Azərbaycan jurnalistikasının görkəmli simalarından biri, mətbuat tədqiqatçısı, Ali Media Mükafatı laureatı, Prezident təqaüdçüsü, Əməkdar jurnalist, professor, pedaqoq Şirməmməd Ağaməmməd oğlu Hüseynov 17 dekabr 1924-cü ildə Şəkidə anadan olub.
Professor Şirməmməd Hüseynov Şəki şəhərindəki ikiillik Müəllimlər İnstitutunun Fizika-riyaziyyat fakültəsində, Azərbaycan Dövlət Universitetinin (ADU) Filologiya-jurnalistika şöbəsində və M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin (MDU) Jurnalistika fakültəsinin aspirantura şöbəsində təhsil alıb.
1954-cü ildə MDU-nun Jurnalistika fakültəsində namizədlik dissertasiyasını müdafiə edən alim 1954-1961-ci illərdə ADU-nun Filologiya fakültəsinin Jurnalistika kafedrasında müəllim, dosent vəzifələrində çalışıb. 1971-1976-cı illərdə ADU-nun Jurnalistika fakültasinin dekanı, 1988-ci ildən BDU-nun Mətbuat tarixi kafedrasının professoru olub.
Professor Şirməmməd Hüseynov milli jurnalistikamızın zəngin tarixi irsinin, Azərbaycan Demokratik Respublikası və Məhəmməd Əmin Rəsulzadə irsinin tədqiqatçısıdır. Onun qələmə aldığı bütün yazılar Azərbaycanın istiqlalı, qoruyub yaratmalı olduğumuz milli dəyərlər və ideallarla bağlı idi.
Professor Şirməmməd Hüseynov “Həqiqət və ədalət carçısı” (1988), “Mənəvi irsimiz və gerçəklik” (2004), “Milli haqq və ədalət axtarışında: 1988-2000” (2004), “Mətbu irsimizdən səhifələr” (2007), “Publisistik miras və müasirlik” (2007), “Müstəqilliyin çətin yolu... Reallıqlar, düşüncələr” (2009), “Üzeyir Hacıbəyli. Nəşrlərdə kənarda qoyulmuş mətbu əsərləri” (2009, 2010), “Məhəmməd Əmin Rəsulzadə. Əsərləri” (Beş cilddə, 2014) və digər dəyərli kitabların, əsərlərin, həmçinin çoxsaylı dərslik və dərs vəsaitlərinin, 800-dən artıq elmi və elmi-publisistik məqalənin müəllifidir.
Şirməmməd müəllimin çoxsaylı kitabları içərisində ““Azərbaycan” qəzetində parlament hesabatları və şərhlər” onun şah əsəridir. Xalq Cümhuriyyəti dövründəki parlamentimizin fəaliyyətindən bəhs edən üç cildlik bu kitab yarım əsrin məhsuludur.
Azərbaycan mətbuat tarixinin tədqiqatçısı Şirməmməd Hüseynov bugünkü kadrların yetişməsinə böyük töhfə vermiş şəxsiyyətlərdən idi. Onun bu və digər xidmətləri ölkə başçısı tərəfindən yüksək qiymətləndirilib.
Prezident İlham Əliyevin 2014-cü il 16 dekabr tarixində imzaladığı Sərəncama əsasən Azərbaycan Respublikasında jurnalist kadrların hazırlanmasında xidmətlərinə görə professor Şirməmməd Hüseynov “Şərəf” ordeni ilə təltif edilib.
Milli Kitabxanada görkəmli alim, mətbuat tədqiqatçısı, professor Şirməmməd Hüseynovun anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə “Əməkdar jurnalist, professor Şirməmməd Hüseynov - 100” adlı virtual sərgi və ənənəvi kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Virtual sərgidə Azərbaycan mətbuat tarixinin tədqiqatçısı Şirməmməd Hüseynovun fotoları, “Şərəf” ordeni ilə təltif olunması haqqında sərəncam, əsərləri, tərtibçi və redaktor olduğu, həyat və yaradıcılığı haqqında Azərbaycan və rus dillərində ədəbiyyatlar, dövri mətbuatda çap olunan məqalələr nümayiş olunur.
