XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatında özünəməxsus yeri olan şair, tərcüməçi, dramaturq Adil Qafar oğlu Babayev 1925-ci il yanvarın 28-də Naxçıvan şəhərində anadan olub. Erkən çağlardan poeziyaya maraq göstərən Adil Babayevin ilk şeiri 1939-cu ildə “Gənc nəsil” məcmuəsində və “Sovet Gürcüstanı” qəzetində dərc edilib.
Sağlığında “İlk addımlar” (1949), “Gənclik illəri” (1950), “Ana ürəyi” (1957), “Unudulmuş yasəmən” (1960), “Anamın üzüyü” (1963) və s. kitabları çap olunub. Dünya ədəbiyyatından V.Şekspirdən, V.Vişhevskidən, N.Dumbadzedən çoxlu tərcümələr edib.
Adil Babayevin vəfatından sonra “Ümid sərvləri” (1977) , “Mənim abidəm” (1979), “Təzədən doğulur şair ölən gün” (1981), “Pyeslər” (1984), “Ata sorağında” (1985), “Anamın bayramı” (1987), “Fəsillər dəyişəndə” (1991), “Yaşamağı bacarmıram” (2010) və s. kitabları nəşr olunub.
Pyesləri teatr səhnələrində tamaşaya qoyulub. Sözlərinə musiqilər bəstələnib. “Azərbaycantelefilm”də şairin həyat və yaradıcılığına həsr olunan “Ata olsam belə, ata istərəm” adlı tammetrajlı sənədli film çəkilib.
Bakı və Gəncə şəhərlərində adına küçə var. Naxçıvanda respublika kitabxanası Adil Babayevin adını daşıyır.
Azərbaycan yazıçısı, nasir, dramaturq, tənqidçi Xeyrəddin Qoca 29 yanvar 1950-ci ildə Ağdaş rayonunun Qulbəndə kəndində müəllim ailəsində anadan olub.
Yazıçı-satirik “Filankəslər”, “Hərə öz payını götürsün”, “Marallar”, Türkiyədə nəşr olunmuş “Bu dünyadan məktublar”, “Gərək yazam”, “Hərənin öz payı” (ikihissəli satirik komediya), “Pyeslər”, “Bu da belə həyatdır”, “Biz bizə bənzərik” və “Yazdıqlarım... Yazılanlar...” adlı kitabların müəllifidir. "Hərənin öz payı" adlı satirik komediyası Akademik Milli Dram Teatrında tamaşaya qoyulub.
Ədibin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş “Xeyrəddin Qoca” (fotokitab), “Ömür belə keçir” və “Həyati proseslərin axarında” və s., “Xeyrəddin Qocanın gülüşü” adlı miniatür kitab nəşr olunub.
İctimai Televiziyada yazıçı haqqında “Ömür belə keçir” adlı film çəkilib. Heydər Əliyev Sarayında Azərbaycanda ilk dəfə “Bilirəm, səsim xoşunuza gəlməyəcək” adlı satira gecəsi keçirilib.
Jurnalistikanın müxtəlif janrlarında minlərlə yazısı Azərbaycanda və xaricdə çıxan 100-dən çox müxtəlif adda qəzet və jurnalda dərc edilib. Xaricdə və Azərbaycanda televiziya və radio efirində yüzlərlə verilişi, sujeti və çıxışları səslənib.
Yeni Azərbaycan Partiyasının yaradıcılarından biri və "91-lər"in üzvü, Milli Məclisdə I çağırış (1995-2000) deputatı olub.
Ədəbi və ictimai həyatında fəal iştirakına görə 3-cü dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" və "Şöhrət" ordeni ilə təltif edilib.
Milli Kitabxanada şair Adıl Babayevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə “Şair Adil Babayev – 100” və yazıçı-dramaturq Xeyrəddin Qocanın 75 illik yubileyi münasibətilə “Yazıçı – dramaturq Xeyrəddin Qoca” adlı ənənəvi kitab sərgiləri istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə şair Adil Babayevin əsərləri, tərcümələri, həyat və yaradıcılığı haqqında ədəbiyyatlar, sözlərinə bəstələnmiş musiqi notları, yazıçı - dramaturq, tənqidçi Xeyrəddin Qocanın əsərləri, həyat və yaradıcılığı, ictimai fəaliyyəti haqqında kitablar nümayiş olunur.

