6 noyabr tarixində Bakı şəhərində radiostansiyanın istismara verilməsi ilə ölkəmizdə ilk dəfə radio proqramı efirdə yayımlanıb. Məhz bu gün Azərbaycan Televiziyası və Radiosu Günü olaraq televiziya və radio işçilərinin peşə bayramı kimi qeyd olunur.
1926-cı il noyabrın 6-da ölkəmizdə ilk dəfə radio proqramı - “Danışır Bakı!” efirdə yayımlanıb. Bununla da Azərbaycan mətbuatında, mədəniyyətində və texnologiyasında yeni bir eranın əsası qoyulub.
Azərbaycan radiosu həm də xalqımızın 1 əsrlik canlı audioarxividir. Hazırda Azərbaycan Dövlət Radiosu 105 FM dalğasında yayımlanır.
Azərbaycan Radiosunun "Sabahınız xeyir”, "Axşam görüşləri”, "Bulaq”, “Vətən”, "Natəvan” qızlar klubu, "Lirika dəftərindən”, "Muğam saatı”, "Arzu” musiqi poçtu, "Yazıçı və zaman”, "Mahnı şəhəri gəzir”, "Teatr mikrofon qarşısında”, "Ana dili”, "Körpü”, Ovqat, "Elin sazı, elin sözü”, "Açıq-aşkar”, "Xudafərin”, "Sözün düzü”, "Baxış bucağı”, "Dünya”, "Pillə”, "Çevrə”, "Radio-atmaca”, "Molla Nəsrəddin”, "Yol”, "Yuva”, "Vaxt”, "Dan yeri” kimi dinləyicilərin ruhunu oxşayan verilişlər radiotariximizə əbədi həkk olunub, onların bəziləri fəaliyyətini çoxdan dayandırsa da, hələ də yaddaşlarda yaşayır.
Paytaxt və bölgələrdə yaradılan bütün kanalların qaynaqlandığı, mənbələrinə söykəndiyi, təcrübəsindən öyrəndiyi, bu gün də "Qızıl Fondun"dan müntəzəm istifadə etdiyi ana televiziyamız "Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri" QSC-dir.
Azərbaycan Televiziyası Şərqin ilk televiziyası kimi 1956-cı ildən fəaliyyət göstərir. 1956-cı il fevralın 14-də ilk veriliş günü ekranda mərhum sənətkar Nəcibə Məlikova: “Göstərir Bakı!”- deyə ağ-qara təsvirdə sözə başlayıb. 1973-cü ildən etibarən Bakıda televiziya verilişləri rəngli təsvirlərlə yayımlanıb. Respublikada yayımlanan verilişlərin sayını artırmaq üçün 1996-cı ildə Teleqüllə istismara verilib. Ölkə ərazisində analoq TV yayımı 20 dekabr 2016-cı il tarixində tam dayandırılıb və rəqəmli TV yayımına keçid tam başa çatdırılıb. Ölkə ərazisində analoq TV yayımı 20 dekabr 2016-cı il tarixində tam dayandırılıb və rəqəmli TV yayımına keçid tam başa çatdırılıb.
Hazırda Azərbaycanda kifayət qədər müasir texnologiyalar və avadanlıqlarla təmin olunmuş və dünyanın qabaqcıl teleradio kampaniyaları ilə rəqabət aparmaq qabiliyyətinə malik müstəqil teleradio kampaniyaları fəaliyyət göstərir.
2020-ci il dekabrın 31-dən etibarən işğaldan azad olunan digər ərazilərdə radio və televiziya yayımlarının bərpası istiqamətində işlər davam etdirilir. Artıq respublika üzrə yayımı həyata keçirilən “AzTV”, “Mədəniyyət” TV, “İdman Azərbaycan” TV, “İctimai” TV, “CBC” TV, “CBC Sport”, “Real” TV, “Xəzər” TV, “Azad Azərbaycan” TV və “ARB-24” telekanalları Şuşa, Xankəndi şəhərləri və Xocalı, Ağdam, Bərdə rayonları, eləcə də ətraf yaşayış məntəqələrinə yayımlanır.
Bu gün dünyada internet və informasiyalı cəmiyyət inkişaf edir, yeni trendlər meydana çıxır, sosial şəbəkələr və onlayn media vaxtilə teleradioların üzərinə götürdüyü öhdəliklərin bir hissəsini mənimsəməyə başlayır, medianın gündəmi rəngarəngləşir.
