Milli Kitabxanada “Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanası – 85” adlı kitab sərgisi açılıb
Milli Kitabxanada Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanasının fəaliyyətə başlamasının 85-ci il dönümü ilə əlaqədar  “Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanası – 85”  adlı kitab sərgisi istifadəçilərə təqdim olunub.
Sərgidə kitabxana işi haqqında rəsmi sənədlər, Azərbaycanda kitabxana işinin tarixi,  Azərbaycan Dövlət Respublika Elmi Tibb Kitabxanasının fəaliyyəti, nəşrləri,  Azərbaycan Respublikasında tibb elminə və səhiyyə müəssisələrinə kitabxana-informasiya xidmətinin təşkili haqqında kitablar, müstəqillik illərində Respublika Tibb Kitabxanasının fəaliyyəti və informasiyalaşma problemləri, vəzifələri, oxucularla işin spesifik xüsusiyyətləri  və s. mövzularda elmi məqalələr nümayiş olunur.
Qeyd edək ki, Respublika Dövlət Elmi Tibb Kitabxanası tipoloji baxımdan xüsusi elmi kitabxanadır. Kitabxana Azərbaycan SSR Xalq Komissarları Soveti tərəfindən 29 yanvar 1939-cu ildə  yaradılıb. 9 mart 1940-cı ildə isə fəaliyyətə başlayıb.
Kitabxana səhiyyə orqanlarını, elmi-tədqiqat və müalicə-profilaktika müəssisələrini eləcə də xalqın sağlamlıq problemləri ilə məşğul olan alim və mütəxəssisləri kitabxana-biblioqrafiya və informasiya xidməti ilə təmin edir.

В Национальной библиотеке представлена книжная выставка под названием «Республиканская государственная научная медицинская библиотека – 85»
06-03-2025
В Национальной библиотеке представлена книжная выставка «Республиканская государственная научная медицинская библиотека – 85», приуроченная к 85-летию со дня начала её деятельности.
На выставке представлены официальные документы о библиотечном деле, материалы об истории библиотечного дела в Азербайджане, информация о деятельности Республиканской государственной научной медицинской библиотеки, ее издания, книги по организации библиотечно-информационного обслуживания медицинской науки и учреждений здравоохранения Азербайджанской Республики, а также научные статьи о деятельности Республиканской медицинской библиотеки в годы независимости, проблемах информатизации, задачах, особенностях работы с читателями и других темах.
Следует отметить, что Республиканская государственная научная медицинская библиотека является специализированной научной библиотекой. Она была создана Советом народных комиссаров Азербайджанской ССР 29 января 1939 года, а 9 марта 1940 года начала свою деятельность.
Библиотека оказывает библиотечно-библиографическое и информационное обслуживание органам здравоохранения, научно-исследовательским и лечебно-профилактическим учреждениям, а также учёным и специалистам, работающим в области здоровья населения.