. Direktor K.Tahirov İlter xanımın sualına cavab olaraq bildirdi ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən istedadlı şairə xanımlar kifayət qədərdir və hətta Azərbaycan Milli Kitabxanasında 4 şairə xanım çalışır.
Görüşün sonunda qonaqlar “Hasretin Gizi” və “Zeytinin tuzu gibi” kitablarını Milli Kitabxanaya hədiyyə etdilər, öz növbəsində direktor K.Tahirov isə “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunu, Azərbaycan Muğamına dair disklər dəstini və Azərbaycanlı şairə Məhsəti Gəncəvinin şeirlər kitabını qonaqlara hədiyyə etdi.

Members of Turkey “İlim və edebiyat eseri sahipleri meslek birliyi” was at Azerbaijan National Library.
04-02-2015
On February 4, the general director of  Turkey “İlim və edebiyat eseri sahipleri meslek birliyi” Mehmet Nuri Parmaksiz, deputy director of that Union İlter Yeşilay and some members of the Union was at Azerbaijan National Library and met with the director of National Library professor Karim Tahirov.They were interested in the organization of cooperation in the field of science and literature in Azerbaijan Republic, problems existing in culture, specially they spoke about the problems of the copyright that mostly worry authors, how copyright protection in our republic and with its legal aspects, and the policy implemented by National Library in this area. Being  bureau member of organization that provides  international standard book number for books in Turkey (İSBN) Mr Nuri Parmaksiz interested in the situation of organization of it in Azerbaijan.The Guest got acquainted with a number of books published in Azerbaijan and noted with regret that many books published in Azerbaijan has not got international standart number (İSBN).
In meeting with the guests director of National Library, professor Kerim Tahirov said that mentioned problem which worries us today is one of the priority issues and it is in the center of attention of Minister of Culture and Tourism of Ministry Azerbaijan Republic Mr. Abulfas Garayev. Minister appealed to National Assembly in order to make some changes in the Law and to reconsider the issue of granting all forced copies of printed materials published in the country to National Library.Thereto it was appealed to the Council of Ministers with the attempt of Minister, to leave it to National Library to provide all books published in Azerbaijan with the International Standart Book Number. As now this work is carried out by a private company that is why almost 20%  of published books has standart book number. If it is entrusted to National Library all books published in republic both will be included in Azerbaijan Book national archive, as well as Azerbaijan history, science, culture, valuable sources on economy, historical facts can be ensured for future generations. K.Tahirov noted with regret that duo to internally copies of all the books is not being provided for National Library it is almost 20 percent of the printed product is not in national literature archive. Mehmet bey Nuri expressed his concerns about the issue and said it must settle by Culture Ministry and because of the “Dərləmə qanunu” 99,8 % books published in Turkey is given to Turkey National Library.
The guests were also interested in Azerbaijani writers, poets.Specially İlter Yeşilay was interested in poetess who is involved writing, creating in our republic,  also informed us in general numbers there is many male poets compared to females.