Azərbaycan Milli kitabxanası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və AMEA-nın A. A. Bakıxanov adına Tarix İnstitutu ilə birgə oktyabr ayının 14-də Sahibə Budaqovanın “Naxçıvan diyarının siyasi tarixi” adlı kitabının təqdimat mərasimini keçirmişdir.
Tədbiri Milli Kitabxananın direktoru Kərim Tahirov açaraq qonaqları salamlamış və sözü əsas çıxışçı AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundovaya vermişdir. O, Sahibə Budaqovanın yaradıcılığından geniş söhbət açmışdır.
Daha sonra tarix elmləri doktoru, professor İradə Bağırova, tarix elmləri doktoru, profesor Şahin Fərzəli, Tarix İnstitutunun direktor müavini Cəbi Bəhramov, professor Camal Mustafayev çıxış edərək Azərbaycan xalqının tarixində özünəməxsus mövqeyi olan Naxçıvandan, Naxçıvan xanlığının ərazisinin dəyişməsinə təsir edən siyasi hadisələrdən, xanlığın təşəkkül tarixindən, əhalisi, kənd təsərrüfatı və s. məsələlərdən geniş bəhs etdilər.
Tədbirin sonunda müəllif, tarix elmıəri üzrə fəlsəfə doktoru, AMEA-nın Tarix İnstitutunun elmi işçisi Sahibə Budaqova çıxış edərək tədbir iştirakçılarına və kitabın ərsəyə gəlməsində əməyi keçən hər kəsə təşəkkürünü bildirmişdir.

Презентация книги Сахибы Будаговой «Политическая история Нахичевани»
14 октября 2014 года в Азербайджанской Национальной Библиотеке состоялась презентация книги Сахибы Будаговой «Политическая история Нахичевани». Мероприятие было организовано совместно с Министерством Культуры и Туризма и Институтом Истории им. А.А.Бакиханова НАНА.
Директор  Азербайджанской Национальной Библиотеки Керим Тахиров приветствовал собравшихся и передал слово члену-корреспонденту НАНА Наргиз Ахундовой. Она рассказала о творчестве Сахибы Будаговой.
Выступившие затем: доктор исторических наук Ирада Багирова, доктор исторических наук, профессор Шахин Фарзали, заместитель директора Джаби Бахрамов, профессор Джамал Мустафаев говорили о роли и месте Нахичевани в истории Азербайджана, о знаменательных исторических событиях этого региона, о Нахичеванском ханстве, сельском хозяйстве, ремеслах Нахичевани.
В конце мероприятия автор книги, доктор философских наук по истории, научный работник Института Истории НАНА Сахиба Будагова тепло поблагодарила всех собравшихся за внимание и участие.