Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Daniel Kristian Çiobanu və ikinci katib Luminita Çiobanu dekabr ayının 30-da Milli Kitabxanada olmuşlar.
Milli Kitabxananın direktoru professor Kərim Tahirov qonaqları qəbul etmişdir. Kərim Tahirov səfirə Milli Kitabxana haqqında qısa məlumat verərək, dünyanın 70-dən artıq kitabxanası və ayrı-ayrı təşkilatları ilə beynəlxalq kitab mübadiləsi apardığını, 30-dan artıq ölkənin kitabxanaları ilə ikitərəfli qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə Memorandumun imzalandığını bildirmişdir. Təəssüflə qeyd etmişdir ki, Rumıniya Milli Kitabxanası ilə əlaqə yaratmağa çalışsa da, cəhdlər uğursuz nəticələnmişdir. O, cənab səfirdən milli kitabxanalar arasında əlaqə yaratmağa yardımçı olmağı xahiş etmişdir.
Cənab Daniel Kristian Çiobanu Azərbaycanda işləməkdən məmnunluğunu bildirmiş, Rumıniya ilə Azərbaycanın sıx, dostluq əlaqələri olduğunu bir daha nəzərə çatdırmışdır. O, Azərbaycan Milli Kitabxanasının həmişə xoş sədasını eşitdiyini söyləmiş və Milli Kitabxana ilə birgə əməkdaşlıq layihəsi təklif etmişdir. Rumıniya Mədəniyyət günləri çərçivəsində Milli Kitabxanada “Rumın ədəbiyyatı gecəsi” keçirilməsi təklifini irəli sürmüşdür. Milli Kitabxana tərəfindən bəyənilib qəbul edilən layihəyə əsasən ədəbiyyat gecəsinin yanvar ayının 15-də keçirilməsi qərara alınmışdır.
Görüşdə xatirə şəkli çəkilmiş, qonağa Azərbaycan Milli Kitabxanası “Fotoalbom” (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində), Azərbaycanın xəritəsi, Azərbaycan xalçaları kitabları təqdim olunmuşdur.

30 декабря Национальную Библиотеку посетили чрезвычайный и полномочный посол Румынии в Азербайджанской Республике господин Даниэль Кристиан Чиобану и второй секретарь Луминита Чиобану
30-12-2015
Гостей встретил директор Национальной Библиотеки профессор Керим Тахиров. Он вкратце рассказал господину Чиобану о Национальной Библиотеке, отметил, что библиотека ведет международный книжный обмен с более чем 70-ю библиотеками и отдельными организациями; с более чем 30-ю странами подписаны двусторонние Меморандумы о взаимном сотрудничестве. «Однако, к сожалению, надо сказать, что пока не удается наладить связи с Национальной Библиотекой Румынии, хотя попытки к этому были, – подчеркнул Тахиров.- Надеемся, что господин посол будет посредником в установлении связей с Национальной Библиотекой Румынии.»
Господин Даниэль Кристиан Чиобану с сердечной теплотой говорил об Азербайджане, подчеркнул, что Румынию и Азербайджан связывают тесные дружеские связи и предложил Национальной Библиотеке проект совместного сотрудничества и проведение в Национальной Библиотеке «Вечера румынской литературы» в рамках Дней Культуры в Румынии. Руководство Национальной Библиотеки приняло это предложение с радостью. Церемония литературного вечера  запланирована на 15 января.
В завершение встречи гостям были вручены памятные подарки: Фотоальбом Азербайджанская Национальная Библиотека (на азербайджанском, русском и английском языках), карта Азербайджана, книга «Ковры Азербайджана». Было сделано памятное фото.