Türkiyəli mütəxəssislər Milli Kitabxana ilə tanış olublar
24 dekabr tarixində Türkiyə Cümhuriyyəti Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Kitabxanalar və Yayımlar Baş İdarəsinin Texniki Xidmətlər şöbəsinin müdiri Hülya Dirican, şöbənin əməkdaşları Fərhad Öztürk və İsmail Karaca Milli Kitabxananın şöbələri və iş prosesləri ilə tanış olublar.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş guşə, Uşaq bölməsi və uşaq istirahət guşəsi, “Açıq kitabxana” – Sərbəst mütaliə bölməsi, Nadir kitablar və kitabxana muzeyi şöbəsində mühafizə olunan qədim və nadir kitablar, miniatür kitab kolleksiyası, eksponatlar qonaqların xüsusi diqqətini cəlb edib.
Mütaliə zalları ilə tanış olan qonaqlar həmçinin, Not nəşrləri və səsyazmaları şöbəsində qorunan səsyazmalar, not əsərləri və zəngin musiqi ədəbiyyatı haqqında ətraflı məlumatlandırılıb, Beynəlxalq əməkdaşlıq zalında Türkiyənin daimi guşəsinə baş çəkiblər. Kolleksiyaların və informasiya resurslarının mühafizəsi şöbəsi, Elektron dissertasiya fondunun təşkili və ondan istifadə şöbəsinin fəaliyyəti ilə də maraqlanıblar.

24 декабря руководитель отдела технических услуг Управления библиотек и изданий Министерства культуры и туризма Турецкой Республики Хюлья Дириджан, а также сотрудники отдела Фархад Озтюрк и Исмаил Караджa ознакомились с отделами и рабочими процессами Национальной библиотеки.
Особое внимание гостей привлекли уголок, посвящённый Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, Детская секция и уголок детского отдыха, «Открытая библиотека» – зона свободного чтения, а также хранящиеся в отделе «Редких книг и музея библиотеки» редкие и старинные книги, миниатюрные книги и экспонаты.
Гости, ознакомившиеся с читательскими залами, также получили подробную информацию о звукозаписях, нотных произведениях и богатой музыкальной литературе, хранящихся в отделе нотных изданий и звукозаписей. Они посетили постоянный уголок, посвященный литературе Турции в зале Международного сотрудничества. Особенно их заинтересовала деятельность отдела хранения коллекций и информационных ресурсов, а также отдела организации и использования электронного диссертационного фонда.