В Национальной библиотеке организованы традиционные книжные выставки «Поэт Адиль Бабаев – 100» и «Писатель-драматург Хейраддин Годжа»
28-01-2025
Поэт, переводчик и драматург Адиль Гафар оглы Бабаев, занимающий особое место в азербайджанской литературе XX века, родился 28 января 1925 года в городе Нахичевань. С ранних лет проявлял интерес к поэзии, и его первое стихотворение было опубликовано в 1939 году в журнале «Gənc nəsil» («Молодое поколение») и газете «Sovet Gürcüstanı» («Советская Грузия»).
Еще при жизни поэт издал несколько книг, среди которых «İlk addımlar» («Первые шаги», 1949), «Gənclik illəri» («Юношеские годы», 1950), «Ana ürəyi» («Сердце матери», 1957), «Unudulmuş yasəmən» («Забытая жасмин», 1960), «Anamın üzüyü» («Кольцо моей матери», 1963) и другие. Он также перевел большое количество произведений мировой литературы, включая работы У. Шекспира, В. Вишневского и Н. Думбадзе.
После его смерти были изданы книги: «Mənim abidəm» («Мой памятник», 1979), «Təzədən doğulur şair ölən gün» («Поэт вновь рождается в день своей смерти», 1981), «Pyeslər» («Пьесы», 1984), «Ata sorağında» («В поисках отца», 1985), «Anamın bayramı» («Праздник моей матери», 1987), «Fəsillər dəyişəndə» («Когда сменяются сезоны», 1991), «Yaşamağı bacarmıram» («Не могу жить», 2010) и другие.
Пьесы Бабаева ставились на театральных сценах, на его стихи были написаны музыкальные произведения. На «Азербайджантелефильме» был снят полнометражный документальный фильм о его жизни и творчестве.
В Баку и Гяндже есть улицы, названные в честь Адиля Бабаева. В Нахичеване Республиканская библиотека носит его имя.
Азербайджанский писатель, прозаик, драматург и критик Хейраддин Годжа родился 29 января 1950 года в селе Гулбенде Агдашского района в семье учителей.
Он является автором книг, таких как «Filankəslər» («Кто-то»), «Hərə öz payını götürsün» («Пусть каждый возьмёт свою долю»), «Marallar» («Олени»), «Bu dünyadan məktublar» («Письма из этого мира», изданная в Турции), «Gərək yazam» («Мне следует написать»), «Hərənin öz payı» («Каждому своё», двухсерийная сатирическая комедия), «Pyeslər» («Пьесы»), «Bu da belə həyatdır» («Такова жизнь») и «Yazdıqlarım... Yazılanlar...» («То, что я написал... То, что написано»). Сатирическая комедия «Hərənin öz payı» («Каждому своё») была поставлена на сцене Академического Национального театра драмы.
В память о писателе были изданы фотокнига «Xeyrəddin Qoca» («Хейраддин Годжа»), книги «Ömür belə keçir» («Так проходит жизнь») и «Həyati proseslərin axarında» («В потоке жизненных процессов»), а также миниатюрная книга «Xeyrəddin Qocanın gülüşü» («Улыбка Хейраддина Годжи»).
На Общественном телевидении Азербайджана был показан фильм о писателе «Ömür belə keçir» («Так проходит жизнь»). В Дворце Гейдара Алиева впервые в Азербайджане была проведена сатирическая ночь под названием «Bilirəm, səsim xoşunuza gəlməyəcək» («Знаю, что мой голос вам не понравится»).
Он является автором более тысячи статей, опубликованных в более чем ста различных газетах и журналах в Азербайджане и за рубежом. Его сотни телепередач, сюжетов и выступлений прозвучали в эфире телевидения и радио как в Азербайджане, так и за границей.
Хейраддин Годжа был одним из основателей Партии «Новый Азербайджан» и членом «91-х», депутатом Милли Меджлиса I созыва (1995-2000).
За активное участие в общественной и литературной жизни он был награждён орденами 3-й степени «За заслуги перед Отечеством» и «Слава».
В Национальной библиотеке Азербайджана в честь 100-летия со дня рождения поэта Адиля Бабаева организована традиционная книжная выставка «Поэт Адиль Бабаев – 100», а в честь 75-летия писателя-драматурга Хейраддина Годжи – «Писатель-драматург Хейраддин Годжа».
На выставке представлены произведения Адиля Бабаева, его переводы, книги о его жизни и творчестве, музыкальные ноты, написанные на его стихи, а также произведения писателя-драматурга Хейраддина Годжи, книги о его жизни, творчестве и общественной деятельности.