Daşkənddə keçirilən Azərbaycan Mədəniyyəti Günləri çərçivəsində iyunun 11-də Əlişir Nəvai adına Özbəkistan Milli Kitabxanasında Azərbaycan guşəsinin açılışı olub.
Tədbiri giriş sözü ilə Azərbaycan Respubikasının mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov açıb. Nazir müavini Azərbaycan və Özbək xalqlarının qədim köklərə malik milli adət və ənənələrə sahib olduğunu qeyd edib. Hər iki ölkənin Milli Kitabxanaları arasında qarşılıqlı əlaqələrdən danışan nazir müavini Özbəkistan Milli Kitabxanasında açılan Azərbaycan guşəsinin böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib.
Mərasimdə çıxış edən Özbəkistan Milli Kitabxanasının direktoru Umida Teşabayeva kitabxanada Azərbaycan guşəsinin açılmasını kollektiv və oxucular üçün əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib.
Kitabxananın fondunda Azərbaycana dair çoxsaylı nəşrlərin qorunduğunu deyən direktor daimi guşədə nümayiş olunan kitab, jurnal və digər çap məhsularının qardaş ölkənin tarix və mədəniyyətinin, ədəbiyyatının təbliğinə öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb.
U.Teşabayeva əlavə edib ki, Özbəkistan Milli Kitabxanasında Azərbaycana dair 5 mindən çox kitab mövcuddur və onların sayı ildən-ilə artacaq.
Mirzə Fətəli Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru professor Kərim Tahirov Özbəkistan Milli Kitabxanası ilə əlaqələrin ildən-ilə genişləndiyini deyib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Milli Kitabxanasında Özbəkistan guşəsi 2019-cu ildə təşkil edilib. Ötən dövr ərzində Milli Kitabxanada Özbəkistanın tanınmış şair və yazıçılarının, mütəfəkkirlərinin yubileyləri ilə bağlı tədbirlər keçirilib, kitab təqdimatları olub.
Bildirilib ki, yeni yaradılan Azərbaycan guşəsində 300-ə yaxın adda nəşr yer alıb. Özbək oxucular burada Heydər Əliyev Fondu tərəfindən nəşr edilmiş, ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı və müasir inkişafı, eləcə də 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı Zəfərimizlə bağlı ətraflı məlumat almaq imkanı qazanacaqlar
Çıxışlardan sonra tədbir iştirakçıları Azərbaycan guşəsində yer alan nəşrlərlə tanış olublar. Ətraflı... https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=794662759421494&id=100066333323513&mibextid=xfxF2i&rdid=7oGrgUUnMUZPIbdP

As part of the Days of Azerbaijani Culture held in Tashkent, the opening of the Azerbaijani Corner took place on June 11 at the Alisher Navoi National Library of Uzbekistan.
The event was opened with a welcoming speech by Deputy Minister of Culture of the Republic of Azerbaijan, Farid Jafarov. The Deputy Minister emphasized the ancient national traditions shared by the Azerbaijani and Uzbek peoples. Highlighting the cooperation between the National Libraries of both countries, he underlined the great significance of establishing the Azerbaijani Corner at the National Library of Uzbekistan.
Director of the National Library of Uzbekistan, Umida Teshabaeva, described the opening of the Azerbaijani Corner as a remarkable event for both the library staff and readers.
She noted that the library preserves numerous publications about Azerbaijan and stressed that the books, journals, and other printed materials showcased in the permanent corner will contribute to promoting the history, culture, and literature of the brotherly country.
Ms. Teshabaeva also added that the National Library of Uzbekistan currently holds more than 5,000 publications on Azerbaijan, and this number continues to grow each year.
Professor Karim Tahirov, Director of the Mirza Fatali Akhundov National Library of Azerbaijan, underlined that relations with the National Library of Uzbekistan have been steadily expanding over the years.
It was recalled that the Uzbekistan Corner was inaugurated at the National Library of Azerbaijan in 2019. Since then, the library has hosted numerous events, including jubilees dedicated to prominent Uzbek poets, writers, and thinkers, as well as book presentations.
It was noted that the newly established Azerbaijani Corner features nearly 300 publications. Uzbek readers will now have the opportunity to access books published by the Heydar Aliyev Foundation covering Azerbaijan’s history, culture, literature, modern development, as well as detailed information on the glorious Victory in the 44-day Patriotic War.
Following the speeches, participants familiarized themselves with the publications displayed at the Azerbaijani Corner.