Xalqların Mənəvi Birliyi Beynəlxalq Fondunun prezidenti, prof. Valeriy Alekseyev, Rusiyanın Azərbaycandakı səfirliyinin birinci katibi Pavel Kuznetsov, Bakıdakı Rus Evinin əməkdaşları Yelena Tsvileva və Lalə Həsənova Azərbaycan Milli Kitabxanasında olub. Qonaqları Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov qəbul edib.
Direktor Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin çoxşaxəli səciyyə daşıdığını, ölkələrimiz arasında yüksək mədəni əməkdaşlığın mövcudluğunu və uğurla inkişaf etdiyini bildirib. O, zəngin rusdilli ədəbiyyata malik olan, çoxsaylı rusdilli oxucuları olan Azərbaycan Milli Kitabxanasının Rusiya Milli Kitabxanası, Rusiya Dövlət Kitabxanası, B.N.Yeltsin adına Rusiya Prezident Kitabxanası, M.İ.Rudomino adına Ümumrusiya Dövlət Xarici Ədəbiyyat Kitabxanası və digər kitabxanalarla sıx əlaqələrinin olduğunu qeyd edərək, uzun illərdir ki, qarşılıqlı kitab və təcrübə mübadiləsinin həyata keçirildiyini, təşkil edilən konfrans və tədbirlərdə, sərgilərdə daim qarşılıqlı iştirak edildiyini söyləyib.
Xalqların Mənəvi Birliyi Beynəlxalq Fondunun prezidenti, prof. Valeriy Alekseyev öz dövlətinin mühüm institutu, xalqın milli-mədəni abidəsi olan kitabxananın direktoru prof. Kərim Tahirova görüş üçün təşəkkür edib, biliklərin ötürülməsi vasitəsi kimi kitabın əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, artıq 30 ildir ki, rəhbərlik etdiyi fond fəaliyyət göstərir və 20 ildən çoxdur ki, fondun nəşriyyatı müxtəlif mükafatlara layiq görülür.
Natiq 12 cilddən ibarət olan və müxtəlif əsrlərdə yaşamış rus ədəbiyyatı klassiklərinin yaradıcılığının təqdim edildiyi “Rus klassik yazıçıları və pravoslavlığı” tematik seriyasından nəşr edilmiş  kitablar haqqında məlumat verib. O, bildirib ki, ədəbi toplu 2003-cü ildən fond tərəfindən kütləvi tirajla nəşr olunur və kolleksiyada F.Dostoyevskinin, N.Qoqolun, F.Tyutçevin, İ.Krılovun, A.Puşkinin, A.Axmatovanın, N.Rubtsovun, M.Lermontovun, S.Yeseninin, V.Şukşinin, V.Şoloxovun, M.Lomonosovun yaradıcılığından bəhs edilir.
Prof. Valeriy Alekseyev qeyd edib ki, 2023-cü ilin MDB-yə daxil olan ölkələrdə “Rus dili ili” elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq fond həmin ölkələrdə bu kitab kolleksiyasının ictimaiyyətin, tanınmış ədəbiyyat, mədəniyyət nümayəndələrinin, ali məktəb müəllimlərinin və s. iştirakı ilə təqdimatı və həmin ölkə kitabxanalarına bu kolleksiyanın hədiyyə edilməsi təşəbbüsü ilə çıxış edib. Qırğızıstan, Tacikistan, Özbəkistan və Belarusda keçirilmiş təqdimatlar zamanı 7 mindən çox kitab kitabxanalara hədiyyə edilib və dahi rus şairi A.S.Puşkinin 225 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində oktyabr ayında Bakıda da belə tədbirin keçirilməsini arzuladığını bildirib.
Prof. Valeriy Alekseyev rus dilinin tədrisinə xüsusi  önəmin verildiyi, rusdilli oxucuların çox olduğu Azərbaycanda da bu kitabların təqdimatının əhəmiyyətindən danışaraq, indiyə kimi təşkil edilmiş bütün tədbirlərin məhz milli kitabxanalarda keçirildiyini vurğulayıb.
