Türkiyənin “İlim və edebiyat eseri sahipleri meslek birliyi”nin üzvüləri Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşlar
04-02-2015
Fevral ayının 4-də Türkiyənin “İlim və edebiyat eseri sahipleri meslek birliyi”nin baş direktoru Mehmet Nuri Parmaksız, həmin birliyin direktor köməkçisi İlter Yeşilay və birliyin bir neçə üzvü Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuş, Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirovla görüşmüşlər. Görüşdə Azərbaycan Respublikasında elm və ədəbiyyat sahəsində iş birliyinin təşkilindən, elm, ədəbiyyat, mədəniyyət sahəsində mövcud olan problemlərdən, xüsusən daha çox müəllifləri narahat edən müəlliflik hüququ problemindən bəhs etmiş, respublikamızda müəlliflik hüquqlarının necə qorunması və onun hüquqi tərəfləri ilə, bu sahədə Milli Kitabxananın həyata keçirdiyi siyasətlə maraqlanmışlar. Cənab Nuri Parmaksız eyni zamanda Türkiyədə nəşr edilmiş kitablara vahid beynəlxalq standart kitab nömrəsini (İSBN) verən təşkilatınbüro üzvü olduğuna görə bu işin Azərbaycanda təşkilinin vəziyyəti ilə də maraqlanmışdır. Qonaq Azərbaycanda nəşr edilmiş bir neçə kitabla tanış oldu və təəssüf hissi ilə qeyd etdi ki, Azərbaycanda nəşr edilən kitabların əksəriyyətinin beynəlxalq standart nömrəsi (İSBN) yoxdur.
Qonaqlarla görüşdə çıxış edən Milli Kitabxananın direktoru, professor Kərim Tahirov bu məsələ ilə bağlı bildirdi ki, qeyd edilən problem bu gün bizi narahat edən prioritet məsələlərdən biridir və Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət və Turizm naziri cənab Əbülfəs Qarayevin diqqət mərkəzindədir. Cənab Nazir “Kitabxana işi haqqında” Qanuna bəzi dəyişikliklərin edilməsi və respublika ərazisində nəşr edilən bütün çap məhsullarının məcburi nüsxəsinin Milli Kitabxanaya verilməsi məsələsinə yenidən baxılması ilə bağlı Milli Məclisə müraciət etmişdir. Bununla yanaşı cənab Nazirin təşəbbüsü ilə Azərbaycan ərazisində nəşr edilən bütün kitablara beynəlxalq standart kitab nömrəsinin (İSBN) verilməsi işinin Milli Kitabxana tərəfindən həyata keçirilməsi ilə əlaqədar Nazirlər Kabinetinə müraciət edilmişdir. Çünki hazırda bu iş özəl qurum tərəfindən həyata keçirilir və ona görə də demək olar ki, çap edilən kitabların sadəcə 20 %-i bu standart kitab nömrəsini alır. Əgər bu iş Milli Kitabxanaya həvalə olunarsa respublika ərazisində çap edilən bütün kitablar həm Azərbaycan Kitabının milli arxivinə daxil olar, həm də Azərbaycan tarixinə, elminə, mədəniyyətinə, iqtisadiyyatına dair dəyərli mənbələrin, tarixi faktların gələcək nəsillərə ötürülməsi təmin edilmiş olar. K.Tahirov təəssüflə bildirmişdir ki, bütün kitabların məcburi nüsxələri tam şəkildə Milli Kitabxanaya verilmədiyinə görə hazırda demək olar ki, çap məhsulunun 20 faizə qədəri milli ədəbiyyat arxivimizdə yer almır. Mehmet bey Nuri bu məsələdən narahat olduğunu dilə gətirərək İSBN-in verilməsinin Kültür Bakanlığı tərəfindən yerinə yetirilməsi və “Dərləmə qanunu”nun icra olunması səbəbindən Türkiyədə çap olunan kitabların 99,8 faizinin Türkiyə Milli Kitabxanasına verildiyini bildirdi.
Qonaqlar həmçinin Azərbaycanlı yazarlar, şairlər barədə də maraqlandılar. Xüsusən də “İlim və edebiyat eseri sahipleri meslek birliyi”nin direktor köməkçisi İlter Yeşilay respublikada yazıb yaradan şairə xanımlarla, onların sayı ilə maraqlandı və məlumat verdi ki, Türkiyədə şairə xanımlar say etibari ilə kişilərə nisbətən azlıq təşkil edirlər. Direktor K.Tahirov İlter xanımın sualına cavab olaraq bildirdi ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən istedadlı şairə xanımlar kifayət qədərdir və hətta Azərbaycan Milli Kitabxanasında 4 şairə xanım çalışır.
