Noyabrın 19-da Milli Kitabxanada BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Shusha the Cultural Capital of the Islamic World” adlı elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə bu gün beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edən, əvvəlki simasını özünə qaytaran Mədəniyyət paytaxtımız 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adına layiq görülməsi onun tək bizim üçün deyil bütün islam aləmi üçün nə qədər böyük əhəmiyyətə malik olduğu qeyd olunub. Mühüm tarixi-mədəni əhəmiyyəti və xalqımız üçün müstəsna mənəvi dəyərə malik olan Şuşa şəhərində bir sıra tarixi, mədəni abidələrin bərpası üzrə genişmiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyi, bu qədim şəhərdə keçmiş ənənələrin bərpa edilərək həyatın yenidən dirçəlməyə başladığı əlavə olunub.
Qeyd edək ki, elektron məlumat bazası “Official documents”, “Prominent personalities about Shusha”, “History”, “Historical monuments”, “Administrative structure”, “Prominent personalities”, “Publications” və digər bölmələrdən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/IDMP-SHUSA_en/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке состоялась презентация электронной базы данных под названием «Shusha the Cultural Capital of the Islamic World»
19-11-2024
19 ноября в Национальной библиотеке в рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) состоялась презентация электронной базы данных под названием «Shusha the Cultural Capital of the Islamic World».
На мероприятии было подчеркнуто, что присуждение Шуше титула «Культурной столицы исламского мира» на 2024 год, города, который стал местом проведения международных мероприятий и вернул свой прежний облик, имеет огромное значение не только для нашего народа, но и для всего исламского мира. Было добавлено, что в Шуше, имеющем важное историко-культурное значение и исключительную духовную ценность для азербайджанского народа, реализуются масштабные проекты по восстановлению ряда памятников истории и культуры, возрождаются древние традиции.
Электронная база данных состоит из разделов: «Official documents», «Prominent personalities about Shusha», «History», «Historical monuments», «Administrative structure», «Prominent personalities», «Publications». Отметим, что материалы в электронной базе данных представлены в полнотекстовой форме.
Желающие ознакомиться с электронной базой данных могут воспользоваться ссылкой https://anl.az/el/emb/IDMP-SHUSA_en/index.html.