Daşkənddə keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində iyunun 11-də Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanasında Azərbaycan guşəsinin açılışı olub.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Respubikasının mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov açıb. Nazir müavini Azərbaycan və Özbək xalqlarının qədim köklərə malik milli adət və ənənələrə sahib olduğunu qeyd edib. Hər iki ölkənin Milli Kitabxanaları arasında qarşılıqlı əlaqələrdən danışan nazir müavini Özbəkistan Milli Kitabxanasında açılan Azərbaycan guşəsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib.
Mərasimdə çıxış edən Özbəkistan Milli Kitabxanasının direktoru Umida Teşabayeva kitabxanada Azərbaycan guşəsinin açılmasını kollektiv və oxucular üçün əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib.
Kitabxananın fondunda Azərbaycana dair çoxsaylı nəşrlərin qorunduğunu deyən direktor daimi guşədə nümayiş olunan kitab, jurnal və digər çap məhsularının qardaş ölkənin tarix və mədəniyyətinin, ədəbiyyatının təbliğinə öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb.
U.Teşabayeva əlavə edib ki, Özbəkistan Milli Kitabxanasında Azərbaycana dair 5 mindən çox kitab mövcuddur və onların sayı ildən-ilə artacaq.
Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov Özbəkistan Milli Kitabxanası ilə əlaqələrin ildən-ilə genişləndiyini deyib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasında Özbəkistan guşəsi 2019-cu ildə təşkil edilib. Ötən dövr ərzində Milli Kitabxanada Özbəkistanın tanınmış şair və yazıçılarının, mütəfəkkirlərinin yubileyləri ilə bağlı tədbirlər keçirilib, kitab təqdimatları olub.
Bildirilib ki, yeni yaradılan Azərbaycan guşəsində 300-ə yaxın adda nəşr yer alıb. Özbək oxucular burada Heydər Əliyev Fondu tərəfindən nəşr edilmiş, ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı və müasir inkişafı, eləcə də 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı Zəfərimizlə bağlı ətraflı məlumat almaq imkanı qazanacaqlar
Çıxışlardan sonra tədbir iştirakçıları Azərbaycan guşəsində yer alan nəşrlərlə tanış olublar. Ətraflı... https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=794662759421494&id=100066333323513&mibextid=xfxF2i&rdid=7oGrgUUnMUZPIbdP

В Национальной библиотеке Узбекистана открылся уголок, посвященный Азербайджану
11 июня в Национальной библиотеке Узбекистана имени Алишера Навои в рамках Дней азербайджанской культуры, проводимых в Ташкенте, открылся уголок, посвященный Азербайджану.
Открыл мероприятие со вступительной речью заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Фарид Джафаров. Он отметил, что азербайджанский и узбекский народы имеют национальные обычаи и традиции, уходящие корнями вглубь веков. Говоря о взаимоотношениях национальных библиотек двух стран, заместитель министра подчеркнул, что открытие уголка Азербайджана в Национальной библиотеке Узбекистана, имеет очень большое значение.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки Узбекистана Умида Тешабаева оценила открытие библиотеке уголка, посвященного Азербайджану как значимое событие для всего коллектива и читателей.     Она отметила, что в фонде библиотеки хранятся многочисленные издания об Азербайджане, и подчеркнула, что книги, журналы и другая печатная продукция, представленная в постоянном уголке, будет способствовать пропаганде истории, культуры и литературы братской страны. Тешабаева добавила, что в Национальной библиотеке Узбекистана имеется более 5000 книг об Азербайджане, и их количество будет увеличиваться с каждым годом.
В своем выступлении директор Национальной библиотеки Азербайджана имени Мирзы Фатали Ахундзаде, профессор Керим Тахиров, сообщил, что отношения между национальными библиотеками двух стран расширяются с каждым годом.
Было отмечено, что в 2019 году в Национальной библиотеке Азербайджана состоялось открытие уголка, посвященного Узбекистану. За прошедший период в Национальной библиотеке Азербайджана были проведены мероприятия, посвященные юбилеям выдающихся поэтов, писателей и мыслителей Узбекистана, а также проведены презентации книг.
Сообщается, что открывшемся уголке демонстрируются около 300 наименований книг. Узбекские читатели получат возможность ознакомиться с книгами, изданными Фондом Гейдара Алиева об истории, культуре, литературе и современном развитии нашей страны, а также о нашей славной Победе, одержанной в 44-дневной Отечественной войне.
После выступлений участники мероприятия ознакомились с изданиями, представленными в уголке, посвященному Азербайджану.