8-10 oktyabr tarixlərində Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan kitabxanaların əməkdaşları peşəkarlıq səviyyəsinin daha da artırılması, müvafiq sahə üzrə qabaqcıl təcrübənin və müasir metodların öyrənilməsi ilə əlaqədar Milli Kitabxanada təcrübə keçirlər.
Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, prof. Kərim Tahirov mütəxəssisləri qəbul edib, Naxçıvan Muxtar Respublikasının kitabxanaları ilə qarşılıqlı əlaqlərin qurulmasının önəmindən bəhs edərək, informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının kitabxana işinə tətbiqinin mühüm əhəmiyyət kəsb ediyini vurğuluyıb və Azərbaycan Milli Kitabxanasının ölkənin baş kitabxanası kimi hər zaman Naxçıvan Muxtar Respublikasının kitabxanalarına kömək etməyə hazır olduğunu bildirib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin Aparatının Mədəniyyət və mədəni irs şöbəsinin müdiri Pərvin Həsənov prof. Kərim Tahirova təşəkkür edib. Naxçıvan Muxtar Respublika kitabxanalarında elektron kitabxanaların qurulmasında yaranan çətinlikləri qeyd edərək proqram təminatı və tətbiqi ilə bağlı, həmçinin kitabxana işinin ayrı-ayrı sahələrinin gələcək inkişafı ilə əlaqədar təlimlərin keçirilməsi və işin müasir tələblərə cavab verəcək şəkildə təşkilində Milli Kitabxana tərəfindən köməklik göstərilməsini xahiş edib.
3 gün davam edəcək təcrübə proqramında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin Aparatının Mədəniyyət və mədəni irs şöbəsinin Kitabxana işi üzrə baş məsləhətçisi Aygün Heydərli, Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində olan M.S.Ordubadi adına Naxçıvan Muxtar Respublika Kitabxanası, A.Babayev adına Naxçıvan Muxtar Respublika Uşaq Kitabxanası, Naxçıvan şəhər və Culfa, Babək, Sədərək, Şahbuz, Şərur, Kəngərli rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sistemlərindən ümumilikdə 13 nəfər mütəxəssis iştirak edir.

С 8 по 10 октября специалисты библиотек Министерства культуры Нахчыванской Автономной Республики, проходят стажировку в Национальной библиотеке с целью повышения уровня своей профессиональной подготовки, а также изучения передового опыта и современных методов в соответствующей сфере.
Специалистов принял директор Национальной библиотеки Азербайджана, профессор Керим Тахиров. Он подчеркнул важность установления взаимоотношений с библиотеками Нахчыванской Автономной Республики и отметил, что применение информационно-коммуникационных технологий в библиотечном деле имеет большое значение. Директор заверил, что Национальная библиотека Азербайджана, как главная библиотека страны, всегда готова оказать помощь библиотекам Нахчыванской Автономной Республики.
Руководитель отдела культуры и культурного наследия Аппарата Министерства культуры Нахчыванской Автономной Республики Парвин Гасанов поблагодарил профессора Керима Тахирова за прием. Он указал на трудности, возникающие при создании электронных библиотек в библиотеках Нахчыванской Автономной Республики, и попросил об оказании содействия в проведении тренингов по программному обеспечению и его применению, а также отдельным направлениям библиотечного дела для организации деятельности библиотек в соответствии с современными требованиями.
В стажировке, которая продлится три дня, участвуют 13 специалистов, включая главного советника по библиотечному делу отдела культуры и культурного наследия Аппарата Министерства культуры Нахчыванской Автономной Республики Айгюн Гейдарли, а также сотрудников Библиотеки Нахчыванской Автономной Республики имени М.С.Ордубади, Детской библиотеки Нахчыванской Автономной Республики имени А.Бабаева и централизованных библиотечных систем Нахчыванского города и районов Джульфа, Бабек, Садарак, Шахбуз, Шарур и Кенгерли.