Milli Kitabxanada “Türkiyə Cümhuriyyəti 100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
27-10-2023
2023-cü il 29 oktyabr tarixində Türkiyə Cümhuriyyətinin quruluşunun 100 ili tamam olunur. Bu əlamətdar yubiley təkcə qardaş Türkiyə üçün deyil, bütün türk dünyası üçün qürur mənbəyi olan bir tarixdir.
1923-cü il oktyabrın 29-da Türkiyə Böyük Millət Məclisi Cümhuriyyəti elan etdi. Beləliklə, Şərqin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra Türkiyə Cümhuriyyəti türk dünyasında ay-ulduzlu bayrağı yüksəldən yeganə dövlət oldu. Türkiyə Respublikasının qurucusu və ilk Prezidenti olan Mustafa Kamal ölkənin yeni və dünyəvi bir respublikaya çevrilməsini hədəfləyən bir çox islahatlar apardı.
Cümhuriyyətin ilk illəri Türkiyə tarixinin çətin dövrü idi. Bununla belə, Mustafa Kamal Atatürk ölkənin bölünməzliyi və möhkəmlənməsini təmin etdi.
Ötən 100 ildə mühüm inkişaf yolu keçmiş Türkiyə Respublikasının son 20 ilə yaxın zaman kəsiyində əldə etdiyi nailiyyətlər xüsusi vurğulanmalıdır. Qardaş ölkə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın hakimiyyəti dövründə sürətli inkişaf yolu keçmişdir.
Bu münasibətlə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Türkiyə Cümhuriyyəti 100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Türkiyə Cümhuriyyəti ilə bağlı fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, Türkiyənin dövlət siyasətini, Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Cümhuriyyəti ilə mədəni əməkdaşlığını, diplomatik əlaqələrini, Türkiyə mədəniyyətini və incəsənətini əks etdirən kitablar, ənənəvi sərgidə isə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Türkiyə Cümhuriyyətinin tarixindən bəhs edən Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Turkiye_Cumhuriyyeti_100/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

В Национальной библиотеке пользователям представлены виртуальная выставка под названием «Турецкая Республика – 100» и одноименная традиционная выставка
27-10-2023
29 октября 2023 года отмечается 100-летие со дня основания Турецкой Республики. Эта знаменательная дата – гордость не только для братской Турции, но и для всего тюркского мира.
29 октября 1923 года Великое национальное собрание Турции провозгласило создание Республики. После падения первой демократической республики Востока – Азербайджанской Народной Республики, Турецкая Республика стала единственным государством в тюркском мире, поднявшим лунно-звездный флаг. Мустафа Кемаль – основатель и первый Президент Турецкой Республики, провел множество реформ, направленных преобразование государства в светскую республику.
Первые годы Республики  были трудным периодом в истории Турции, однако Мустафа Кемаль смог обеспечить независимость и целостность государства.
Следует подчеркнуть, что Турецкая Республика за последние 100 лет претерпела значительное развитие. Во время правления президента Реджепа Тайипа Эрдогана братская страна пережила бурное развитие.
По случаю 100-летия со дня основания Турецкой Республики, сотрудниками Национальной библиотеки подготовлены ​​виртуальная выставка под названием «Турецкая Республика -100» и одноименная традиционная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии и статьи, опубликованные в периодических изданиях о Турецкой Республике, книги, отражающие государственную политику Турции, культурное сотрудничество и дипломатические отношения между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой, а также турецкую культуру и искусство. На традиционной же выставке представлены книги по истории Турецкой Республики на азербайджанском и других языках (из фонда Национальной библиотеки).
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/el/vsb/Turkiye_Cumhuriyyeti_100/index.htm.