Milli Kitabxanada “Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanası – 85” adlı kitab sərgisi açılıb
Milli Kitabxanada Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanasının fəaliyyətə başlamasının 85-ci il dönümü ilə əlaqədar  “Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanası – 85”  adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə kitabxana işi haqqında rəsmi sənədlər, Azərbaycanda kitabxana işinin tarixi,  Azərbaycan Dövlət Respublika Elmi Tibb Kitabxanasının fəaliyyəti, nəşrləri,  Azərbaycan Respublikasında tibb elminə və səhiyyə müəssisələrinə kitabxana-informasiya xidmətinin təşkili haqqında kitablar, müstəqillik illərində Respublika Tibb Kitabxanasının fəaliyyəti və informasiyalaşma problemləri, vəzifələri, oxucularla işin spesifik xüsusiyyətləri  və s. mövzularda elmi məqalələr nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanası tipoloji baxımdan xüsusi elmi kitabxanadır. Kitabxana Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Soveti tərəfindən 29 yanvar 1939-cu ildə  yaradılıb. 9 mart 1940-cı ildə isə fəaliyyətə başlayıb.
Kitabxana səhiyyə orqanlarını, elmi-tədqiqat və müalicə-profilaktika müəssisələrini eləcə də xalqın sağlamlıq problemləri ilə məşğul olan alim və mütəxəssisləri kitabxana-biblioqrafiya və informasiya xidməti ilə təmin edir.

A book exhibition titled "Republican State Scientific Medical Library - 85" has opened at the National Library
06-03-2025
In connection with the 85th anniversary of the start of the activities of the Republican State Scientific Medical Library, a book exhibition entitled “Republican State Scientific Medical Library – 85” was presented to users at the National Library.
The exhibition displays official documents on library work, the history of library work in Azerbaijan, the activities and publications of the Azerbaijan State Republican Scientific Medical Library, books on the organization of library and information services for medical science and healthcare institutions in the Republic of Azerbaijan, scientific articles on the activities of the Republican Medical Library during the years of independence and problems of informatization, tasks, specific features of work with readers, etc.
It should be noted that the Republican State Scientific Medical Library is a special scientific library from a typological point of view. The library was established by the Council of People's Commissars of the Azerbaijan SSR on January 29, 1939. It began operating on March 9, 1940.
The library provides library-bibliographic and information services to health authorities, scientific research and treatment-prevention institutions, as well as scientists and specialists dealing with public health problems.