Görüşün sonunda qonaqlar “Hasretin Gizi” və “Zeytinin tuzu gibi” kitablarını Milli Kitabxanaya hədiyyə etdilər, öz növbəsində direktor K.Tahirov isə “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomunu, Azərbaycan Muğamına dair disklər dəstini və Azərbaycanlı şairə Məhsəti Gəncəvinin şeirlər kitabını qonaqlara hədiyyə etdi.

В Азербайджанской Национальной Библиотеке побывали представители идеологического общества «Авторов научных и литературных трудов»
04-02-2015
4 февраля Азербайджанскую Национальную Библиотеку посетили генеральный директор турецкого идеологического общества «Авторов научных и литературных трудов» Мехмет Нури Пармаксиз, помощник директора этого объединения Ильтер Ешилай и еще несколько сотрудников этой организации. Во время встречи с директором библиотеки Керимом Тахировым обсуждались вопросы организации работы в сфере науки, культуры  и литературы, насущные проблемы этой области, и, в особенности, животрепещущая проблема авторского права, беспокоящая многих писателей. Гостей подробно заинтересовала охрана авторского права в республике, его юридические основы, и работа Национальной Библиотеки в этом направлении. Господин Нури Пармаксиз, будучи членом бюро единых международных стандартных номеров (İSBN) на книги, опубликованные в Турции, непосредственно заинтересовался, как эта работа ведется в Азербайджане. Он ознакомился с несколькими книгами, изданными в Азербайджане, и, с сожалением, отметил, что подавляющее их большинство не имеет международного стандартного номера. Директор библиотеки Керим Тахиров подчеркнул, что эта проблема в настоящее время является одной из приоритетных и находится в центре внимания министра культуры и туризма Азербайджанской Республики Абульфаса Караева. Господин министр обратился в Милли Меджлис Азербайджанской Республики с просьбой пересмотреть некоторые положения Закона о «Библиотечной работе» и о передаче обязательных экземпляров всех книг, изданных на территории Азербайджана. Помимо этого господин Караев обратился в Кабинет Министров с просьбой передать все дело по индексации международным стандартным библиотечным номером (İSBN) книг, изданных в Азербайджане Национальной Библиотеке. Сейчас эта работа осуществляется частными организациями, и поэтому можно сказать, что только 20 % всех книг имеют международный стандартный номер. Если эта работа будет передана Национальной Библиотеке, то можно быть уверенным в том, что все книги, изданные на территории республики, найдут свое отражение в национальном фонде Азербайджанской Книги и будут бережно храниться для передачи будущим поколением. Ни один документальный источник по истории, литературе, экономике, науке и культуре Азербайджана не будет утерян.  Керим Тахиров с грустью отметил, что не все обязательные экземпляры, изданной в республике литературы поступают в Национальную Библиотеку, и 20 процентов книг от общего количества так и не находят своего отражения в архивах библиотеки. Мехмет бей Нури выразил свою обеспокоенность этой проблемой и заметил, что индексацию İSBN осуществляет организация Kültür Bakanlığı и по указу “Dərləmə qanunu” 99,8 % изданных в Турции книг поступают в Национальную Библиотеку Турции.
Гости также заинтересовались азербайджанскими писателями и поэтами. Помощник директора идеологического объединения «Авторов научных и литературных трудов» Ильтер Ешилай, в частности, сказал, что в Турции количество женщин-писательниц составляет ничтожное количество по отношению к мужчинам и поинтересовался, как с этим делом дела обстоят в нашей республике. Директор К.Тахиров заверил его, что в Азербайджане много женщин-писательниц, и в той же Национальной Библиотеке в настоящее время трудятся 4 поэтессы, члены СП Азербайджана.
В конце встречи гости преподнесли в дар Национальной Библиотеки книги “Hasretin Gizi” и“Zeytinin tuzu gibi”. В свою очередь, директор К.Тахиров вручил гостям фотоальбом «Азербайджанская Национальная Библиотека», сборник дисков азербайджанского мугама и книгу стихов великой азербайджанской поэтессы Мехсети Гянджеви.