Sonda qonaqlara “Azərbaycan Milli Kitabxanası” fotoalbomu, “Azərbaycan xalçaları dünya kolleksiyalarında” kitabı və Azərbaycanın xəritəsi hədiyyə olunub. Prof. V.Alekseyev də öz növbəsində Azərbaycan Milli Kitabxanasına kolleksiyadan olan kitablardan təqdim edib.

Президент Международного Фонда духовного единства народов, проф. Валерий Алексеев, первый секретарь Посольства Российской Федерации в Азербайджанской Республике Павел Кузнецов, сотрудники Русского дома в Баку Елена Цвилева и Лала Гасанова посетили Национальную библиотеку Азербайджана. Гостей принял директор Национальной библиотеки Азербайджана, проф. Керим Тахиров.
Подчеркнув многогранный характер сотрудничества между Азербайджаном и Россией, директор отметил, что между нашими странами существует и успешно развивается высокое культурное сотрудничество. Он подчеркнул, что Национальная библиотека Азербайджана, имеющая богатый фонд русской литературы и множество русскоязычных читателей, поддерживает тесные связи с Российской национальной библиотекой, Российской государственной библиотекой, Российской президентской библиотекой имени Б.Н.Ельцина, Всероссийской государственной библиотекой иностранной литературы им. М.И.Рудомино и другими библиотеками, и на протяжении многих лет между библиотеками осуществляется взаимный обмен книгами и опытом, и стало доброй традицией принимать взаимное участие в организованных конференциях, мероприятиях и выставках.
В своем выступлении Президент Международного Фонда духовного единства народов, проф. Валерий Алексеев, подчеркнув, что библиотека является важным государственным учреждением, национально-культурным памятником народа, рассказал о важности книги – как средстве передачи знаний и поблагодарил проф. Керима Тахирова за организацию встречи. Он сообщил, что возглавляемый им фонд действует уже 30 лет, а издательство фонда уже более 20 лет удостаивается различных наград.
В.Алексеев дал подробную информацию о 12-томной книжной коллекции «Русские писатели-классики и Православие», которая представляет собой сборник произведений классиков русской литературы, живших в разные века. Он сообщил, что литературный сборник издается фондом с 2003 года массовым тиражом, и в него вошли произведения Ф.Достоевского, Н.Гоголя, Ф.Тютчева, И.Крылова, А.Пушкина, А.Ахматовой, Н.Рубцова, М.Лермонтова, С.Есенина, В.Шукшина, В.Шолохова, М.Ломоносова.
Проф. Валерий Алексеев отметил, что в связи с объявлением 2023 года «Годом русского языка» в странах СНГ, он выступил с инициативой проведения презентаций этой книжной коллекции при участии представителей общественности, известных деятелей литературы и культуры, преподавателей вузов и др. и передачи ее в дар библиотекам этих стран. Он подчеркнул, что в ходе презентаций, прошедших в Кыргызстане, Таджикистане, Узбекистане и Белоруссии, библиотекам было передано в дар более 7 тысяч книг, и отметил, что был бы рад провести подобное мероприятие также и в Баку в октябре в рамках проведения 225-летия великого русского поэта А.С.Пушкина.
Валерий Алексеев рассказал о важности презентации этих книг в Азербайджане, где преподаванию русского языка придается особое значение и имеется много русскоязычных читателей. Он подчеркнул, что все организованные до сих пор мероприятия проводились именно в национальных библиотеках.
В завершение гостям были вручены фотоальбом «Национальная библиотека Азербайджана», книга «Азербайджанские ковры в мировых коллекциях» и карта Азербайджана. В свою очередь, проф. В.Алексеев передал в дар Национальной библиотеке Азербайджана книги из коллекции.