Fevral ayının 17-də Polşanın antiplagiat kompaniyasının prezidenti Sebastyan Kavçinski və Bakı ofisinin direktoru Əli Təhməzov Azərbaycan Milli Kitabxanasında olmuşlar. Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru prof. Kərim Tahirov qonaqları salamlayaraq Milli kitabxana haqqında, onun elektron resursları barədə qonaqlara məlumat vermişdir.
Kompaniya haqqında məlumat verən cənab Kavçinski bildirmişdir ki, 2002-ci ildən fəaliyyət göstərən kompaniya Moldova, Almaniya, Rumıniya, Polşa və digər Avropa ölkələrində, cənubi Amerikada fəaliyyət göstərir və 200-dən artıq müştərisi vardır.
Azərbaycanın onlar üçün çox maraqlı ölkə olduğunu vurğulayan cənab Kavçinski burada da fəaliyyət göstərməyi düşündüyünü bildirmişdir. Antiplagiat kampaniya artıq Azərbaycanda Ali Attestasiya Komissiyası, Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası, Təhsil Nazirliyi və bir neçə ali təhsil ocaqlarının rəhbərləri ilə görüşmüş və antiplagiatlıq üzrə Azərbaycanın milli proqramlarını təklif etmişlər. Kampanıyanın hazırladığı proqramlar təhsil müəssisələrində, nəşriyyatlarda, kitabxanalarda intellektual mülkiyyətin qorunmasına, sənədlərdə plagiat faylların aşkar olunmasına xidmət edir. Proqramlar hər hansı dildə plagiatı müəyyən etmək imkanına malikdir.
Görüşün sonunda cənab Tahirov proqramla ətraflı tanış olacağını, proqramların Azərbaycan Milli Kitabxansı üçün əhəmiyyətini araşdıracağını bildirmişdir.

Азербайджанскую Национальную Библиотеку посетили президент польской компании «Антиплагиат» Себастиан Кавчинский и директор Бакинского офиса Али Тахмазов
17-02-2015
17 февраля Азербайджанскую Национальную Библиотеку посетили президент польской компании «Антиплагиат» Себастиан Кавчинский и директор Бакинского офиса Али Тахмазов. Директор Национальной Библиотеки директор проф. Керим Тахиров приветствовал гостей и подробно рассказал о деятельности Национальной Библиотеки, о ее электронных ресурсах. Господин Кавчинский предоставил подробную информацию о деятельности компании. С 2002 года она с успехом действует в странах Молдовы, Германии, Румынии, Польши и других европейских стран, а также в странах Южной Америки; имеет более 200 клиентов Господин Кавчинский отметил, что Азербайджан представляет для их компании большой интерес, и выразил надежду, что вскоре она развернет свою деятельность здесь. Представители компании «Антиплагиат» встретились с руководителями Высшей Аттестационной Комиссии, Государственной Комиссии по приему студентов, Министерства Образования и других высших учебных заведений и предоставили Азербайджанскую Национальную программу по антиплагиату. Программы, разработанные компанией, предоставляют меры защиты интеллектуальной собственности библиотек, издательств, учебных заведений, позволяют выявить плагиат в документах, независимо от языка написания. В конце встречи, господин Тахиров подчеркнул, что эта программа, несомненно, вызовет глубокий интерес у работников библиотеки и послужит более полноценной и качественной ее работе.