Milli Kitabxanada radio və televiziya işçilərinin peşə bayramı günü münasibətilə “6 noyabr - Televiziya və Radio İşçiləri Günü” adlı ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə Azərbaycan radio və televiziyasının tarixi, inkişaf yolu, Müasir Azərbaycan televiziya efirində struktur nəzəriyyəsi, efir məkanının problemləri, radio-televiziyanın ədəbi dili, prinsipləri, reallıqları, perspektivləri və s. mövzularda yazılmış Azərbaycan və xarici dillərdə ədəbiyyatlar nümayiş olunur.

6 ноября в Баку была сдана в эксплуатацию первая радиостанция и вышла в эфир первая радиопрограмма. И с тех пор именно этот день отмечается как профессиональный праздник работников телевидения и радио - День телевидения и радио Азербайджана.
6 ноября 1926 года в Азербайджане впервые вышла в эфир радиопрограмма «Говорит Баку!». Тем самым был заложен фундамент новой эпохи в прессе, культуре и технологии Азербайджана.
Азербайджанское радио – это также живой аудиоархив нашего народа на протяжении века. В настоящее время Азербайджанское государственное радио вещает на частоте 105 FM.
Программы Азербайджанского радио, такие как «Sabahınız xeyir» («Доброе утро»), «Axşam görüşləri» («Вечерние встречи»), «Vətən» («Родина»), «Natəvan» qızlar klubu («Клуб девушек «Натаван»), «Lirika dəftərindən» («Из лирической тетради»), «Muğam saatı» («Час мугама»), «Arzu» musiqi poçtu («Музыкальная почта «Арзу»), «Yazıçı və zaman» («Писатель и время»), «Teatr mikrofon qarşısında» («Театр у микрофона»), «Ana dili» («Родной язык»), «Körpü» («Мост»), «Açıq-aşkar» («Очевидно»), «Xudafərin» («Худаферин»), «Baxış bucağı» («Угол зрения»), «Dünya» («Мир»), «Pillə» («Ступень»), «Çevrə» («Окружение»), «Molla Nəsrəddin» («Молла Насреддин»), «Yol» («Путь»), «Yuva» («Гнездо»), «Vaxt» («Время») и другие передачи, затронувшие сердца слушателей, навсегда вошли в историю радиовещания Азербайджана. Хотя некоторые из них давно прекратили своё существование, они по-прежнему живут в памяти народа.
Главной телекомпанией Азербайджана, на опыт которой опираются все созданные каналы в столице и регионах, и с которой они перенимают опыт и регулярно используют ее «Золотой фонд», является ЗАО «Азербайджанское телевидение и радиовещание».
Азербайджанское телевидение, как первое телевидение Востока, начало свою деятельность в 1956 году. 14 февраля 1956 года, в день первого эфира, на экране появилась ныне покойная актриса Нажиба Меликова, которая начала передачу словами: «Показывает Баку!» — в чёрно-белом изображении. С 1973 года телевизионные передачи в Баку начали транслироваться в цветном изображении. Для увеличения числа телепередач в 1996 году была введена в эксплуатацию Бакинская телебашня. 20 декабря 2016 года в стране было полностью прекращено аналоговое телевещание, и завершён переход на цифровое телевещание.
В настоящее время в Азербайджане функционируют независимые телерадиокомпании, оснащённые современными технологиями и оборудованием, способные конкурировать с ведущими мировыми телерадиокомпаниями.
С 31 декабря 2020 года продолжаются работы по восстановлению радиовещания и телевизионных трансляций на освобождённых от оккупации территориях. Транслирующиеся на территории республики телеканалы «AzTV», «Mədəniyyət» TV, «İdman Azərbaycan» TV, «İctimai» TV, «CBC» TV, «CBC Sport», «Real» TV, «Xəzər» TV, «Azad Azərbaycan» TV и «ARB-24», начали вещание также в городах Шуша и Ханкенди, районах Ходжалы, Агдам, Барда и прилегающих населённых пунктах.
Сегодня в мире развиваются интернет и информационное общество, появляются новые тренды, социальные сети и онлайн-медиа начинают забирать на себя часть обязанностей, которые ранее выполняли телерадиокомпании, что делает повестку СМИ более разнообразной.
По случаю профессионального праздника работников телевидения и радио в Национальной библиотеке пользователям представлена традиционная книжная выставка под названием «6 ноября – День работников телевидения и радио».
На выставке представлены книги на азербайджанском и других языках по истории, пути развития радио и телевидения Азербайджана, теории структуры современного азербайджанского телевещания, проблемам эфира, литературному языку радио и телевидения, принципам, реальностям, перспективам и многим другим вопросам.