Noyabrın 19-da Milli Kitabxanada BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində “Shusha the Cultural Capital of the Islamic World” adlı elektron məlumat bazasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə bu gün beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi edən, əvvəlki simasını özünə qaytaran Mədəniyyət paytaxtımız 2024-cü il üçün “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” adına layiq görülməsi onun tək bizim üçün deyil bütün islam aləmi üçün nə qədər böyük əhəmiyyətə malik olduğu qeyd olunub. Mühüm tarixi-mədəni əhəmiyyəti və xalqımız üçün müstəsna mənəvi dəyərə malik olan Şuşa şəhərində bir sıra tarixi, mədəni abidələrin bərpası üzrə genişmiqyaslı layihələrin həyata keçirildiyi, bu qədim şəhərdə keçmiş ənənələrin bərpa edilərək həyatın yenidən dirçəlməyə başladığı əlavə olunub.
Qeyd edək ki, elektron məlumat bazası “Official documents”, “Prominent personalities about Shusha”, “History”, “Historical monuments”, “Administrative structure”, “Prominent personalities”, “Publications” və digər bölmələrdən ibarətdir. Bazada təqdim olunan sənədlər tam mətnləri ilə verilib.
Elektron məlumat bazası ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/emb/IDMP-SHUSA_en/index.html linkindən istifadə edə bilərlər.

On November 19, the National Library held a presentation ceremony of the electronic database “Shusha the Cultural Capital of the Islamic World” within the framework of the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29).
At the event, it was noted how important it is not only for us but also for the entire Islamic world that our Cultural Capital, which hosts international events today and has regained its former appearance, was awarded the title of “Cultural Capital of the Islamic World” for 2024. It was added that large-scale projects have been implemented to restore a number of historical and cultural monuments in the city of Shusha, which has important historical and cultural significance and exceptional spiritual value for our people, and that life has begun to revive in this ancient city with the restoration of past traditions.
It should be noted that the electronic database consists of sections such as “Official documents”, “Prominent personalities about Shusha”, “History”, “Historical monuments”, “Administrative structure”, “Prominent personalities”, “Publications” and others. The documents presented in the database are provided in their full text.
Those who wish to familiarize themselves with the electronic database can use the link https://anl.az/el/emb/IDMP-SHUSA_en/index.html.