Milli Kitabxanada “Türkiyə Cümhuriyyəti 100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi istifadəçilərə təqdim olundu
27-10-2023
2023-cü il 29 oktyabr tarixində Türkiyə Cümhuriyyətinin quruluşunun 100 ili tamam olunur. Bu əlamətdar yubiley təkcə qardaş Türkiyə üçün deyil, bütün türk dünyası üçün qürur mənbəyi olan bir tarixdir.
1923-cü il oktyabrın 29-da Türkiyə Böyük Millət Məclisi Cümhuriyyəti elan etdi. Beləliklə, Şərqin ilk demokratik respublikası olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin süqutundan sonra Türkiyə Cümhuriyyəti türk dünyasında ay-ulduzlu bayrağı yüksəldən yeganə dövlət oldu. Türkiyə Respublikasının qurucusu və ilk Prezidenti olan Mustafa Kamal ölkənin yeni və dünyəvi bir respublikaya çevrilməsini hədəfləyən bir çox islahatlar apardı.
Cümhuriyyətin ilk illəri Türkiyə tarixinin çətin dövrü idi. Bununla belə, Mustafa Kamal Atatürk ölkənin bölünməzliyi və möhkəmlənməsini təmin etdi.
Ötən 100 ildə mühüm inkişaf yolu keçmiş Türkiyə Respublikasının son 20 ilə yaxın zaman kəsiyində əldə etdiyi nailiyyətlər xüsusi vurğulanmalıdır. Qardaş ölkə Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğanın hakimiyyəti dövründə sürətli inkişaf yolu keçmişdir.
Bu münasibətlə Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Türkiyə Cümhuriyyəti 100” adlı virtual və eyniadlı ənənəvi sərgi hazırlanıb.
Virtual sərgidə Türkiyə Cümhuriyyəti ilə bağlı fotolar, dövri mətbuat səhifələrində dərc olunan məqalələr, Türkiyənin dövlət siyasətini, Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Cümhuriyyəti ilə mədəni əməkdaşlığını, diplomatik əlaqələrini, Türkiyə mədəniyyətini və incəsənətini əks etdirən kitablar, ənənəvi sərgidə isə Milli Kitabxananın fondunda mühafizə olunan Türkiyə Cümhuriyyətinin tarixindən bəhs edən Azərbaycan və digər dillərdə kitablar nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/el/vsb/Turkiye_Cumhuriyyeti_100/index.htm linkindən istifadə edə bilər.

A virtual exhibition called "Republic of Türkiye 100" was presented to users in the National Library
27-10-2023
On October 29, 2023, the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Türkiye will be completed. This remarkable jubilee is a date that is a source of pride not only for brother Türkiye, but for the entire Turkic world.
On October 29, 1923, the Grand National Assembly of Türkiye declared the Republic. Thus, after the fall of the Azerbaijan People's Republic, the first democratic republic of the East, the Republic of Türkiye became the only state in the Turkic world to raise the moon and star flag. Mustafa Kemal, the founder and first President of the Republic of Türkiye, carried out many reforms aimed at turning the country into a new and secular republic.
The first years of the republic were a difficult period in the history of Türkiye. However, Mustafa Kemal Atatürk ensured the indivisibility and consolidation of the country.
The achievements of the Republic of Türkiye, which has undergone significant development in the last 100 years, in the last 20 years should be emphasized. The sister country has undergone rapid development during the reign of President Recep Tayyip Erdogan.
On this occasion, a virtual exhibition called "Republic of Türkiye 100" was prepared by the employees of the National Library.
The virtual exhibition displays photos related to the Republic of Türkiye, articles published in periodicals, books reflecting the state policy of Türkiye, cultural cooperation of the Republic of Azerbaijan with the Republic of Türkiye, diplomatic relations, Turkish culture and art.
Those who want to get acquainted with the virtual exhibition can use the link http://anl.az/el/vsb/Turkiye_Cumhuriyyeti_100/index.htm.