Milli Kitabxanada “Ömər Faiq Nemanzadə-150” adlı elektron metodik vəsait onlayn rejimdə istifadəçilərə təqdim olunub
19-12-2022
2022-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan milli mətbuatının böyük nümayəndəsi, görkəmli publisist, tanınmış maarifçi və ictimai xadim Ömər Faiq Nemanzadənin anadan olmasının 150 ili tamam olur.
Ömər Faiq Nemanzadə XX əsrin əvvəllərində Azərbaycan mətbuatı tarixinə parlaq səhifələr yazmış və son dərəcə mürəkkəb şəraitdə onun inkişafına istiqamət verərək keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəlməsində müstəsna rol oynamış maarifpərvər ziyalılardandır.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 3 oktyabr 2022-ci il tarixli “Ömər Faiq Nemanzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamı ilə əlaqədar Milli Kitabxananın əməkdaşları tərəfindən “Ömər Faiq Nemanzadə-150” adlı elektron metodik vəsait hazırlanıb. Təqdim olunan metodik vəsaitdə Azərbaycan milli mətbuatının inkişafına dəyərli töhfələr vermiş görkəmli maarifçi-ziyalının həyat və fəaliyyəti haqqında məlumat verilmiş, onun irsinin kitabxanalarda geniş təbliği məqsədilə müxtəlif  kütləvi tədbirlərin həyata keçirilməsinə dair metodik tövsiyələr əks olunmuşdur. Sonda isə Ömər Faiqə aid edilən imzalar və təxəllüslər, qəzet ve jurnallardakı yazıları öz əksini tapmışdır.
Elektron metodik vəsait ilə tanış olmaq istəyənlər http://anl.az/down/O.F.Nemanzade.pdf   linkindən istifadə edə bilərlər.

В Национальной библиотеке пользователям представлено электронное методическое пособие под названием «Омар Фаиг Неманзаде-150»
19-12-2022
В декабре 2022 года исполняется 150 лет со дня рождения великого представителя национальной печати Азербайджана, выдающегося публициста, известного просветителя и общественного деятеля Омара Фаига Неманзаде.
Омар Фаик Неманзаде – просветитель, вписавший в начале XX века яркие страницы в историю азербайджанской печати и сыгравший исключительную роль в ее подъеме на качественно новый уровень, задав направление ее развитию в крайне сложных условиях.
В связи с указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 3 октября 2022 года «О праздновании 150-летия Омара Фаига Неманзаде» сотрудники Национальной библиотеки подготовили электронное методическое пособие под названием «Омар Фаиг Неманзаде – 150». В представленном методическом пособии дана информация о жизни и деятельности выдающегося просветителя, внесшего ценный вклад в развитие национальной прессы Азербайджана. В ней также отражены методические рекомендации по проведению различных общественных мероприятий с целью продвижения наследия О.Ф.Неманзаде в библиотеках. В конце указаны подписи и псевдонимы, приписываемые Омару Фаигу, а также отражены его статьи, опубликованные в газетах и ​​журналах.
Желающие ознакомиться с электронным методическим пособием могут воспользоваться ссылкой http://anl.az/down/O.F.Nemanzade.pdf.