Virtual sərgi ilə tanış olmaq istəyənlər https://anl.az/el/vsb/Sirmemmed_Huseynov/index.htm linkindən istifadə edə bilərlər.
Ənənəvi sərgidə alimin fonemenal araşdırmaları, elmi tədqiqatları, dəyərli, sanballı əsərləri, elmi əsərlərdə çap olunan məqalələri, tərtibçi, elmi redaktor olduğu, həyat və yaradıcılığı haqqında yazılmış Azərbaycan və rus dillərində ədəbiyyatlar, mətbuatda çap olunan məqalələr nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке представлена виртуальная выставка под названием «Заслуженный журналист, профессор Ширмамед Гусейнов — 100» и одноименная традиционная книжная выставка
17-12-2024
Один из выдающихся деятелей азербайджанской журналистики, исследователь прессы, лауреат Высшей медиа-награды, президентский стипендиат, Заслуженный журналист, профессор, педагог Ширмамед Агамамед оглу Гусейнов родился 17 декабря 1924 года в Шеки.
Профессор Ширмамед Гусейнов обучался на физико-математическом факультете Шекинского двухгодичного института учителей, на отделении журналистики филологического факультета Азербайджанского государственного университета (АГУ) и в аспирантуре факультета журналистики Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова (МГУ).
В 1954 году ученый защитил кандидатскую диссертацию на факультете журналистики МГУ. В 1954-1961 годах работал преподавателем, доцентом кафедры журналистики филологического факультета АГУ. В 1971-1976 годах занимал должность декана факультета журналистики АГУ. С 1988 года был профессором кафедры истории прессы БГУ.
Профессор Ширмамед Гусейнов является исследователем богатого исторического наследия национальной журналистики, наследия Азербайджанской Демократической Республики и Мамеда Эмина Расулзаде. Все его работы были посвящены вопросам независимости Азербайджана, а также национальным ценностям и идеалам, которые мы должны защищать и сохранять.
Профессор Ширмамед Гусейнов является автором таких ценных книг и произведений, как «Глашатай истины и справедливости» (1988), «Наше духовное наследие и реальность» (2004), «В поисках национального права и справедливости: 1988-2000» (2004), «Страницы наследия нашей печати» (2007), «Публицистическое наследие и современность» (2007), «Трудный путь к независимости... Реалии, размышления» (2009), «Мамед Эмин Расулзаде. Произведения» (в пяти томах, 2014), а также множества учебников и учебных пособий, более 800 научных и научно-публицистических статей.
В числе многочисленных книг Ширмамеда Гусейнова «Парламентские отчеты и комментарии в газете "Азербайджан"» является его шедевром. Эта трехтомная работа, посвященная деятельности нашего парламента в период Народной Республики, является результатом полувекового труда.
Исследователь истории азербайджанской прессы Ширмамед Гусейнов был одним из тех деятелей, которые внесли значительный вклад в подготовку нынешних кадров. Его многолетняя плодотворная деятельность получила высокую оценку.
На основании Распоряжения, подписанного Президентом Ильхамом Алиевым от 16 декабря 2014 года, профессор Ширмамед Гусейнов был награжден орденом «Шараф» за заслуги в подготовке кадров в области журналистики в Азербайджанской Республике.
В Национальной библиотеке по случаю 100-летия со дня рождения выдающегося ученого, исследователя прессы, профессора Ширмамеда Гусейнова представлена виртуальная выставка под названием «Заслуженный журналист, профессор Ширмамед Гусейнов — 100» и одноименная традиционная книжная выставка.
На виртуальной выставке представлены фотографии Ширмамеда Гусейнова, Распоряжение о награждении орденом «Шараф», его произведения, книги – составителем и редактором которых он является, литература о его жизни и творчестве на азербайджанском и русском языках, а также статьи, опубликованные в периодической прессе.
Желающие ознакомиться с виртуальной выставкой могут воспользоваться ссылкой: https://anl.az/el/vsb/Sirmemmed_Huseynov/index.htm.
На традиционной выставке представлены исследования ученого, его научные работы, ценные произведения, статьи, опубликованные в научных трудах, книги – составителем и научным редактором которых он является, литература о его жизни и творчестве на азербайджанском и русском языках, а также статьи, опубликованные в прессе.